bezpieczna małopolska osp 2017 3

Dwie Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu olkuskiego, Stare Bukowno i Bydlin otrzymają nowoczesne samochody. To efekt projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak przekazał samorządowcom stosowne umowy na sprzęt o wartości ponad 23 mln złotych. W skali województwa nowe wozy trafią do 34 jednostek OSP. Unijne dofinansowanie wyniesie ponad 11 mln złotych, pozostałe środki pokryją gminy.

– Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie strażacy są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera OSP – pomagamy remontować remizy, dofinansowujemy zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania. Teraz czas na zakup wozów strażackich – mówił podczas przekazania umów wicemarszałek Wojciech Kozak. Komisja konkursowa brała pod uwagę m. in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.

bezpieczna małopolska osp 2017

Jak informują władze województwa, wszystkie samochody o napędzie 4×4 są przystosowane do akcji ratowniczych: mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt (m. in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej). Auta wyposażono w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI.
Poza autami strażacy dostaną też detektory pozwalające na wykrycie kilku rodzajów gazów.

bezpieczna małopolska osp 2017 2

Umowy na nowoczesny sprzęt odebrali w Urzędzie Marszałkowskim: wójt gminy Klucze Norbert Bień oraz wiceburmistrz Bukowna Józef Paluch.

Fot. 1 UMWM
Fot. 2,3 M. Cockiewicz

8
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
8 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
gościnnienaczelnikinna prawdafiremanokularnik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gościnnie
gościnnie

[quote name=”naczelnik”][quote name=”inna prawda”][quote name=”strażak”]OSP Osiek i Jangrot kupili sobie samochody za własne pieniądze a tamte dostały od państwa. wiec nie mam co porównywa, jak nawet nie umią uzbierać sobie na samochody takie Bukowno tylko sępią od panstwa.[/quote]Nie jątrz, nie jątrz, bo twoja prawda to g***o prawda.„Samochód MAN GBARt 3/24 dla OSP Jangrot zakupiono kosztem 579 960 zł. Na tę kwotę złożyły się dotacje, które strażacy OSP pozyskali z budżetu gminy Trzyciąż – 200 tys. zł, 150 tys. zł z Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, 200 tys. zł z Komendy Głównej PSP w Warszawie, a pozostałe 29 960… Czytaj więcej »

strażak
strażak

Moim zdanie nie ważne jak OSP pozyskują te samochody i skąd mają na nie pieniądze, ważne, że te samochody będą służyć nam, czyli mieszkańcom Powiatu Olkuskiego oraz będą pomocą dla jednostek PSP. Pamiętajmy, że im lepszy sprzęt w PSP, OSP oraz Pogotowiu Ratunkowym tym większe bezpieczeństwo mieszkańców danego regionu.

naczelnik
naczelnik

[quote name=”inna prawda”][quote name=”strażak”]OSP Osiek i Jangrot kupili sobie samochody za własne pieniądze a tamte dostały od państwa. wiec nie mam co porównywa, jak nawet nie umią uzbierać sobie na samochody takie Bukowno tylko sępią od panstwa.[/quote]Nie jątrz, nie jątrz, bo twoja prawda to g***o prawda.„Samochód MAN GBARt 3/24 dla OSP Jangrot zakupiono kosztem 579 960 zł. Na tę kwotę złożyły się dotacje, które strażacy OSP pozyskali z budżetu gminy Trzyciąż – 200 tys. zł, 150 tys. zł z Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, 200 tys. zł z Komendy Głównej PSP w Warszawie, a pozostałe 29 960 zł… Czytaj więcej »

inna prawda
inna prawda

[quote name=”strażak”]Brawo i gratulacje, w końcu coś ruszyło w naszych rodzimych OSP jeśli chodzi o nowe samochody, już praktycznie w każdej gminie naszego powiatu będą nowoczesne samochody które w znacznym stopniu podniosą bezpieczeństwo, po wymienionych wyżej OSP Bukowno Stare – Gmina Bukowno oraz OSP Bydlin – Gmina Klucze to tak nowoczesne samochody posiadają już: OSP Osiek – Gmina Olkusz, OSP Dłużec oraz OSP Zarzecze – Gmina Wolbrom, OSP Jangrot – Gmina Trzyciąż, teraz czas na Gminą Bolesław.[/quote]OSP Osiek i Jangrot kupili sobie samochody za własne pieniądze a tamte dostały od państwa. wiec nie mam co porównywa, jak nawet nie umią… Czytaj więcej »

fireman
fireman

https://pl-pl.facebook.com/OSPwKluczach/
„W dniu 3-go października 2015 roku o godz. 16 w Domu Kultury „Klucznik” w Kluczach odbyło się walne zebranie założycielskie stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kluczach. „

okularnik
okularnik

a ja tu jakąś ciupagę widzę a nie nowoczesny samochód… 🙂

Stachu40
Stachu40

A kiedy w Kluczach będzie OSP?

strażak
strażak

Brawo i gratulacje, w końcu coś ruszyło w naszych rodzimych OSP jeśli chodzi o nowe samochody, już praktycznie w każdej gminie naszego powiatu będą nowoczesne samochody które w znacznym stopniu podniosą bezpieczeństwo, po wymienionych wyżej OSP Bukowno Stare – Gmina Bukowno oraz OSP Bydlin – Gmina Klucze to tak nowoczesne samochody posiadają już: OSP Osiek – Gmina Olkusz, OSP Dłużec oraz OSP Zarzecze – Gmina Wolbrom, OSP Jangrot – Gmina Trzyciąż, teraz czas na Gminą Bolesław.