pomorzany kanalizacja5

Kilka dni temu pisaliśmy o kanalizacyjnych pracach prowadzonych na ul. Długiej w Olkuszu.  Na problemy sygnalizowane nam przez mieszkańców, a dotyczące głównie utrudnień w ruchu, odpowiedział wówczas przedstawiciel wykonawcy. Teraz głos w tej sprawie zabrał inwestor, czyli olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Przypomnijmy, że mieszkańcy skarżyli się przede wszystkim na źle utwardzaną nawierzchnię, wystające studzienki, rozjeżdżone pobocza. Wykonawca robót, tarnowska firma „Eltar”, tłumaczył, że zgodnie z projektem i przyjętą technologią prac nie da się ich inaczej przeprowadzić.

Jak postęp robót na ul. Długiej ocenia inwestor? – takie pytanie zadaliśmy zarządowi PWiK. W odpowiedzi, jaka nadeszła do naszej redakcji, szefowie Wodociągów podkreślili, że od chwili przekazania placu budowy za wszystkie zdarzenia na tym terenie odpowiada wyłoniony w przetargu wykonawca. Nadzorem nad przebiegiem inwestycji zajmuje się tzw. inżynier kontraktu z inspektorami nadzoru. Po wykonaniu wszystkich robót inżynier kontraktu potwierdza zakończenie realizacji zgodnie z podpisaną umową.

Mieszkańcy, którzy interweniowali u nas w sprawie robót na ul. Długiej, zwracali uwagę na problemy z poruszaniem się po remontowanej ulicy oraz wykopy prowadzone po kilka razy w tych samych miejscach . Władze Wodociągów twierdzą, że wykonawca ma zapewnić przejezdność drogi. Przypominają również, że nie budują dróg, a jedynie odtwarzają je po zrealizowanej inwestycji. Występują przez to problemy: m. in. dopasowanie się do  infrastruktury technicznej przede wszystkim wpustów kanalizacji deszczowej, odwodnienia oraz istniejących wjazdów do prywatnych nieruchomości. W tym ostatnim przypadku niejednokrotnie nie jest to możliwe bez ingerencji w ogrodzenia.

Czy mieszkańcy mogą być spokojni o  to, że cała inwestycja zostanie prawidłowo zrealizowana? Ze strony inwestora padło zapewnienie, że płatność za zlecone prace następuje po odbiorze technicznym.  – Nie ma możliwości, żeby przedmiot zlecenia nie został wykonany prawidłowo. Po bezusterkowym odbiorze robót i pozytywnej opinii inżyniera kontraktu dokonamy zapłaty – twierdzi zarząd PWiK.

Inwestor jednocześnie przeprasza za utrudnienia i zapewnia, że prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień. Na chwilę obecną w części ulicy Długiej od strony Olkusza do budynku OSP jest odtworzona nawierzchnia w dwóch warstwach bitumicznych. Na kolejnych 800 metrach, do skrzyżowania z ul. Mieszka I, powiat buduje kanalizację deszczową oraz chodnik. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, w tym roku powstanie tylko 250 m chodnika. Wicestarosta Pawel Piasny deklaruje, że w miarę możliwości finansowych powiatu, budowa będzie kontynuowana w przyszłym roku. Teraz na całym odcinku 800 m zostanie położony krawężnik.

– Roboty te muszą być zakończone, żebyśmy mogli odtworzyć nawierzchnię. Natomiast od strony Klucz na odcinku do skrzyżowania z ulicą Białą, wykonawca położył już ok. 900 metrów podbudowy nawierzchni, następnie zostaną tam nałożone warstwy bitumiczne. Przepraszamy za uciążliwości spowodowane pracami w tym rejonie. Ze swojej strony możemy zagwarantować, że już w najbliższym czasie cała sytuacja zostanie rozwiązana i drogi będą służyły mieszkańcom zgodnie z ich przeznaczeniem  – obiecuje zarząd PWiK.

Czy ul. Długa po remoncie spełni oczekiwania mieszkańców? Na pewno to sprawdzimy, gdy tylko inwestycja zostanie zakończona. I zapytamy o zdanie użytkowników drogi, jej zarządcę oraz inwestora.

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
2 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Malkontent KrjaMalkontent Kr Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malkontent Kr
Malkontent Kr

Miałem pecha i wybrałem się do psiego fryzjera na ulicę Długą. Ani ja, ani psy długo nie zapomnimy tej przejażdżki. Chyba na Marsie lepiej się jeździ 😉

ja
ja

zanim dojechałes pies kudły stracił i pchły wytrząsł.

Malkontent Kr
Malkontent Kr

Moje psy nie mają pcheł 😕