Wolbromska biblioteka publiczna przygotowała dla swoich czytelników kolejną interesującą propozycję. 8. kwietnia rozpocznie się cykl bezpłatnych zajęć wprowadzających w arkana bezpiecznego zarządzania finansami przez Internet. Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, otwartych na współczesne nowinki techniczne, acz mniej wprawnych w poruszaniu się w sieci, a zwłaszcza w sektorze finansów.
Istotą projektu jest edukacja finansowa osób dorosłych (głównie po 50. roku życia) prowadzona w bibliotekach na wsiach i w małych miastach w całej Polsce. Podczas spotkań organizowanych i prowadzonych przez odpowiednio przeszkolonych bibliotekarzy, uczestnicy dowiadują się, jak założyć elektroniczne konto w banku, bezpiecznie opłacać z domowego komputera własne rachunki, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu, czy jak skutecznie zarządzać domowym budżetem.
– W ramach przygotowania do programu dwie pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolbromiu wzięły udział w organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w specjalnych szkoleniach. Zainteresowanie projektem w Wolbromiu jest spore, ale jeżeli będą kolejni chętni postaramy się, aby nie zabrakło dla nich miejsca – tłumaczy jedna z przyszłych wykładowczyń, Agata Pabian z wolbromskiej biblioteki. Pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym przedstawimy program szkolenia i ustalimy harmonogram wykładów i ćwiczeń odbędzie się w piątek 8 kwietnia br. Zapraszamy na nie gorąco wszystkich chętnych. Tym bardziej, że coraz większa liczba osób po pięćdziesiątce korzysta z komputerów, a internetowa bankowość jest znacznym udogodnieniem. Warto zatem nauczyć się korzystać z istniejących narzędzi internetowych w sposób bezpieczny – dodaje bibliotekarka.
Do tej pory w ramach tej ogólnopolskiej inicjatywy w kursach w 274 bibliotekach uczestniczyło blisko 6.500 osób. W tegorocznej edycji bierze udział 98 bibliotek szkoląc ponad 2.000 osób – zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Bibliotekarze prowadzą spotkania edukacyjne w oparciu o kurs e-learningowy i scenariusze zajęć z wykorzystaniem zasobów internetowych. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej a jego założenia są zgodne z Programem Rozwoju Bibliotek. Partnerami regionalnymi obecnej edycji projektu jest 10 wojewódzkich bibliotek publicznych.