Z początkiem maja obchodzimy w Polsce rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Mowa tutaj oczywiście o świecie ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie z tej okazji na płycie olkuskiego rynku oraz w Wolbromiu odbyły się uroczystości upamiętniające tą doniosłą kartę naszej historii.

Akt prawny uchwalony 3 maja 1791 r. regulował w sposób kompleksowy ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ustawa Rządowa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, stanowiła efekt reform Rzeczpospolitej podjętych przez Sejm Czteroletni. Była ona pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie.

W tym roku obchody święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Olkuszu składały się z dwóch części. O godz. 10:00 w Bazylice Mniejszej odprawiono tradycyjną Mszę św. za Ojczyznę. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych wraz z reprezentantami okolicznych instytucji samorządowych i społecznych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło składanie kwiatów i występ Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej.

Po południu na rynku odbyła się Majówka Patriotyczna. Na scenie zaprezentowali się muzycy z programem polskich pieśni patriotycznych oraz najpiękniejszych utworów wokalnych i instrumentalnych wybitnych kompozytorów. Swój występ miał też Chór Olkuskiego Uniwersytetu III Wieku. W trakcie imprezy można był skosztować żołnierskiej grochówki.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Olkuszu przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

{joomplu:66766}{joomplu:66741}{joomplu:66718}

 

WOLBROM

3 maja 2017

W Wolbromiu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, łączoną tu zwykle z obchodami Dnia św. Floriana – patrona strażaków, obchodzono bardzo tradycyjnie. Po uroczystym przemarszu spod Urzędu Miasta i Gminy do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny odprawiono Mszę św. za Ojczyznę. Społeczność lokalną na uroczystościach reprezentowali uczniowie wolbromskich szkół z opiekunami oraz poczty sztandarowe z placówek oświatowych z całej gminy, przedstawiciele władz samorządowych i radni, reprezentanci Policji, Straży Miejskiej, Wojska Polskiego i mieszkańcy Wolbromia. Bardzo licznie przybyli świętujący dzień swojego patrona ochotnicy z gminnych jednostek OSP z pocztami sztandarowymi. Eucharystię poprowadził i wygłosił okolicznościowe kazanie proboszcz najstarszej wolbromskiej parafii ks. Zbigniew Luty, który nie tylko przypomniał pokrótce historię drugiej konstytucji w historii światowej państwowości, ale także podkreślał konieczność dbałości o patriotyczne postawy Polaków i znaczenie chrześcijaństwa w historii naszego kraju. Obchody uświetniła orkiestra strażacka pod batutą Tadeusza Mąki.

{joomplu:66668}{joomplu:66679}{joomplu:66695}

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
theonstinek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
theon
theon

świętowanie konstytucji pod pomnikiem Marszałka to bardzo ciekawa inicjatywa i na czasie 😉 – dzisiaj niejako powraca ten model szanowania prawa konstytucyjnego … tylko Naczelnik jakiś taki … 😆

stinek
stinek

Znowu sam Pan sekretarz Klucz. Czyzby jakieś dobre zmiany na stanowiskach?