3 maja 2018

Nieodłącznym elementem majówki są obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 227. rocznica tego wydarzenia. Ustawa uchwalona 3 maja 1791 r. regulowała ustrój prawny dotychczasowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która od tej chwili stała się oficjalnie Rzeczpospolitą Polską. W miniony czwartek w Olkuszu odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Podobnie jak przed rokiem, obchody święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Olkuszu składały się z dwóch części. O godz. 10:00 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła odprawiono mszę św. za Ojczyznę. Następnie na olkuskim rynku odbył się występ Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej oraz przemarsz pocztów sztandarowych wraz z reprezentantami okolicznych instytucji samorządowych i społecznych. Przedstawiciele lokalnej władzy złożyli też kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

3 maja 2018 02

O godzinie 15:30 rozpoczął się koncert polskich pieśni patriotycznych oraz najpiękniejszych utworów wokalnych i instrumentalnych wybitnych kompozytorów. Na scenie zaprezentował się Chór Olkuskiego Uniwersytetu III Wieku, Chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z Bazyliki Mniejszej w Olkuszu pod batutą Roberta Żwirka oraz Krakowska Orkiestra Staromiejska pod batutą Wiesława Olejniczaka.

Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie i drugim na świecie aktem prawnym tego typu. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Znosiła także m.in. takie narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto i wolna elekcja.

W trakcie czwartkowej uroczystości nie zabrakło jednak nawiązań do czasów obecnych. Starosta Paweł Piasny w swoim przemówieniu przypomniał o znaczeniu obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej.

3 maja 2018 01

– Tak jak katechizm jest dla wierzących zbiorem praw i obowiązków, tak samo dla wszystkich obywateli Rzeczpospolitej powinna nim być Konstytucja. Stanowi ona swoistą Biblię dla obywatela i nieprzekraczalną granicą dla rządzących. Jej zapisy powinny być respektowane a zmiany dokonywane tylko w drodze porozumienia ponad podziałami – podkreślał Paweł Piasny.

{joomplu:76267}{joomplu:76241}{joomplu:76211}

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej: 

https://przeglad.olkuski.pl/index.php/przeglad-tv/tv-aktualnosci/18271-obchody-swieta-uchwalenia-konstytucji-3-maja

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kwiecisty Przemysław
Kwiecisty Przemysław
5 lat temu

[quote name=”bezpartyjny”]Polska Konstytucja z 1935 r została unieważniona Dekretem PKWN czyli sowieckiej agentury w lipcu 1944 r . Nowa Konstytucja ustanowiona w 1997 r opierała się na konstytucji stalinowskiej z 1952 r .Ugrupowania , które stworzyły tę konstytucję to SLD, PSL , UW (PO) oraz Unia Pracy .W maju 1997 r odbyło się referendum bez wymaganej 50% frekwencji , Konstytucja została przyjęta , co już było złamaniem prawa . Czemu wtedy nikt nie płakał ? Teraz wszyscy od zamiatacza po lekarzy i prawników Konstytucję znają i walczą . W imię czego ?
Panie Starosto , jeżeli Pan chce być Starostą wszystkich Olkuszan proszę poznać historię najnowszą bądź następnym razem takich wycieczek nie robić , choć dla sprawiedliwości powinien Pan dodać coś o zdrajcach donoszących na własny kraj.[/quote]
PiSowski intelektualista który wychwala dojną zmianę 😆 😆

Młody
Młody
5 lat temu

Focie jakościowo daremne …

theon
theon
5 lat temu

Ha, a Pan Marszałek to znany piewca ładu konstytucyjnego i ostatni z tych co by na Ustawę Zasadniczą rękę podniósł 😆 Czyli idealny kandydat do składania kwiatków, ale przecież nie o historię tu idzie 🙂

bezpartyjny
bezpartyjny
5 lat temu

Polska Konstytucja z 1935 r została unieważniona Dekretem PKWN czyli sowieckiej agentury w lipcu 1944 r . Nowa Konstytucja ustanowiona w 1997 r opierała się na konstytucji stalinowskiej z 1952 r .Ugrupowania , które stworzyły tę konstytucję to SLD, PSL , UW (PO) oraz Unia Pracy .W maju 1997 r odbyło się referendum bez wymaganej 50% frekwencji , Konstytucja została przyjęta , co już było złamaniem prawa . Czemu wtedy nikt nie płakał ? Teraz wszyscy od zamiatacza po lekarzy i prawników Konstytucję znają i walczą . W imię czego ?
Panie Starosto , jeżeli Pan chce być Starostą wszystkich Olkuszan proszę poznać historię najnowszą bądź następnym razem takich wycieczek nie robić , choć dla sprawiedliwości powinien Pan dodać coś o zdrajcach donoszących na własny kraj.

Olk11
Olk11
5 lat temu

Starosta powinien zacząć od siebie i zacząć przestrzegać konstytucji ustawy o samorządzie powiatowym procedur i razem z kolegą Wojciechem posprzątać śmieci w Kluczach