zajecia plastyczne krecik

 Dzieci z klubu osiedlowego „Krecik” będą promować nasze miasto przy okazji poznając jego historię. W ramach zajęć plastycznych młodzi artyści przeniosą na kartki pocztowe olkuskie zabytki. Namalowane przez nich prace trafią do zagranicznych placówek dyplomatycznych w Polsce

W klubie „Krecik” na osiedlu Młodych właśnie ruszył nowy cykl zajęć. W ramach projektu „Pozdrowienia z Olkusza dla Pani i Pana Ambasador” przygotowywana jest seria autorskich pocztówek. Będą one stanowić połączenie autentycznych zdjęć Srebrnego Grodu autorstwa Krzysztofa Pietruszki z rysunkami stworzonymi przez dzieci. Gotowe prace zostaną następnie zaadresowane i wysyłane do zagranicznych placówek dyplomatycznych znajdujących się na terenie naszego kraju.

– Zajęcia te mają na celu nie tylko rozwijanie zdolności artystycznych dzieci. Dzięki nim nasi podopieczni będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat poszczególnych krajów świata oraz poznać najważniejsze zabytki Olkusza. Projekt jest innowacyjny i na pewno pozytywnie wpłynie na wizerunek naszego miasta – zapewnia Olga Kamionka, prezes stowarzyszenia SIMO prowadzącego klub „Krecik”.

Inicjatywa ma na celu promocję walorów turystycznych naszego regionu oraz pokazanie w nowatorski sposób aktywności olkuskiej młodzieży. W zajęciach biorą udział osoby w wieku od 6 do 12 lat. Organizatorzy akcji planują przygotować i wysłać kartki pocztowe do wszystkich oficjalnie akredytowanych ambasad zagranicznych w Polsce. Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej, dużym walorem tej akcji jest możliwość poznania przez dzieci zabytków z gminy Olkusz, które później zdecydują się umieścić na swoich kartkach. Sprzyja to rozwijaniu lokalnego patriotyzmu oraz świadomości historycznej.

Zajęcia plastyczne stanowią jedną z głównych atrakcji klubu na osiedlu Młodych. W „Kreciku” cykliczne prowadzone są artystyczne warsztaty z użyciem różnorodnych materiałów i technik. Dla przykładu: w zeszłym roku dzieci tworzyły tutaj swoją wymarzoną książkę. W ramach projektu „Moja pierwsza własna książka” odbyło się osiem spotkań, w trakcie których młodzi twórcy własnoręcznie przygotowywali małe książeczki. Na zakończenie został zorganizowany uroczysty wernisaż, na który zostali zaproszenie rodzice uczestników.

– W czasach globalnej komputeryzacji, poprzez realizację tego projektu chcieliśmy przekazać dzieciom miłość i szacunek do książek. Podobnie jest i tym razem. W dobie Internetu i SMS-ów przypominamy ludziom zanikającą tradycję wysyłania pocztówek – dodaje Olga Kamionka.

Projekt „Pozdrowienia z Olkusza dla Pani i Pana Ambasador” uzyskał dofinansowanie Miasta i Gminy Olkusz. Środki zostały przyznane w ramach otwartego konkursu ofert na zadania z kultury, turystyki oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi innych państw. Magistrat przeznaczył 1000 zł na pokrycie kosztów zakupu materiałów, przygotowania prac i wysyłki korespondencji.

fot. Klub Krecik

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze