oczyszczalnia 1 Kopiowanie

Pod koniec lutego br. pisaliśmy o ogłoszeniu przez wolbromski magistrat w imieniu Wolbromskiego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przetargu na wykonanie remontu reaktora biologicznego Biooxyblok nr 2, jednego z dwóch najważniejszych elementów wolbromskiej oczyszczalni ścieków. Kilka dni po otwarciu ofert przetarg został unieważniony i ogłoszono kolejny, w którym do wcześniejszego zlecenia dodano zadanie rozruchu reaktora po remoncie.

Naprawa reaktora, który uległ poważnej awarii w grudniu ubiegłego roku jest sprawą poważną i, ze względu na możliwe skutki awarii, wymagającą szybkiej interwencji. Gdyby popsuł się drugi reaktor, oczyszczalnia w Wolbromiu stanie, co wiązałoby się poważnymi problemami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Wolbrom. Do ogłoszonego w lutym przetargu na wykonanie remontu reaktora biologicznego Biooxyblok nr 2 przystąpiło 5 oferentów, z czego 2 oferty złożone przez FHU „PASO” Pawła Sośnierza z Wolbromia, z kwotą 303 810 zł i 5-letnim okresem gwarancji oraz FHU „STAL-ONE” Jarosława Paci z Kalisia, z kwotą 366 710,06 zł i gwarancją na 4 lata mieściły się w założonej przez gminę kwocie na realizację tego zadania. Przetarg decyzją burmistrza unieważniono.

23. marca 2016 r. na stronie internetowej zamawiającego pojawiło się ogłoszenie o kolejnym przetargu, tym razem na „Wykonanie remontu reaktora biologicznego Biooxyblok nr 2 wraz z rozruchem technologicznym”. Zapytany o przyczyny odwołania pierwszego i ogłoszenia drugiego przetargu burmistrz Adam Zielnik poinformował, że zdecydował o tym osobiście. – W międzyczasie pojawiła się konieczność uwzględnienia wykonania również rozruchu technologicznego, z tej przyczyny, że całe siły zakładu, na skutek przyjętego planu inwestycyjnego rzuciłem w teren i byłaby konieczność albo zatrudnienia dodatkowych ekstra ludzi, albo wycofywania ich z zadań już rozpoczętych, bądź już przewidzianych do dofinansowania, na które już są rozstrzygane przetargi. Uznałem, że nie jest celowe ograniczanie mocy zakładu w terenie, tylko scedowanie rozruchu na firmę, która wykona remont. Dzięki temu również unikniemy nieporozumień w przypadku jakiegoś niedociągnięcia, gdyby coś zostało np. zepsute podczas rozruchu: „bo myśmy zrobili dobrze, ale wy popsuliście” – wyjaśniał burmistrz na sesji.

Do drugiego przetargu przystąpiła tylko jedna firma: HYDRO-KAN Dariusz Stroński z Nowego Tomyśla z ofertą 430 500 zł i 5-letnim okresem gwarancji. Gmina planowała przeznaczyć na zadanie objęte postępowaniem kwotę 602 700 zł. Jeżeli oferta nie będzie wadliwa, z firmą zostanie podpisana umowa i naprawa reaktora biologicznego się rozpocznie. Zgodnie z danymi zawartymi w ogłoszeniu wykonawca powinien zakończyć skomplikowane prace remontowe wraz z uruchomieniem Biooxybloku w ciągu 150 dni od momentu podpisania umowy (burmistrz udzielając odpowiedzi na pytanie w tej sprawie, zadane przez radnego Zbigniewa Żyłę, pomylił się, twierdząc, że jest to 90 dni).

Włodarz Wolbromia poinformował też, że gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu w Narodowym Instytucie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie został złożony wniosek o dotację w wysokości 20 mln zł na kompleksową modernizację lokalnej oczyszczalni ścieków. – Według informacji jakie posiadamy, rozstrzygnięcia mają być po 30. maja – tłumaczył Adam Zielnik.

31 marca ogłoszono także w BIP gminy Wolbrom zarządzenie burmistrza przedłużające o kolejne 3 miesiące powierzenie obowiązków dyrektora WZWKGKiM zarządzającemu zakładem od 1 stycznia Adamowi Kamionce. Z wcześniejszych zapowiedzi A. Zielnika wynikało, że na stanowisko dyrektora połączonych jednostek, czyli do 31 grudnia 2015 r. Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu oraz Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji będzie ogłoszony konkurs.

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
kanalizatorpytankopavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kanalizator
kanalizator

Słyszałem że kanalizacja w Łobzowie została „odcięta” od systemu kanalizacyjnego Wolbromia poprzez wykopanie odcinka kanalizacji. Czy to nie ten odcinek o którym burmistrz swego czasu napisał że sprawa została wyjaśniona a dofinansowanie nie zostało cofnięte ??? Chyba nie taki krystaliczny ten nasz włodarz 🙂
Ale podwyżkę pensji sobie załatwił.

pytanko
pytanko

A nie wspominał tam gdzieś Pan Burmistrz dlaczego pod groźbą kary 5000 zmusza mieszkańców Łobzowa do podłączania się do nieczynnej kanalizacji?

pavv
pavv

Jejku! Nie wiedziałem, że w okolicy mamy reaktor atomowy 😉