Żurada

Remont ul. Starowiejskiej w Żuradzie jeszcze się nie rozpoczął. Stan nawierzchni tej drogi pozostawia wiele do życzenia, a kierowcy coraz częściej jeżdżą pobliskimi ulicami. Tyle, że ich nawierzchnie również wymagają pilnej naprawy. Do tego o kilka przystanków skrócono kurs linii autobusowej „Ż”. – Czy grozi nam paraliż komunikacyjny? – pyta jeden z mieszkańców.

Większy ruch, więcej dziur

Mieszkańcy zwracają uwagę na coraz gorszy stan dróg w ich miejscowości. Nie chodzi już tylko o ul. Starowiejską, ale i o pobliską ul. Wierzbie na odcinku od ul. Starowiejskiej do ul. Słonecznej.

-W związku z planowanymi robotami położenia nowej nawierzchni na ul. Starowiejskiej (do końca sierpnia 2023 roku) po robotach wodno-kanalizacyjnych  i aktualnym stanem nawierzchni ul. Starowiejskiej, większy ruch pojazdów odbywa się poprzez ulicę Wierzbie do ul. Słonecznej oraz ul. Leśną. Ruch ten spowodował poważne ubytki w nawierzchni asfaltowej których praktycznie nie da się już ominąć. Grozi to uszkodzeniem zawieszenia i ogumienia. Jeśli nic się nie zmieni to za kilka tygodni z Żurady nie będzie dało się wyjechać bez uszkodzenia samochodu. Jakiś czas temu ekipa remontowa uzupełniła ubytki na ul. Leśnej. Dlaczego nie zrobiono tego także na ul. Wierzbie, nie wiadomo. Być może UMiG znajdzie środki na tymczasowy remont (załatanie dziur) na ul. Wierzbie. Inaczej grozi nam komunikacyjny paraliż – napisał do nas jeden z Czytelników.

W środę rano zgłosił się do nas kolejny mieszkaniec. -Na środkowym odcinku ul. Wierzbie jest dziura na dziurze. Kilka dni temu zasypali je jakimś żwirem (jak co miesiąc – dwa), wystarcza to na 2 do 4 dni (jak nie pada deszcz) lub na 1 dzień (jak pada). Właśnie się rozsypuje – opowiada jeden z mieszkańców.

Problem dotyczy też miejskiej komunikacji. Na przystankach widnieje informacja Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu o skróceniu trasy „Ż”, podyktowana „ciągle pogarszającymi się warunkami drogowymi w ciągu ul. Starowiejskiej od skrzyżowania z ul. Słoneczną”. Wyłączone z obsługi do odwołania zostały przystanki: Żurada Pętla, Żurada V, Żurada IV, Żurada III, Żurada II.

Ul. Wierzbie to gminna droga. Pytania o remont wysłaliśmy więc do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. – Planowane jest wykonanie najpilniejszych napraw w tej ulicy – krótko odpowiada rzecznik prasowy magistratu Michał Latos.

A co ze Starowiejską?

Wyczekiwane rozpoczęcie remontu wciąż nie nastąpiło. A mieszkańcy komentują Jeden z mieszkańców podzielił się z naszą redakcją swoimi uwagami. -Remont rozpoczął się jakieś 2 tygodnie temu – wkopali tablicę. Właśnie nastąpiła kolejna faza – skasowali linię autobusową do pętli – zawraca teraz przy szkole. Dzieci ze szkół średnich z końca wsi mają teraz w ramach „zdrowotności” pół godzinki spaceru do autobusu (i z powrotem). Nie wiem, kto to zrobił – chyba ZKG w trosce o autobusy. Nie wiem, kto się ma zatroszczyć o nasze samochody. Czy kolejnym krokiem będzie odwołanie odbierania śmieci w trosce o kondycję śmieciarek? Nieznane są pomysły na dojazd karetek pogotowia – być może zastąpi je LPR – ironicznie komentuje mieszkaniec Żurady.

O dalsze losy modernizacji zapytaliśmy w powiecie. – Projekt organizacji ruchu jest zatwierdzony, plac budowy przekazany firmie Drogomex. Wykonawca nadal czeka na zamówione materiały (m.in. studnie do wykonania kanalizacji deszczowej). W obecnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych, czas oczekiwania na dostawy niestety czasem ulega wydłużeniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielem firmy. Oczywiście mamy świadomość, w jakim stanie jest nawierzchnia ul. Starowiejskiej. Sama codziennie tamtędy jeżdżę. Po wczorajszym spotkaniu wykonawca zobowiązał się do natychmiastowej bieżącej poprawy stanu drogi, aby zminimalizować uciążliwości dla kierowców. Pozwoli to również na wystąpienie do Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu o ponowne uruchomienie komunikacji do czasu rozpoczęcia remontu – wyjaśnia wicestarosta Paulina Polak.

Przypomnijmy, że w ramach modernizacji ul. Starowiejskiej przebudowie ulegnie 2,5 km drogi od skrzyżowania z ul. Mazaniec w Olkuszu do leśniczówki w Żuradzie. Jak informują władze powiatu, w zakres inwestycji wchodzi wykonanie kanalizacji deszczowej o łącznej długości 1,5 km z systemem retencyjno-rozsączającym o długości 185mb, przebudowa nawierzchni jezdni w zakresie wszystkich warstw konstrukcyjnych (szerokości 5,5 m) na odcinku od ul. Mazaniec do ul. Leśnej i od ul. Słonecznej do końca zakresu, wykonanie nowych warstw bitumicznych na jezdni na odcinku od ul. Leśnej do ul. Słonecznej oraz budowa chodników o szerokości 2 m z kostki brukowej betonowej. Chodniki będą wykonane na odcinkach: od ul. Leśnej do ul. Słonecznej, od ul. Słonecznej do ul. Wierzbie, od ul. Wierzbie do posesji nr 128 i od ul. Leśników do przystanku na pętli autobusowej. Na odcinku od posesji nr 128 do ul. Leśników, z uwagi na szerokość pasa drogowego, zamiast chodnika zostanie wykonana opaska z kruszywa o szerokości 1 m. Całości dopełni wykonanie zjazdów do prywatnych posesji oraz peronów z kostki brukowej betonowej na przystankach. Na końcu drogi zostanie wykonana pętla autobusowa z wyspą z kostki brukowej betonowej. Inwestycja, której koszt wynosi ponad 7 mln 700 tys. złotych, powinna być gotowa w sierpniu 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze