Bukowieńskie „Kreciki” i „Smerfy” zdominowały tegoroczną, VII Międzywojewódzką Olimpiadę Sportową Przedszkolaków pod nazwą „Od przedszkolaka do olimpijczyka”. W turnieju udział wzięło 12 drużyn z dwóch różnych województw, a więc w sumie przeszło 300 małych sportowców. O kolejności na podium zadecydowało siedem różnych konkurencji. Hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bukownie, podczas dekoracji najlepszych zespołów, przepełniona była dumnymi rodzicami, bo i gospodarze IMPREZY nie zawiedli, zajmując dwa pierwsze miejsca na podium.
Siedem lat temu wpadliśmy na pomysł, żeby krzewić sport wśród jego najmłodszych adeptów. Od tego momentu minęło już trochę czasu, ale do dziś dzieci bawią się doskonale – mówi Anna Strzelczyk, jedna z głównych organizatorek Olimpiady Przedszkolaków. Tak to się wszystko poukładało, że p. Ania oprócz wymagającej roli organizatora, w tym roku przyjęła także szczytną nagrodę opiekuna najlepszego zespołu, bowiem jej „Kreciki” okazały się bezkonkurencyjne na mecie zmagań. – Trenowaliśmy nieco, maluchy pokazały ogromną ambicję i dzięki temu, ku ogromnej radości udało nam się zwyciężyć. Gratulujemy także „Smerfom”, bo przecież na co dzień gramy w jednej drużynie – dodaje przedszkolanka. Faktycznie, drugie na podium „Smerfy” to także reprezentanci Miejskiego Przedszkola w Bukownie. Trzecie miejsce podczas IV Olimpiady przypadło w udziale „Pszczółkom” z Miejskiego Przedszkola w Sławkowie. Przed rokiem kolejność zajmowanych miejsc była odwrotna, więc i satysfakcja gospodarzy imprezy była podwójna.
Bardzo mocno cieszymy się, że nasze dzieci są tak usportowione, ale to również ogromna zasługa wychowawców, którzy dzięki stworzonym im odpowiednim warunkom mogą w spokoju pracować i rozwijać u dzieci, tak ważne przecież wychowanie fizyczne – nie ukrywa radości sekretarz Miasta Bukowno, Marcin Cockiewicz. Przedstawiciel miejskiego magistratu podczas turnieju przyjął nową dla siebie rolę – rolę sędziego. – Trudna i wymagająca, ale zarazem bardzo wdzięczna funkcja, bo emocje, które budzą się tutaj na taj sali, są niezwykłe i przede wszystkim bardzo szczere – zaznacza sekretarz.
Arbitrów tego dnia było więcej, a w skład komisji sędziowskiej weszli przedstawiciele władz samorządowych, miejscowego MOSiR-u, dyrektorzy przedszkoli, a także opiekunowie poszczególnych grup. Do Olimpiady przystąpiło 12 różnych zespołów, choć jak zwykle chętnych do startu w imprezie było znacznie więcej. Niezwykli olimpijczycy walczyli w siedmiu różnych konkurencjach. Zaczęło się od sztafety z szarfami, podczas której każdy z zawodników pokonywał wyznaczoną trasę, na półmetku przekładając przed siebie szarfę. Tutaj liczyła się szybkość i zwinność. Później przyszedł czas na skaczącą piłkę, rzut woreczkiem do celu, piłkę w tunelu, skok w dal doliczany, sztafetę z pałeczką, a także tor przeszkód. – Nasza Olimpiada, to nie tylko wspaniała zabawa, ale także zajęcia pozwalające dzieciom na aktywność fizyczną, w czasach, kiedy to schorzeń i wad postawy u dzieci jest naprawdę dużo. Co roku łączymy przyjemne z pożytecznym – przyznaje Gizela Szlęzak, dyrektor Miejskiego Przedszkola w Bukownie, a więc najważniejsza postać w gronie organizatorów, do której należała odpowiedzialna rola zliczenia punktów uzyskanych przez wszystkie drużyny podczas każdej z konkurencji.
Coroczna Olimpiada Przedszkolaków w Bukownie, choć przygotowana dla małych sportowców, ma wielki wymiar. Dostojna prezentacja uczestników zmagań, wniesienie flagi olimpijskiej, zapalenie symbolicznego znicza, jak również wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego, za każdym razem nadają imprezie większego znaczenia i pozwalają dzieciom poczuć smak sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Podobnie rzecz ma się z końcową dekoracją, która przyjmuje formę uroczystej gali, z wieloma wystąpieniami i atrakcyjnymi nagrodami. Wszystko dzięki ogromnym chęciom pomysłodawców i sponsorów. Niewątpliwie ważne jest też zainteresowanie imprezą ze strony urzędników. Po raz kolejny Honorowy Patronat nad Olimpiadą objął burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. Gospodarza miasta nie mogło zabraknąć podczas uroczystości wręczania wyróżnień. W piątek, z Bukowna nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Drużyny otrzymały puchary, a uczestnicy medale i upominki rzeczowe. – Wszyscy powinniśmy czuć się zwycięzcami – zgodnie mówili organizatorzy. Wszystkie drużyny otrzymały oczywiście zaproszenie na przyszły rok, z którego większość z pewnością skorzysta.
Relacja filmowa:
Zobacz naszą fotogalerię:
Uczestnicy VII Międzywojewódzkiej Olimpiady Przedszkolaków:
„Tygrysy” – Przedszkole w Krzykawie
„Leśne Ludki” – Przedszkole w Wolbromiu
„Sowy” – Miejskie Przedszkole w Sławkowie
„Pszczółki” – Miejskie Przedszkole w Sławkowie
„Krasnale” – Przedszkole Sióstr Prezentek w Bukownie
„Puchatki” – Przedszkole w Bolesławiu
„Kreciki” – Miejskie Przedszkole w Bukownie
„Smerfy” – Miejskie Przedszkole w Bukownie
„Żabki” – Miejskie Przedszkole w Bukownie
„Biedronki” – Zespół Przedszkolno – Szkolny w Laskach
„Miś Uszatek” – Przedszkole nr 1 w Wolbromiu
„Fruwające Motylki” – Przedszkole w Podlipiu