Olkusz

24 czerwca w Galerii BWA w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Wiśniowa 2021. Gmina Wiśniowa leży w dolinie Wisłoka, w powiecie strzyżowskim.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1338 r., gdy wieś należała do rodu Bogoriów, potem Firlejów i Jabłonowskich. W XIX w. nabyli ją Mycielscy. Właśnie u Mycielskich w pałacu w Wiśniowej, w okresie przedwojennym, spotykała się ówczesna polska elita kulturalna. Od kilkunastu lat organizowane są w Wiśniowej międzynarodowe plenery malarskie „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem”, w których nawiązuje się do tradycji przedwojennej bohemy odwiedzającej tę miejscowość.

W Olkuszu prezentowane są prace, które powstały podczas XIV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Wiśniowej, czyli w 2021 roku. Możemy więc obejrzeć dzieła takich malarzy, jak: Piotr Barszczewski, Tadeusz Zdzisław Błoński (kurator pleneru), Elżbieta Cieszyńska, Barbara Dzieduszycka, Krzysztof Grajczak vel Grott, Jadwiga Maria Jarosiewicz, Anna Kałamarz-Kucz, Katarzyna de Thieulloy Mycielska, Henryk Ożóg, Stanisław Stach, Suren Vardanian.

W otwarciu wystawy w Galerii BWA w Olkuszu uczestniczyli m.in. wójt gminy Wiśniowa Marcin Kut, dyrektor tamtejszego ośrodka kultury Grzegorz Tomaszewski, prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego Andrzej Szypuła, oraz kuratorka plenerów młodzieżowych w Wiśniowej Dorota Magryś. Gości z Wiśniowej ciepło przywitała wicestarosta Paulina Polak, która w serdecznych słowach i z uznaniem odniosła się do prezentowanych prac.

Wystawa potrwa do 20 lipca.

BWA Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze