Powiat

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje o oddawanie osocza przez wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Terapia osoczem to skuteczny sposób na ratowanie pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. W długiej kolejce na ten preparat czekają również mieszkańcy naszego powiatu.

– Koronawirusa masz już za sobą? Pomóż innym w walce z chorobą! Zgłoś się do jednego z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddaj osocze – z takim apelem zwróciło się niedawno do Polaków Ministerstwo Zdrowia.  Jak możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym w rządowym serwisie, terapia osoczem pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.

Zawarte w preparacie przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze, z zachowaniem wymaganych odstępów czasu, nawet kilka razy. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów.

– Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je niewspółmiernie do rozwoju zakażenia. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem – tłumaczą pracownicy RCKIK w Krakowie.

Terapia osoczem to jedna z najskuteczniejszych form leczenia przy zakażeniach wirusowych. Była ona już wielokrotnie stosowana przy zakażeniach: wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Niestety, ze względu na dużą ilość chorych na COVID-19 i małą świadomość problemu wśród ozdrowieńców, praktycznie wszystkie szpitale w naszym kraju cierpią na ogromny niedobór tego preparatu.

W naszym województwie gromadzeniem i przekazywaniem osocza do szpitali zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i tam właśnie można je oddawać. Do takich działań zachęcają przedstawiciele Nowego Szpitala w Olkuszu.  – Osocze mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone lub osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo. Od ustąpienia objawów powinno minąć przynajmniej 28 dni a od zakończenia izolacji 18 dni – mówi Marta Pióro, rzeczniczka olkuskiej lecznicy.

Chęć oddania osocza można zgłaszać Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie mailowo pod adresem dzial.dawcow@rckik.krakow.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu  663 560 300 lub 661 926 116 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o