87 osób zamieszka w nowo wybudowanym budynku Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Armii Krajowej. Zajmą one 44 mieszkania, o powierzchni od 30 do 66 m kw.
To piąta, ukończona inwestycja Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ciągu minionych 10 lat OTBS oddało do użytkowania 188 mieszkań, w których zamieszkuje 428 osób. Na parterze budynku znajdują się również lokale handlowo – usługowe o łącznej powierzchni 207 m2. Mieszkania wyposażone są we wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, kuchenkę elektryczną, zlewozmywaki kuchenne, panele oraz płytki ścienne i podłogowe.
-W czasach kryzysu są różne pomysły na przyszłośc TBS-ów. Z naszego punktu widzenia to jedyna, realizowalna obecnie forma budownictwa wielorodzinnego w mieście – mówił podczas wręczania kluczy nowym lokatorom olkuski burmistrz Dariusz Rzepka.
Budowę tego bloku rozpoczęto w kwietniu ubiegłego roku. Koszt całej inwestycji wyniósł nieco ponad 6 mln 423 tys. zł. – Gmina Olkusz przekazała działkę pod inwestycję oraz prawie 700 tys. zł. Pozostała część kwoty została pokryta z kredytu bankowego, partycypacji i środków własnych OTBS-u – wyjaśnia rzecznik olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.
Zainteresowanie taką formułą mieszkań w Olkuszu jest bardzo duże. Obecnie na liście oczekujących jest ponad 200 osób. – Gdy oddawaliśmy pierwszy blok przy Armii Krajowej, ludziom spodobały się te mieszkania i zainteresowanie wówczas bardzo wzrosło. Czasem się zniechęcają, kiedy dowiadują się, ze lista chętnych jest dość długa – mówi Krzysztof Soborski, członek zarządu olkuskiego TBS–u.
TBS-owskie lokale są atrakcyjne cenowo, w porównaniu z rynkiem mieszkań wtónych. Osoba chcąca zamieszkać w takim budynku, musi wnieść wkład własny na wysokości około 1000 zł za m2. Dla wielu ludzi cena ta jest niewątpliwie dostępniejsza niż zaciągnięcie kredytu na własne mieszkanie. Czynsz w TBS-owskich blokach wynosi: 8,90 zł za m2 w blokach przy ul. Armii Krajowej, natomiast w pozostałych, starszych budynkach jest to kwota 8,50 zł za m2.
-Jeszcze do niedawnwa największym problemem były działki. Gdy składamy wniosek o budowę kolejnego bloku, musimy mieć wkład własny, którym jest właśnie działka. Do tej pory dostawaliśmy je od gminy. Teraz problemem jest pozyskanie funduszy z banków. Na początku roku zmieniły się przepisy – zlikwidowano Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, a w jego miejsce nie powołano żadnej instytucji. We wrześniu ubiełego roku złożyliśmy wniosek o kolejną inwestycję, został on bardzo wysoko oceniony – ale do dziś nie mamy odpowiedzi. Wcześniej odpowiadanio na nasze wnioski w terminie do trzech miesięcy – wyjaśnia Krzysztof Soborski.
Olkuski TBS powstał dziesięć lat temu, jako przedsiębiorstwo prywatne. Pod koniec 2000 roku zawarto umowę z Gminą Olkusz w kwestii partycypacji kosztów budowy lokali mieszkaniowych budynku wielorodzinnym przy ul. Kochanowskiego w Olkuszu. Realizacja inwestycji finansowana była ze środków gminy, środków własnych OTBS oraz Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Pierwszy budynek wielorodzinny z 27 mieszkaniami oddano do użytku w 2002 roku. Od lipca 2003 roku 100 proc. udziałów w TBS-ie posiada Miasto i Gmina Olkusz. Od tego czasu powstał blok przy ul. Legionów Polskich (33 mieszkania), zaadaptowano też budynek byłego hotelu „Olkusz”. W pierwszym bloku przy Armii Krajowej, który powstał za 6,1 mln złotych, do 44 mieszkan wprowadziło się 90 osób.
Wiola Woźniczko

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
olaf Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olaf
olaf

światle panujący burmistrz rzepka się pokazał – kampania ruszyła? pamiętacie jak rok przed wyborami piechowicz rozdawał klucze? 🙂