oplatek sportowcow 278

W sobotę, 10 stycznia, Olkusz po raz drugi w swojej historii był gospodarzem Ogólnopolskiego Opłatka Sportowców. 26. edycja świątecznego spotkania miłośników sportu przywiodła do hali MOSiR-u gości z całego kraju, a wśród nich oprócz sportowców, również wielu przedstawicieli władz państwowych i lokalnych oraz hierarchów kościoła.

Głównym organizatorem corocznego Ogólnopolskiego Opłatka Sportowców jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP, mające swoją siedzibę w Warszawie. Z jego ramienia, za przygotowanie imprezy w Olkuszu odpowiadał Międzyparafialny Klub Sportowy „Nadzieja”, od wielu lat szkolący w naszym mieście młodych akrobatów, którzy, wraz z podopiecznymi Sokoła Kraków, zaprezentowali  zgromadzonej widowni swoje nietuzinkowe umiejętności.

Ale zanim na parkiecie i ścieżce pojawili się akrobaci, odbyła się część oficjalna spotkania, podczas której głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej Biskup Grzegorz Kaszak, a także posłowie na Sejm RR Jacek Osuch i Lidia Gądek. Każdy kierował pod adresem sportowców, trenerów i klubowych działaczy życzenia noworoczne, sukcesów sportowych a przede wszystkim zdrowia. Bo kto jak kto, ale to właśnie sportowcy najlepiej wiedzą, czym dla zawodnika jest pełna sprawność i gotowość do treningu.

O Ogólnopolskim Opłatku Sportowców w 2000 roku wypowiedział się nawet sam Papież Jan Paweł II. Podczas mowy powiedział, że tego typu spotkania są sprzyjającą sposobnością, aby podziękować Bogu za dar sportu, przez który człowiek ćwiczy swoje ciało, rozum i wolę, uznając, że każda z tych władz jest darem Stwórcy. W podobnym tonie wypowiadał się Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw sportu, Biskup Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk. – Swoją postawą udowadniacie, że zarówno w sporcie, jak i w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Realizowanie się poprzez sport dodaje wiary we własne umiejętności i siły, często te nawet głęboko skrywane – mówił biskup Florczyk.

Opłatek stał się okazją do wyróżnienia najlepszych sportowców w regionie. Trzy okolicznościowe dyplomy, jakie powędrowały do Kacpra Panasiuka, Kingi Maj-Kopciuch i Karoliny Kwapisz, były tylko symbolicznym gestem ze strony olkuskich władz, które w grudniu nagrodziły najzdolniejszych młodych sportowców, każdego dnia rozsławiających nie tylko swoją dyscyplinę, ale także swoje rodzinne miasto. Wśród nich znalazła się także ww. trójka.

Tradycyjnym punktem każdego spotkania opłatkowego, jest moment składania sobie życzeń i wspólne kolędowanie. Tych pierwszych było całe mnóstwo, bo i sposobność ku temu była niezwykła. W jednym rzędzie ustawili się zawodnicy, ich trenerzy oraz ludzie o sporcie decydujący, a więc klubowi działacze czy przedstawiciele komisji sportu. O świąteczny klimat zadbały Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” pod batutą Jerzego Sojki, a także zespół „Pielgrzym”. Uroczystość zakończył skromny bankiet.

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze