kariera 1

Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne działania mające na celu inspirowanie lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Za obchody tego wydarzenia w Olkuszu był odpowiedzialny Powiatowy Urząd Pracy. Przez dwa dni młodzi ludzie usłyszeli wiele o pasji, profesji i powołaniu. Uczniowie mieli także możliwość prezentacji swoich talentów.

Główne obchody OTK pod nazwą „pasja, profesja, powołanie…” zaplanowano na piątek, jednak już dzień wcześniej odbyły się dwa wydarzenia towarzyszące. W Zespole Szkół Nr 3 w Olkuszu uczniowie „Ekonomika” wzięli udział w ciekawej prelekcji dotyczących nowych rozwiązań technologicznych pn.”Europa – możliwości edukacyjne i zawodowe”, natomiast w budynku PUP spotkali się najmłodsi kucharze, którzy pod czujnym okiem eksperta w osobie mistrza w swoim fachu Łukasza Szlęzaka stali się uczestnikami juniorskiego Master Chefa. W mgnieniu oka na trzech stanowiskach powstały smakołyki, a jurorzy mieli na tyle trudne zadanie, że nagrodzili wszystkie trzy zespoły z Akademii Przedszkolaka.

kariera 3

Drugiego dnia Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w powiecie olkuskim w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której młodzi ludzie nie tylko prezentowali swoje kabaretowe umiejętności, ale także mieli niepowtarzalną okazję, aby spotkać się z przedstawicielami wielu zawodów. Tancerze, trenerzy personalni, doradcy osobiści z branży HR, floryści, kowale, ratownicy medyczni, strażacy, policjanci – wszyscy służyli swoim doświadczeniem i inspirowali słuchaczy do działania. Dużo mówiło się też o marzeniach i dążeniu do nich. Padło również wiele zapewnień, że sukces jest na wyciągnięcie ręki, ale za każdym razem musi on zostać poparty zaangażowaniem i ciężką pracą.

– Wierzymy, że to nasze spotkanie będzie dla Was natchnieniem i motywacją do działania. Każdy z Was ma czystą kartę i to od Was zależy, jak ją zapiszecie – mówiła do widowni Małgorzata Postołek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

kariera 2

Młodzież, która skorzystała z zaproszenia na galę sama przygotowała skecze dotyczące prezentowanych zawodów. Było zabawnie i jak to w skeczach, często na opak do trudnej codzienności trudniących się daną profesją. Rafał Lebiest – niegdyś tancerz, a teraz koordynator Szkoły Tańca Wena przekonywał, że tytułowe „3P” – pasja, profesja, powołanie w drodze do sukcesu musi zostać poparte kolejnymi trzema „P” – predyspozycją, pracą i pokorą. W podobnym tonie o swoim podążaniu do zawodowych celów mówili choćby Izabela Bierlet – HR Manager, florystka Elżbieta Kiszka, czy kapitan Karol Żaba z Państwowej Straży Pożarnej. Prelegenci przekonywali również, że nie wolno zamykać się na inne profesje. Trenerka personalna Marcelina Szumera skończyła prawo, a zdecydowała się na pracę w siłowni i udział w zawodach sportowych, gdzie liczy się przede wszystkim praca mięśni i znajomość swojego ciała, a nie paragrafów. Swoje predyspozycje i ciężką pracę zaprezentowały uczennice Olkuskiej Szkółki Baletowej pod czujnym okiem swojego trenera Piotra Korpusika. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli zawodów, którzy łączą ze sobą pasję, powołanie oraz poświęcenie, aby każdego dnia walczyć ze „złem tego świata”. O ciężkiej pracy opowiadali ratownik medyczny Rafał Kania oraz młodszy aspirant Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu Marika Guzik-Gajda. Wszyscy jednakowo mocno podkreślali, że najważniejsza przy wyborze dorosłej drogi powinna być pasja i wybór działalności, która sprawia radość oraz daje dużo satysfakcji.

kariera 4

Za słowami poszły także czyny. Część z przedstawicieli prezentowanych profesji do Domu Kultury przyjechała ze swoimi narzędziami pracy, a kowal Jacek Włodarczyk na parkingu rozstawił nawet swoją kuźnię.

Ogólnopolski Tydzień Kariery to wydarzenie organizowane od 2009 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Od początku swojego istnienia akcja ukierunkowana jest na promocję rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Ważne w niej jest również podkreślenie roli doradztwa zawodowego w planowaniu indywidualnej kariery zawodowej. Honorowy Patronat nad tegoroczną, XI edycją OTK w powiecie olkuskim objął starosta Bogumił Sobczyk, a patronat medialny sprawował Przegląd Olkuski. Organizatorem przedsięwzięcia był natomiast Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu.

kariera 5

– Dziękujemy młodzieży, doradcom, ekspertom i wszystkim sponsorom, dzięki którym nasze obchody mogły być tak efektowne. Jesteśmy wdzięczni, ale i gotowi do podejmowania nowych wyzwań i przede wszystkim inspirowania do podjęcia kreatywnych działań w dążeniu do osiągania swoich zawodowych celów – podsumowuje wicedyrektor PUP Małgorzata Postołek.

Sponsorzy i partnerzy: ZGH „Bolesław”, BOLSPED Sp. z o.o. Bukowno, ŁUKA – Łukasz Szlęzak, PSS SPOŁEM Olkusz, Piekarnia EMK, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, Da Grasso – Pizzeria Olkusz, IPN – Michał Masłowski, DE FACTO, Karczma BIDA, MOK Olkusz, Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu, Opoka Spółdzielnia Socjalna, F.H.U. „Rydzyk” Zofia Rydzyk, ProBiznes, HR Passion.

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery już za rok!

{joomplu:91105}{joomplu:91178}{joomplu:91168}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze