bo 1

17 zadań na łączną kwotę miliona złotych doczeka się realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2020. W miniony poniedziałek w magistracie, w gronie autorów zwycięskich projektów odbyło się ogłoszenie wyników szóstej edycji gminnego plebiscytu.

Propozycji zaakceptowanych przez zespół do spraw BO Olkusza i poddanych pod głosowanie było 40. Zanim ruszyła machina związana z promocją zadań i zbieraniem aprobaty mieszkańców na konkretne projekty, matematycznie tylko niespełna połowa pomysłów mogła doczekać się szczęśliwego finału. Środki przeznaczone na realizację obywatelskich zadań w przyszłym roku są przecież ograniczone, a wartość wszystkich projektów oddanych pod głosowanie mocno przekraczała 2,5 mln zł.

W tym roku praktykuje się budżet partycypacyjny, zatem głosować mogli wszyscy – nawet najmłodsi mieszkańcy z numerem PESEL. Aby głosy dzieci i niepełnoletniej młodzieży były ważne, potrzebny był jedynie podpis dorosłego opiekuna.

bo 4

Nowe zasady sprawiły, że zgodnie z przewidywaniami padł kolejny rekord frekwencji. Ostatecznie po przeliczeniu wszystkich kart stwierdzono, że ważne głosy oddało 15 519 osób (1284 karty nieważne), z których procentowo ponownie najlepiej wypadli seniorzy +60 (ponad 27% wszystkich głosów). I tym razem wygrała tradycyjna, papierowa metoda głosowania (10 651), a BO Olkusza 2020 cieszył się większym powodzeniem u kobiet niż u mężczyzn (9039 głosów pań).

Podczas poniedziałkowej prezentacji wyników wiceburmistrz Bożena Krok, w asyście Jacka Imielskiego i Michała Latosa dziękowała za zaangażowanie, zarówno w głosowaniu, jak i popularyzacji budżetu wśród lokalnej społeczności. Przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy przypomnieli również o środkach przeznaczonych na wcześniej wycenione zadania oraz gratulowali autorom zwycięskich projektów. Najpierw ogłoszono wyniki w grupie zadań do 25 tysięcy złotych. Tutaj zwycięzców było sześciu, a największą ilość punktów uzyskał projekt polegający na zakupie i dostawie książek do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu oraz organizacji spotkań autorskich. Ta propozycja jako jedyna w tej grupie zdobyła ponad 3 tysiące punktów.

bo 3

W grupie zadań wycenianych do 50 tysięcy złotych triumfatorów było pięciu. Listę nagrodzonych otworzyło zadanie z Niesułowic, a zamknęło ze świetnym wynikiem 3825 punktów zadanie dotyczące remontu i doposażenia kuchni i magazynku w OSP Zawada.

Na koniec odbyła się prezentacja wyników zadań z budżetem do 100 tys. złotych. Tutaj rywalizacja była największa i zarazem najbardziej wyrównana. Szczęście uśmiechnęło się do autorów sześciu projektów, z czego cztery dotyczą społeczności szkolnej i przedszkolnej. Bezapelacyjne zwycięstwo w tym gronie z rekordowym rezultatem 5563 punktów odnieśli za to strażacy ochotnicy z Osieka, którzy w następnych miesiącach doczekają się kolejnego etapu rozbudowy swojej remizy.

Polubiliśmy wygrywanie. W ubiegłym roku uzyskaliśmy duże wsparcie mieszkańców i po cichu również i tym razem liczyliśmy na głosy. Kiedy dowiedzieliśmy się o numerze zadania (nr 40 – przypomina redakcja) pojawiło się trochę obaw, aby faktycznie nie skończyć na ostatnim miejscu. Ostatecznie jednak znowu potwierdziła się reguła: odwróć tabelę, Osiek na czele – mówił dziękując za zaufanie Grzegorz Ziarno, prezes OSP w Osieku.

bo 2

Lista wszystkich zwycięskich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2020:

Do 25 tys. zł
1. (3122 pkt.) Zakup i dostawa książek do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu oraz organizacja spotkań autorskich
2. (2926 pkt.) 30 lat Osiedla Słowiki, 10 lat OKS Słowik – wspólne świętowanie
3. (1856 pkt.) „Bezpieczny Strażak – Bezpieczna Gmina” OSP Żurada
4. (1594 pkt.) Utworzenie sanitariatów w remizie OSP w Gorenicach
5. (1487 pkt.) Remont klatki schodowej w remizie OSP w Zedermanie
6. (1398 pkt.) „Akademia Aktywnych” (Szkoła Podstawowa Nr 5 w Olkuszu)

Do 50 tys. zł
1. (3825 pkt.) Remont i doposażenie kuchni i magazynku w OSP Zawada
2. (3695 pkt.) Budowa drogi dojazdowej w Zimnodole na działce 431
3. (3050 pkt.) Aktywni na Słowikach – ruch to zdrowie!
4. (2786 pkt.) Aktywna tablica w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu
5. (2519 pkt.) Modernizacja i remont drogi gminnej w Niesułowicach

Do 100 tys. zł
1. (5563 pkt.) Rozbudowa remizy OSP w Osieku
2. (3469 pkt.) Termomodernizacja budynku Przedszkola Nr 5 w Olkuszu
3. (3437 pkt.) Doposażenie obiektów sportowo-zabawowych przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Olkuszu
4. (2930 pkt.) Edu Sport – strefa edukacyjno-sportowa w Gorenicach
5. (2910 pkt.) Budowa zaplecza parkingowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu
6. (2819 pkt.) Modernizacja pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej Nr 6 im. Fryderyka Chopina w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
4 lat temu

Pazerność osp na publiczne pieniążki rośnie w zastraszającym tempie i rosnąć nie przestanie -bo gdzie jest napisane że jedna wieś to jedna remiza ? 😆

pavv
pavv
4 lat temu

No to teraz Remiza w Zawadzie stanie się salą weselną za pieniądze podatników!