Na coroczną prezentację olkuskich artystów, której wernisaż odbył się 20.maja br. przedstawiło swoje prace 54 artystów, zawodowych i nieprofesjonalnych, ludzi pióra i aparatu fotograficznego. Pojawili się nowi, dotąd nie goszczący na „salonach” olkuskiej sztuki.
Sala wystawowa zabłysnęła wiosennymi kolorami, bo wielu malarzy bardzo chętnie portretuje kwiaty, łąki, pola, lasy – jednym słowem naturę. Malują amatorzy i profesjonaliści. Poziom wystawy, bogatej ilościowo, nie był nadmiernie wysoki. O ile co do nieprofesjonalistów takie ograniczenie tematyczne jest zrozumiałe i należy im gratulować pasji twórczej, o tyle profesjonaliści, nie dali nam powodu do dużej satysfakcji. Brakło jakby odwagi, rozmachu, poszukiwania nowej formy. Niektóre prace znamy już z wcześniejszych wystaw.
Spróbujmy dokonać swoistego, oczywiście subiektywnego, podziału czy klasyfikacji tego, co na wystawie można zobaczyć.
Prace oryginalne:
Michał Kwarciak, Anioł (?)
Jacek Włodarczyk – metaloplastyka: Fukushima, incydent 4 stopnia
Magdalena Król – fotografia – szereg wózków sklepowych „Wózek”
Sylwia Grossman, Płomienie(?)
Wioletta Sarota-Stach – ceramika artystyczna
Znajomi BWA:
Mosze Bergie r- Starszy Pan, olkuszanin mieszkający w Izraelu. Seria uroczych pasteli z widokami z tamtych stron
Szokujące:
Mariusz Połeć – Akt
Jacek Majcherkiewicz – Bez tytułu
Stanisław Jakubas, fotoreportaż – „Pejzaż udręczony, czyli jak daleko stąd do Europy”. Pan Profesor szuka nowej formy wyrazu
Nowe:
Jadwiga Chałupkowa – Martwa natura
Stanisław Stach, który odszedł od malowania wielkich ptaków i przeszedł do „ptaszków”- „A ku ku”
Sylwia Izdebska, profesjonalny plakat teatralny – „Kolacja dla głupców”
Marek Sołtysik – „Zosia z Adamem odwróconym”
Marcelina Krukowiecka, wyroby artystyczne ze srebra
Adam Sowula, fotografia inna niż zwykle
Piękne:
Mirosław Michalski – „W oczekiwaniu”
Ikony:
Ryszard Ślęczka i Kazimierz Forgacz.
Wystawę wzbogaca piękny, choć dziwny katalog. Część obrazów tam zamieszczonych – aż 12 – nie znalazło miejsca na wystawie. Stąd też możemy domyślać się tylko tych, które widzimy. Ale przy tej okazji możemy zobaczyć więcej dzieł artystów, aczkolwiek w formie drukowanej.
Drugą część wystawy zajmują fotografie czy lepiej powiedzieć: fotogramy. Sztuka fotografii upowszechniła się ostatnio, ale można by, trawestując poetę, powiedzieć: „nie wszystko, co jest piękne, sfotografować da się”. Oglądamy fotografie znakomite technicznie, portrety pokazujące pięknych ludzi, ale czasem są to fotografie rodzinne, miłe owszem, w odbiorze, ale nie zawsze mogą one nosić miano sztuki.
Swoje prace przedstawili: Michał Kurek, Krzysztof Boniecki, Michał Maliszewski, Franciszek Rozmus, Przemysław Wysmułek, Łukasz Dwornik, Artur Żrałka, Katarzyna Kędzierska, Marek Habinka, Katarzyna Szojda, Tytus Żalgirdas, Adrian Spuła, Michał Kurek. Najciekawszym zestawem fotografii był zestaw Franciszka Rozmusa: „Okusz underground”, świetne zdjęcia olkuskich podziemi.
Wystawa została zorganizowana dzięki pomocy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałkowskiego.
Zaglądałem na Przegląd codziennie i jakoś przegapiłem 🙁