to

Na 10 dni przed Bożym Narodzeniem dzieci i młodzież korzystający z opieki w wolbromskiej Ochronki „Betlejem”, prowadzonej przez siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, z wdzięczności za całoroczną pomoc i wsparcie przygotowały dla swoich dobroczyńców, sponsorów i sympatyków piękne i mądre przedstawienie jasełkowe. Symboliczne widowisko multimedialne zostało zaprezentowane na gościnnej scenie wolbromskiego Domu Kultury.

Są miejsca, gdzie niedostatek nie zawsze oznacza wyłącznie brak dóbr materialnych. Czasem o wiele większa bieda, to brak uwagi, poczucia bezpieczeństwa, troski. Na szczęście są ludzie i miejsca, gdzie potrzebujące ciepła i spokoju dzieci znajdą przytulny kąt, przyjaciół i potrzebne wsparcie. Od wielu lat takim miejscem jest Ochronka „Betlejem” prowadzona przez wolbromskie siostry Karmelitanki, pełniąca funkcje swoistej świetlicy środowiskowej, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje i spędzić bezpiecznie popołudnie po szkole.

DSC09416 1

Doroczne, przygotowane z wielkim zaangażowaniem w Ochronce jasełka zazwyczaj są nie tylko przypomnieniem historii narodzenia Pana Jezusa, ale zachęcają do wyciszenia i refleksji. Podobnie było i tym razem – dzieci pokazały alegoryczne sceny od stworzenia świata, przez grzech pierwszych ludzi i obietnicę odkupienia złożoną ludziom przez miłosiernego Boga – posłanie na świat odkupiciela, który zdecydował się przyjąć kruchą ludzką postać. Święta, bowiem to czas, kiedy budzą się w ludziach cieplejsze uczucia nadchodzą szybkimi krokami. Chętnie wtedy pomagamy, solidaryzujmy się, jesteśmy bardziej niż zwykle rodzinni, na chwilę zwalniamy tempo życia. Często, działając rutynowo, pamiętamy o zwyczajach: prezentach, choince, dodatkowym nakryciu przy wigilijnym stole, pasterce… ale czy pamiętamy, czy w ogóle wiemy po co to wszystko? Czy Boże Narodzenie nie straciło  w dzisiejszych czasach swojego prawdziwego sensu? – zastanawiali się widzowie, obserwując wędrującą do Betlejem brzemienną Maryję, w kontekście wyświetlanych w tle dramatycznych scen śmierci krzyżowej jej jeszcze nienarodzonego Syna…

DSC09147 1

Tegoroczne piękne przedstawienie jasełkowe z przesłaniem, które pokazały – w podzięce za całoroczną pomoc swoim dobroczyńcom – dzieci w wolbromskim „Betlejem” było symbolicznym przypomnieniem, że Jezus przyszedł na świat, żeby wybawić ludzi od konsekwencji grzechu i zła, a jego przyjście właśnie dlatego jest dla nas prawdziwie dobrą nowiną.

{joomplu:82874}{joomplu:82862}{joomplu:82845}

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o