Olkusz

W poniedziałek policjanci ruchu drogowego przypominali pieszym i kierowcom o zmianach w przepisach w ruchu drogowym bowiem od 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Od kilku dni w Małopolsce trwa kampania informacyjna, której celem jest przygotowanie uczestników ruchu drogowego do nowych przepisów, które będą obowiązywać od 1 czerwca. Kampania prowadzona jest we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z Małopolską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedsięwzięcie to ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa głównie pieszych. W tym celu  olkuscy policjanci z plakatami i ulotkami starali się dotrzeć do urzędów miast, gmin, punktów szczepień, domów kultury, starostwa, bibliotek, administracji osiedlowych i w miejsca szczególnie uczęszczane, by poprzez taką edukację przygotować uczestników ruchu drogowego do nowych przepisów.

W poniedziałek  policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy na ulicach miasta i na przejściach dla pieszych rozdawali ulotki kierującym i pieszym, edukując ich o nowych przepisach i zasadach w ruchu drogowym.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
3 lat temu

Proszę nie wprowadzać czytelników i co ważniejsze pieszych w błąd. NIC SIĘ NIE ZMIENIA! PIESZY PRZY PRZEJŚCIU NADAL NIE BĘDZIE POSIADAŁ PIERWSZEŃSTWA. Przypominam też że obowiązuje i nadal będzie obowiązywać Art. 14. Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Proszę czytać do skutku: W TYM RÓWNIEŻ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH. Drugie przypomnienie: Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. A to oznacza że pieszy który „z marszu” wejdzie na przejście ponosi odpowiedzialność za swoje potrącenie.
Przepisy się nie zmieniły jedynie przeniesiono zapis z Rozporządzenia do Ustawy. To wy media i niedouczeni dziennikarze wmawiacie pieszym brednie o rzekomym pierwszeństwie zapominając o całej reszcie przepisów które dotyczą pieszych w momencie gdy postawią stopę na chodniku.

mike
mike
3 lat temu
Odpowiedz do  konkret

Policja od ponad roku zajmuje się egzekwowaniem nieistniejącego prawa i tworzeniem własnego, że tylko wspomnę o nakazie noszenia maseczek który był niezgodny z jakąkolwiek ustawą bo zapisany był w nocą napisanym rozporządzeniu zamiast w ustawie, a tylko ustawą (a i to nie każdą) można ograniczać swobody obywatelskie.

konkret
konkret
3 lat temu
Odpowiedz do  mike

A i nawet to nie jest to końca z prawem zgodne bo Konstytucja RP wyraźnie mówi kiedy te swobody można ograniczyć. Zapisy w Ustawie które są z Konstytucją niezgodne nie są obowiązujące.

mike
mike
3 lat temu
Odpowiedz do  konkret

Ty to wiesz, ja to wiem… ale dziesiątki tysięcy policjantów tego nie wiedziało lub nie chciało wiedzieć bo kumendat kazał nie wiedzieć.

konkret
konkret
3 lat temu
Odpowiedz do  mike

Bo problem jest taki. Zapis z Konstytucji RP: Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Takie zapisy są złe bo dalą zbyt dużą swobodę w ich interpretacji. Jednocześnie Konstytucja „przyklepuje” treść danej ustawy gdyż sama mówi że należy stosować się do zapisów ustawy. Powoduje to że zapisy ustawy automatycznie stają się z Konstytucją zgodne chociaż wcale nie musi to być prawdę. Niestety w Polsce istnieje domniemanie że uchwalane prawo (ustawy) są z Konstytucją RP zgodne. Przecież to jest idiotyczne. Każda ustawa powinna trafiać do TK i być weryfikowana czy faktycznie tak jest.

Kuba C
3 lat temu

Olkuscy policjanci mogliby zainterweniować w sprawie sygnalizacji świetlnej DK94/Rabsztyńska. Tłumaczenie GDDKiA jest tak naciągane, że aż żałosne.
https://przeglad.olkuski.pl/czy-swiatla-dzialaja-poprawnie/
Przecież to nie może tak działać, żeby się zielone zgodnie z planem zapalało na 3 sekundy. Czemu to ma służyć? Jak sobie GDDKiA nie radzi to odsyłam na pierwszy rok studiów inżynierskich. Olkuskich perypetii i absurdów drogowych ciąg dalszy 🙁
Gdzie burmistrz, starosta, wojewoda i minister infrastruktury?