Olkusz

W poniedziałek policjanci ruchu drogowego przypominali pieszym i kierowcom o zmianach w przepisach w ruchu drogowym bowiem od 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Od kilku dni w Małopolsce trwa kampania informacyjna, której celem jest przygotowanie uczestników ruchu drogowego do nowych przepisów, które będą obowiązywać od 1 czerwca. Kampania prowadzona jest we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z Małopolską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedsięwzięcie to ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa głównie pieszych. W tym celu  olkuscy policjanci z plakatami i ulotkami starali się dotrzeć do urzędów miast, gmin, punktów szczepień, domów kultury, starostwa, bibliotek, administracji osiedlowych i w miejsca szczególnie uczęszczane, by poprzez taką edukację przygotować uczestników ruchu drogowego do nowych przepisów.

W poniedziałek  policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy na ulicach miasta i na przejściach dla pieszych rozdawali ulotki kierującym i pieszym, edukując ich o nowych przepisach i zasadach w ruchu drogowym.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
4 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
mikekonkretKuba C Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
konkret
Udzielający się czytelnik
konkret

Proszę nie wprowadzać czytelników i co ważniejsze pieszych w błąd. NIC SIĘ NIE ZMIENIA! PIESZY PRZY PRZEJŚCIU NADAL NIE BĘDZIE POSIADAŁ PIERWSZEŃSTWA. Przypominam też że obowiązuje i nadal będzie obowiązywać Art. 14. Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Proszę czytać do skutku: W TYM RÓWNIEŻ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH. Drugie przypomnienie: Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. A to oznacza że pieszy który „z marszu” wejdzie na przejście ponosi odpowiedzialność za swoje potrącenie. Przepisy się nie zmieniły jedynie przeniesiono zapis… Czytaj więcej »

mike
Zasłużony czytelnik
mike

Policja od ponad roku zajmuje się egzekwowaniem nieistniejącego prawa i tworzeniem własnego, że tylko wspomnę o nakazie noszenia maseczek który był niezgodny z jakąkolwiek ustawą bo zapisany był w nocą napisanym rozporządzeniu zamiast w ustawie, a tylko ustawą (a i to nie każdą) można ograniczać swobody obywatelskie.

konkret
Udzielający się czytelnik
konkret

A i nawet to nie jest to końca z prawem zgodne bo Konstytucja RP wyraźnie mówi kiedy te swobody można ograniczyć. Zapisy w Ustawie które są z Konstytucją niezgodne nie są obowiązujące.

mike
Zasłużony czytelnik
mike

Ty to wiesz, ja to wiem… ale dziesiątki tysięcy policjantów tego nie wiedziało lub nie chciało wiedzieć bo kumendat kazał nie wiedzieć.

konkret
Udzielający się czytelnik
konkret

Bo problem jest taki. Zapis z Konstytucji RP: Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Takie zapisy są złe bo dalą zbyt dużą swobodę w ich interpretacji. Jednocześnie Konstytucja „przyklepuje” treść danej ustawy gdyż sama mówi że należy stosować się do zapisów ustawy. Powoduje to że zapisy ustawy automatycznie stają się z Konstytucją zgodne… Czytaj więcej »

Kuba C
Zaufany czytelnik
Kuba C

Olkuscy policjanci mogliby zainterweniować w sprawie sygnalizacji świetlnej DK94/Rabsztyńska. Tłumaczenie GDDKiA jest tak naciągane, że aż żałosne.
https://przeglad.olkuski.pl/czy-swiatla-dzialaja-poprawnie/
Przecież to nie może tak działać, żeby się zielone zgodnie z planem zapalało na 3 sekundy. Czemu to ma służyć? Jak sobie GDDKiA nie radzi to odsyłam na pierwszy rok studiów inżynierskich. Olkuskich perypetii i absurdów drogowych ciąg dalszy 🙁
Gdzie burmistrz, starosta, wojewoda i minister infrastruktury?