ona_2012-tv-320w

ona_2012_006Po raz  jedenasty dnia 3 marca br. została wręczona  przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkuska Nagroda Artystyczna. Jest to święto olkuskiej kultury, ukazujące to, co jest jej sukcesem (1 nagroda), pokazujące działalność artystyczną jej animatorów i tych, na których liczymy w przyszłości. Kapituła Nagrody w składzie: Olgerd Dziechciarz przewodniczący, Jolanta Zięba dyrektorka Biblioteki Powiatowej i Miejskiej, Barbara Orkisz kierowniczka Klubu „Przyjaźń” i Stanisław Stach dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, spośród nominowanych do nagrody wskazała na następujące osoby i przyznała  pamiątkową statuetkę dla:
– Barbary Sudoł – za całokształt twórczości

– Bawię się słowami – mówi Laureatka, dziękując za docenienie jej 20-letniej działalności literackiej. Z zawodu jest chemikiem, a z talentu i pasji szaradzistką. Ułożyła już ponad 3 tysiące zadań szaradowych, takich, jak fraszki, anagramy, palindromy, czy homonimy. Należy do Krakowskiego Klubu Szaradzistów „Agora”. Jej szarady oraz inne małe „Szaradziarskie  fraszki”- jak brzmi tytuł wydanej w roku 2005 książkiona2012_002 Laureatki – znalazły się przez  ten czas w 30 pismach znaczących dla licznego kręgu ludzi uprawiających tę zabawę. Nie należy sądzić, że jest to zabawa płocha. Wymaga doskonałej znajomości języka i jego niewyczerpanych możliwości fonetycznych, gramatycznych i stylistycznych, tak u tego, kto układa szarady, jak i kto je rozwiązuje. W roku 2011 nasza olkuska szaradzistka zajęła trzecie miejsce w Szaradziarskich Mistrzostwach Małopolski. Uczestniczy ze znacznym powodzeniem od wielu lat w zawodach, spotkaniach i turniejach, a tych bywa niemało w Polsce…

Chyba jednak większą wartość, niż szarady, ma twórczość literacka Pani Barbary Sudoł. A pisze dla   najmłodszych czytelników. To pisarka o zasięgu ogólnopolskim. Napisała dotąd ponad 150 znakomitych wierszyków dla dzieci, niezwykle w tym czytelniczym środowisku popularnych. Jeden z nich znalazł się nawet w Elementarzu Sześciolatka. Stworzyła „postać” kogutka Ziutka, bardzo popularnego wśród dzieci mądrali, który wędruje po świecie z Gąską Lutką (Kogutek Ziutek w Australii, Kogutek Ziutek w Pieninach, Kogutek Ziutek w Krakowie, Kogutek Ziutek i Vicky z Ameryki, Kogutek Ziutek na Mazurach i inne). W szkołach i przedszkolach powstają nawet Kluby „Kogutka  Ziutka”…

Autorka chętnie odwiedza biblioteki, domy dla dzieci niepełnosprawnych, przedszkola, szkoły – wszędzie witana radośnie, bo jest osobą pogodną, wesołą i takie też są jej wierszyki. Współpracuje z olkuską Biblioteką Miejską. Twórczość Pani Sudoł cenią również rodzice dzieci, co można przeczytać w internetowych komentarzach. Mówi się: „dla dzieci pisze się tak, jak dla czytelników dorosłych, tylko lepiej”. Tak też pisze tegoroczna Laureatka, dobrze operująca współczesnym językiem polskim i rozumiejąca dziecięce widzenie świata. To jest pisanie nowoczesne, bez częstej, nieznośnej maniery twórczości dla dzieci, kiedy autor stara się utożsamić ze swoim małym czytelnikiem. Kolejne przygody kogutka Ziutka ukażą się w niedługim czasie.

ona2012_003– Dla Piotra Dudka, obecnie instruktora muzyki w „Klubie Przyjaźń”, za upowszechnianie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży. Nagroda ta jest jak najbardziej zasłużonym wyróżnieniem nie tylko dla Pana Piotra, ale dla całej muzycznej familii Dudków. Trzy pokolenia muzyków: Seniorka rodziny, Franciszek Dudek, Piotr Dudek i jego Małżonka, śpiewaczka Dorota Mączka i jej Mąż – muzyk, wokalistka Anna Dudek. Wszyscy żyją muzyką, tworzą muzykę, zachęcają do muzyki. Dzisiejszy Laureat wychował wiele znakomitych młodych piosenkarek, założył wiele zespołów muzycznych, napisał wiele utworów, głównie do tekstów poetów olkuskich. Gra na różnych instrumentach, ale jego miłością jest gitara klasyczna. Niektórzy z zebranych na benefisie pamiętają muzykującą rodzinę Dudków sprzed lat. Była ona znana nie tylko w Olkuszu, ale w całym kraju. Wówczas dzieci, dziś to już dorośli, zawodowi muzycy, co mogliśmy zobaczyć na przekazie multimedialnym. Opowiadał też o tym Laureat, pytany przez Jacka Sypienia, laureata Olkuskiej Nagrody Artystycznej sprzed kilku lat.

– Dla młodego twórcy Szymona Tomsi. Nagroda jest o tyle oryginalna, że otrzymał ją, zgodnie a założeniem regulaminowym młody artysta, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, za osiągnięcia na polu fotografii artystycznej. Szymon ukończył Liceum Sztuk Plastycznych wona2012_005 Dąbrowie Górniczej na wydziale grafiki. Sztuki fotografii uczył się i doskonalił swoje umiejętności pod ręką i okiem Adama Sowuli w olkuskim MOK-u. Jako student wyjeżdżał między innymi do USA na stypendia, skąd przywoził piękne, oryginalne zdjęcia, wykonał także wiele projektów artystycznych w Warszawie. Obecnie, jak twierdzi, zbliża się do finału swoich studiów. Niepokojącą urodę jego zdjęć mogliśmy podziwiać już wcześniej na wystawie w BWA, a także w czasie dzisiejszej projekcji multimedialnej.

Spotkanie uświetniły artystyczne przerywniki: wiersze Laureatki w wykonaniu recytatorek z sekcji teatralnej MOK-u, piosenki Piotra Dudka i jego córki Anny – profesjonalnej wokalistki oraz solistek wychowanek Pana Piotra z Klubu „Przyjaźń”.

Tradycyjne karykatury Laureatów, jak zwykle, wykonał artysta – plastyk Jacek Majcherkiewicz. Pani Szaradzistka poddała także intelektualnej próbie szaradziarskiej Laureatów Nagrody z poprzednich lat, oszczędziła im jednak nadmiernego wysiłku umysłowego.

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolekcjoner
kolekcjoner
12 lat temu

[quote name=”Papaja”]Wielu nie chce tej nagrody wiedząc kto przyznaje i kto wręcza :).[/quote]

A ja bym taką nagrodę chciał, jak najbardziej i owszem, ale ja zbieram tylko puszki po piwie, mam ich już 463, każda inna i z całego świata, posegregowane i skatalogowane.

Najstarszą mam amerykańską jeszcze sprzed wojny, już trochę zardzewiałą bo wtedy inne były. Albo z Hondurasu, a nawet z Izraela koszerną. A kilka to nawet jest jeszcze pełnych, taką małą z RFN-u z 1976 roku, i jeszcze z 1982 roku z Grecji. A jedna to mi w nocy wystrzeliła, miała 13 lat, pech to pech, śmierdziało w domu z miesiąc.

Wiem, że zbieraczy takich jak je te nagrody nie obejmują, ale może zacznę robić z tych puszek jakie cudeńka, ptaszki, zwierzątka, albo góralskie domki. Jestem cierpliwy, na swoją kolej poczekam, wiem, że długo, bo w Olkuszu jak kijem rzucisz artystę napewno trafisz… a o tym wyczytałem w którejś książce.

POprawny
POprawny
12 lat temu

[quote name=”cichy wielbiciel”]Pani Barbaro!!Gratuluję!Podziwiam!I zadaję zadanie domowe….
Kalambur
Mały Aleksandrze!Po siarce spółgłoska.
Dzisiaj z garnków słynie,kiedyś srebrna wioska.

ps.a „nas trzy,że nie”
to mistrzostwo świata[/quote]

A czy „Cichy wielbiciel” wie co to jest SPACJA? Otóż, spacja to jest taki najdłuższy przycisk na klawiaturze, którego też czasami trzeba używać, a przy pisaniu wierszowanych zagadek w szczególności 😉

cichy wielbiciel
cichy wielbiciel
12 lat temu

Pani Barbaro!!Gratuluję!Podziwiam!I zadaję zadanie domowe….
Kalambur
Mały Aleksandrze!Po siarce spółgłoska.
Dzisiaj z garnków słynie,kiedyś srebrna wioska.

ps.a „nas trzy,że nie”
to mistrzostwo świata

kloszard
kloszard
12 lat temu

[quote name=”korygujący”]Nagrodę przyznała kapituła składająca się z laureatów ONA. Pan Lisowski znowu się pomylił.[/quote]
A w sumie jakie to ma znaczenie? Po tym kto przyznaje i kto wręcza można na sto procent stwierdzić kto nagrody dostanie, a kto nie, nagroda innymi słowy jest do przewidzenia, żadna niespodzianka.
Tak czy siak należy pogratulować nagrodzonym bo przeważnie są to wybitni twórcy z naszego regionu. Przeważnie się sprawdzili, i przeważnie są dobrym przykładem dla innych. Przeważnie.

korygujący
korygujący
12 lat temu

Nagrodę przyznała kapituła składająca się z laureatów ONA. Pan Lisowski znowu się pomylił.

Olkusza Ninka
Olkusza Ninka
12 lat temu

[quote name=”dżuror z ludu”]Następną nagrodę za całokształt osiagnięć proponuję przyznać Tytusowi Żalgirdasowi, znanemu olkuszaninowi: „Tytus Żalgirdas, 30 lat, poeta, prozaik, autor zdjęć. Mieszka w Olkuszu. Jako marynarz rybackiej floty dalekomorskiej pływa po morzach i ocenach, więc częściej…” – podaję za informacjami znalezionymi w sieci, bynajmniej nie w rybackiej :)[/quote]
Nie znam? Czyżby jakiś przebieraniec?

dżuror z ludu
dżuror z ludu
12 lat temu

Następną nagrodę za całokształt osiagnięć proponuję przyznać Tytusowi Żalgirdasowi, znanemu olkuszaninowi: „Tytus Żalgirdas, 30 lat, poeta, prozaik, autor zdjęć. Mieszka w Olkuszu. Jako marynarz rybackiej floty dalekomorskiej pływa po morzach i ocenach, więc częściej…” – podaję za informacjami znalezionymi w sieci, bynajmniej nie w rybackiej 🙂

Papaja
Papaja
12 lat temu

Wielu nie chce tej nagrody wiedząc kto przyznaje i kto wręcza :).