Grupa Nowy Szpital spółka z o.o. w Szczecinie zarządzająca szpitalem powiatowym w Olkuszu planuje zmianę struktury własnościowej spółki. Jedna z największych prywatnych sieci medycznych, która zarządza dwunastoma szpitalami na terenie kraju, chce wyemitować swoje akcje i wejść na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Plan ten podyktowany jest chęcią wyjścia ze spółki jednego z jej udziałowców, i co za tym idzie, koniecznością wykupienia jego udziałów przez drugiego członka obecnej spółki.

Grupa Nowy Szpital sp. z o.o. swoją działalność rozpoczęła w 2008 r. Jest ona własnością dwóch udziałowców Adama Roślewskiego i Marcina Szulwińskiego, którzy posiadają równą ilość udziałów w spółce. Grupa Nowy Szpital jest zaś większościowym udziałowcem spółki Nowy Szpital w Olkuszu. Na mocy uchwały Rady Powiatu z 2009 roku posiada ona 70% udziałów w olkuskim szpitalu, podczas gdy pozostałe 30% należy do Powiatu Olkuskiego.

W lipcu b.r. pojawiła się informacja, że Grupa Nowy Szpital przygotowuje się do zmian w strukturze własnościowej firmy. W związku z tym, że Adam Roślewski – jeden z udziałowców GNS – zadeklarował chęć opuszczenia spółki i odsprzedaży swoich udziałów, podjęto decyzję o przygotowaniu planu pozyskania środków na ich wykupienie.

Aby tego dokonać, spółka chce najpierw wyemitować obligacje, które mają posłużyć spłaceniu udziałów wspólnika, który opuszcza spółkę. Następnym krokiem ma być wejście Grupy Nowy Szpital na giełdę papierów wartościowych. Środki pozyskane z emisji akcji mają zostać przeznaczone na spłatę obligacji i nowe inwestycje w szpitalną infrastrukturę.

Aby móc sprzedawać inwestorom swoje obligacje na możliwie najlepszych dla siebie warunkach, GNS musi jednak posiadać odpowiednie zabezpieczenie swoich papierów wartościowych. Mogą nimi być np. nieruchomości lub umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia. Te jednak stanowią indywidualną własność poszczególnych szpitali.

Dlatego też Grupa Nowy Szpital, na podstawie stosownej umowy, chciałaby uzyskać takie poręczenie majątkowe od Nowego Szpitala w Olkuszu. Pomysł ten spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem Zarządu Powiatu w Olkuszu.

– Jeden ze wspólników GNS, Marcin Szulwiński, powołał do życia nowy podmiot o nazwie Grupa Nowy Szpital Holding S.A., który to ma emitować obligacje i chce dla nich poręczenia Zarządu olkuskiego szpitala. W pierwszej wersji miało ono wynosić do 70 mln zł, następnie zaś zostało obniżone do 50% kontraktu szpitala z NFZ, czyli do około 25 mln zł. Należy tutaj podkreślić, że Grupa Nowy Szpital Holding S.A. to obcy podmiot, w żaden sposób nie powiązany z naszym szpitalem – tłumaczy olkuski wicestarosta, Jan Orkisz.

Innego zdania są przedstawiciele Grupy Nowy Szpital. – Zgodnie z Warunkami Emisji Obligacji GNSH połączy się z GNS sp. z o.o. i stanie się udziałowcem szpitala w Olkuszu jako 70% udziałowiec. Dlatego według nas nie jest to obcy podmiot – tłumaczy Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

W odpowiedzi na propozycję Grupy Nowy Szpital starosta Paweł Piasny postanowił zwołać w tej sprawie konferencję prasową, która ostatecznie jednak się nie odbyła. Powód? Konieczne są dalsze rozmowy pomiędzy Starostwem a przedstawicielami GNS w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

– Celem wejścia na giełdę jest przyspieszenie zmian, jakie wprowadzamy w szpitalach, zapewnienie im stabilnego rozwoju oraz zwiększenie przejrzystości i wiarygodności Grupy w oczach obecnych i przyszłych partnerów samorządowych. Grupa Nowy Szpital chce, aby powiaty z którymi współpracuje wspierały ten proces. Dla szpitali to szansa na dalszy rozwój, inwestycje i nowe usługi medyczne dla mieszkańców. Chcemy, aby szpitale nadal leczyły pacjentów w oparciu o kontrakty z NFZ i odpowiadał na potrzeby lokalnych społeczności. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której udziały Grupy wykupi inwestor typu fundusz private equity, który nie jest zainteresowany długotrwałym rozwojem szpitala, tylko szybkim zyskiem. Trudno powiedzieć, co działoby się w takiej sytuacji ze szpitalami. Czy zachowałyby one swój publiczny charakter? Czy zostałyby przekształcone w komercyjne placówki, świadczące tylko wybrane i opłacalne usługi medyczne? – możemy przeczytać w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji przez GNS.

Rozumiem niepokój Zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu i większościowego wspólnika tj. Grupy Nowy Szpital ze Szczecina z powodu  faktu , że do końca 2016 r. należy dostosować szpital do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra infrastruktury, ale na spełnienie tych wymogów było dostatecznie dużo czasu. Dzisiaj wzywanie powiatu do szukania wspólnych rozwiązań jest próbą rozmycia odpowiedzialności za ten stan i ewentualne niekorzystne jego konsekwencje dla pacjentów i mieszkańców powiatu – kwituje sprawę Jan Orkisz.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? – Czy zmiana właściciela spółki może mieć znaczenie dla pacjentów olkuskiego szpitala? – Zapraszamy do dyskusji!

 

16
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
16 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
zbulwersowanafraniobrak słówdemostenesolkuszanin 111 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

„Śpieszą się w podziale łupu, bo wybory tuż za pasem?

Ciekawe czy dogadają się z naszymi obecnymi powiatowymi decydentami tak żeby po wyborach PiSiory mogli im wszystkim naskakać …

zbulwersowana
zbulwersowana

„W pierwszej wersji miało ono wynosić do 70 mln zł, następnie zaś zostało obniżone do 50% kontraktu szpitala z NFZ, czyli do około 25 mln zł.” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ posiadającej udziały o wartości 35 tysięcy zł. Płacąca czynsz około 80 tys.zł rocznie z pogorszeniem dostępu do usług medycznych, z mocno ograniczonym personelem (zwolnionym), krocie wydającym na doradztwa prawne, z częstą rotacją prezesów i v-ce prezesów (19 zmian na stanowisku razem z odprawami), lotnisko sfinansowane przez Starostwo? Obecnie słyszymy, że zarobek spółki na szpitalu olkuskim , to miliony złotych? co na to Starostwo ile zarobiło na tej „transakcji”? a może… Czytaj więcej »

franio
franio

owszem zostali zaproszeni do olkusza inwestorzy ze szczecina
Tylko nie ma co rozcząsywać co było kiedyś czeba się zająć tym co jest teraz i co się w nim dzieje

franio
franio

GNS chce wejść na giełdę z czym i po co jeżeli w szpitalu dzieją się rzeczy które światła dziennego nie ujżały.
Zastraszanie pracowników słaba opieka nad pacjentami.

brak słów
brak słów

szpital wybudowano za Gierka, styropianowa banda po 89 roku tylko go eksploatuje, wystarczy zobaczyć na zewnętrzne tynki które się rozpadają, paru cwaniaków robi na tym niezły biznes. To było wypracowane przez parę pokoleń.

Jan Orkisz
Jan Orkisz

[quote name=”demostenes”]Historia przejęcia Szpitala przez Grupę Nowy Szpital Sp. z o.o. przypomina mi anegdotę o Cyganie co na gwożdziu zupę ugotował, którą opowiadała mi moja babcia.Otóż Cygan przyszedł do gospodyni i założył się, że ugotuje pyszną zupę na gwożdziu.Gospodyni niedowierzając przyjęła zakład.Cygan nastawił wodę w garnku i wrzucił do niego gwozdzia.Póżniej poprosił o kilka ziemniaków, dwie marchewki, trzy róże kalafiora i szczyptę soli.I ku zdumieniu gospodyni ugotował na gwozdziu całkiem smaczną zupę.I tak samo ta spółka ze Szczecina mając niewielki kapitał zakładowy przejęła zarządzanie Szpitalem w Olkuszu.I teraz ponownie korzystając z majątku Powiatu chce poręczyć olbrzymią emisję obligacji, by lwią… Czytaj więcej »

demostenes
demostenes

Historia przejęcia Szpitala przez Grupę Nowy Szpital Sp. z o.o. przypomina mi anegdotę o Cyganie co na gwożdziu zupę ugotował, którą opowiadała mi moja babcia.Otóż Cygan przyszedł do gospodyni i założył się, że ugotuje pyszną zupę na gwożdziu.Gospodyni niedowierzając przyjęła zakład.Cygan nastawił wodę w garnku i wrzucił do niego gwozdzia.Póżniej poprosił o kilka ziemniaków, dwie marchewki, trzy róże kalafiora i szczyptę soli.I ku zdumieniu gospodyni ugotował na gwozdziu całkiem smaczną zupę.I tak samo ta spółka ze Szczecina mając niewielki kapitał zakładowy przejęła zarządzanie Szpitalem w Olkuszu.I teraz ponownie korzystając z majątku Powiatu chce poręczyć olbrzymią emisję obligacji, by lwią jej… Czytaj więcej »

Jan Orkisz
Jan Orkisz

[quote name=”demostenes”]Pytanie do Pana Jana Orkisza : Pisze Pan , że Zgromadzenie Wspólników odbyło się 3 września.Jaki był wynik głosowania nad uchwałą o poręczeniu emisji obligacji i kto reprezentował Powiat Olkuski na Zgromadzeniu?[/quote]

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników było zwołane przez Zarząd spółki Nowy Szpital w Olkuszu na dzień 3 września.W dniu 1 września Starosta zwołał konferencje prasową. Ok godziny 12.30 w dniu 1 września przyszło pismo że odwołują Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników zwołane na dzień 3 września i proponują spotkanie .

demostenes
demostenes

Pytanie do Pana Jana Orkisza : Pisze Pan , że Zgromadzenie Wspólników odbyło się 3 września.Jaki był wynik głosowania nad uchwałą o poręczeniu emisji obligacji i kto reprezentował Powiat Olkuski na Zgromadzeniu?

Jan Orkisz
Jan Orkisz

[quote name=”olkuszanin 111″].” Dzisiaj wzywanie powiatu do szukania wspólnych rozwiązań jest próbą rozmycia odpowiedzialności za ten stan i ewentualne niekorzystne jego konsekwencje dla pacjentów i mieszkańców powiatu – kwituje sprawę Jan Orkisz”
A ja myślę że jest trochę inaczej po prostu po raz drugi chcą was zrobić w ch…….[/quote]
Nas jeszcze nie zrobili w ch… i mam nadzieję, że im się to nie uda.

olkuszanin 111
olkuszanin 111

.” Dzisiaj wzywanie powiatu do szukania wspólnych rozwiązań jest próbą rozmycia odpowiedzialności za ten stan i ewentualne niekorzystne jego konsekwencje dla pacjentów i mieszkańców powiatu – kwituje sprawę Jan Orkisz”
A ja myślę że jest trochę inaczej po prostu po raz drugi chcą was zrobić w ch…….

Jan Orkisz
Jan Orkisz

Nie zrozumiałym jest dla mnie fakt zwołania przez Zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników na dzień 3 września br. celem uzyskania od powiatu zgody na poręczenie, przez zarząd naszego szpitala, emisji obligacji w wysokości do kwoty 70 mln zł. dla nowego, obcego podmiotu pn.”Grupa Nowy Szpital Holding SA ze Szczecina”- podmiotu w żaden sposób niepowiązanego z Nowym Szpitalem w Olkuszu. Czy uzasadnieniem dla takiej propozycji Zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu jest fakt , że radzie nadzorczej tego Holdingu zasiadają działacze Solidarności, w tym były Wicepremier Rządu RP w latach 1999 – 2001 ?

Młody
Młody

Dlaczego nikt nie powie że szpital w Olkuszu o wartości kilkudziesięciu milionów zł. jest własnością lokalnego samorządu który to wydzierżawił go przed laty grupie NOWY SZPITAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ posiadającej w niej udziały o wartości 35 tysięcy zł. Teraz pewnie ci wielcy biznesmeni co to włożyli w interes 35 tysięcy zł. chcieliby te miliony rozegrać umiejętnie …

Młody
Młody

[quote name=”Młody”]Prawda jest taka, że Piasny z Orkiszem świetnie rozprowadzili GNS
Wychodzi doświadczenie biznesowe Piasnego i znajomość sytuacji w szpitalu Orkisza

Brawo
Wreszcie ktoś z jajami[/quote]

Ja wiem że Młodych jest wielu ale czy wypada wykorzystując moje image podszywać się i w moje usta takie bzdury wkładać, zresztą nie po raz pierwszy ostatnio, czy ciebie nie stać na własną twarz ?

R.G.
R.G.

Gdyby to był 1 kwiecień, ale nie jest, więc zapytam o jaką giełdę chodzi. Jest taka w Krakowie nazwie Plac Imbramowski, na której wystawiają swoje płody producenci rolni. Szpital nie jest towarem, który można było by tam przehandlować, ale burakami handlują tam od dawna. Mam nadzieję, że już niebawem i takie ktoś zapakuje je do „wora” i odpowiednio „wyceni” ich wartość.

Młody
Młody

Prawda jest taka, że Piasny z Orkiszem świetnie rozprowadzili GNS
Wychodzi doświadczenie biznesowe Piasnego i znajomość sytuacji w szpitalu Orkisza

Brawo
Wreszcie ktoś z jajami