Eksponaty z olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK będzie można wkrótce oglądać z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy do tego komputer podłączony do Internetu. Muzeum zostało włączone do projektu „Wirtualne Muzea Małopolski”, jedynego tego typu projektu w całej Polsce. Polega on na stworzeniu systemu 35 wirtualnych muzeów, dzięki któremu, bez wychodzenia z domu, będzie można oglądać skarby zgromadzone w tych muzeach. Wbrew pozorom ma się to przełożyć na wzrost zainteresowania poszczególnymi muzeami i zmobilizowanie ludzi do rzeczywistego ich odwiedzenia. Na stronie internetowej projektu będzie można pooglądać najciekawsze zabytki zgromadzone w małopolskich muzeach, w formie trójwymiarowych modeli, uporządkowanych tematycznie. Te z Olkusza będą miały swoją odrębną galerię. Wstępnie planuje się przeniesienie w wirtualny świat około 400 obiektów. Na stronie będzie można również znaleźć gry i quizy tematyczne oraz lekcje muzealne. Realizatorem przedsięwzięcia jest Małopolski Instytut Kultury. – Projekt „Wirtualne Muzea”, jako połączenie tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego z digitalizacją i nowoczesnością, jest w skali kraju wyjątkowy – podkreśla Marek Nawara, marszałek województwa małopolskiego.
Dla Olkusza przystąpienie do tego projektu oznacza kolejną szansę na promowanie się nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Internet stwarza szansę pokazania eksponatów unikatowych w skali świata. Wiadomo już, że z olkuskich skarbów zostaną wybrane te najbardziej oryginalne i rzadkie.
– Z całą pewnością znajdą się tam nasze amonity, ruda galeny, miecz katowski, gmerk i włócznia Longobardów. O wyborze tych eksponatów decydowała ich atrakcyjność i reprezentatywność – komentuje Jerzy Roś, kustosz Muzeum Regionalnego PTTK. – Pomysł wydaje się być dobry, bo teraz odchodzi się od konwencjonalnych muzeów. Coraz częściej można się spotkać z multimedialną prezentacją historii w muzeach – dodaje.
Pomysłodawcy projektu uważają, że muzea biorące w nim udział zdecydowanie zyskają na atrakcyjności. Odwiedzający będą mieli szansę zupełnie inaczej oglądać ekspozycje. Wirtualne zabytki z Olkusza powinny trafić do globalnej sieci jeszcze w tym roku.
Czy któś mógłby wreszcie raz na zawsze uciszyć ten zgrzypiący złom?! Nic tylko w kółko „koncert z okazji”, „koncert z okazji” i „koncert z okazji”, ileż można?! I byle odhaczyć kolejnego ptaszka w kajecie NAWIEDZONYCH, a słuchać się tego nie da 😆