DSC00061 1 Kopiowanie

W piątek, 15 kwietnia 2016 r. w Olkuszu odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiły 5-osobowe drużyny złożone z uczniów klas IV-VI z SP w Zedermanie, SP 4 i SP 5 z Olkusza. Był to przedsmak przygotowanych na 23 kwietnia podobnych zawodów dla reprezentantów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy zawodów mieli za zadanie wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, ale także pomysłowością i opanowaniem w różnych zaskakujących sytuacjach. Przygotowane dla nich w ramach sprawdzianu umiejętności udzielania pierwszej pomocy scenki odbywały się w warunkach polowych, w różnych miejscach na terenie miasta. Sędziami przyglądającymi się poszczególnym działaniom i oceniającymi fachowość zawodników byli ratownicy medyczni: Aleksander Smuga, Karol Szwej, Mateusz Skalniak i Jarosław Pasich. Podsumowując przebieg zawodów sędziowie docenili sporą wiedzę i zaangażowanie uczestników rywalizacji. Wskazówki na temat poszczególnych sytuacji, których udzielili dodatkowo uczestniczącym w zawodach uczniom, z pewnością podniosą jeszcze poziom ich umiejętności, co – oby nigdy nie było takiej konieczności – może przydać się im w życiu.

Zawody co prawda rozstrzygnięto i organizatorzy znają już zwycięzców tego współzawodnictwa, ale drużyny poznają oficjalne wyniki dopiero 23 kwietnia, po rozegraniu podobnego współzawodnictwa między drużynami z gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu olkuskiego. W sobotnie popołudnie, po zakończeniu zawodów przewidywana jest także impreza na olkuskim rynku, propagująca zdrowy tryb życia i zasady udzielania pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych, którzy pojawią się wtedy w centrum Olkusza.

Przypomnijmy, że polskie prawo nakłada na każdego świadka zdarzenia, w którym jest zagrożone zdrowie i życie człowieka, obowiązek powiadomienia o zajściu pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych (straż pożarna, policja), a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Coraz powszechniejsza wiedza na ten temat sprawia, że świadkowie nie tylko wiedzą, że pomagać trzeba i nie wolno się tego bać, ale także posiadają odpowiednie umiejętności. Ważne jest zawsze, aby starając się zachować zimną krew działać racjonalnie i bez obaw, że możemy pogorszyć sytuację. Każde działanie zwiększa szanse poszkodowanego. Niejednokrotnie przypadkowy przechodzień, świadek wydarzenia poprzez podjęcie działań ratowniczych ratuje ludzkie życie w oczekiwaniu na przybycie fachowej pomocy medycznej. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób znało zasady udzielania pomocy i nie bało się podejmować czynności ratowniczych. Tym bardziej cenna jest inicjatywa organizatorów, którzy zanim zaprosili młodzież do rywalizacji, zorganizowali dla wszystkich chętnych uczestników bardzo fachowe szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

{joomplu:57681}{joomplu:57668}{joomplu:57653}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze