Po raz czwarty pływacy amatorzy sprawdzili swoje umiejętności. Na basenie w olkuskiej Szkole Podstawowej nr 2 rozegrano IV Amatorskie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Family Cup 2010. Ubiegłoroczny rekord został pobity. Wówczas na olkuskim basenie popłynęło 155 osób, teraz było ich 174. Poza zawodnikami z Olkuskiego, przyjechali  pływacy m.in. z Krakowa, Sosnowca i Gorlic. Regionalnym organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, głównym zaś stowarzyszenie „Family Cup” i wydawnictwo „Family Cup” sp. z o.o. Zawody były eliminacjami regionalnymi i jednocześnie Mistrzostwami Województwa Małopolskiego.

Sportowa rywalizacja szła w parze z dobrą zabawą. – W zawodach Family Cup startujemy po raz pierwszy. Impreza jest wspaniała, na pewno w przyszłym roku nas tu nie zabraknie. Bardzo dobra organizacja, zawody przebiegły szybko i sprawnie – mówi Joanna Szczepanek z Olkusza, która w zawodach startowała wraz z dwiema córkami: Natalią i Julią.
Poza przedszkolakami, którzy mieli pokonać 12,5 m, wszyscy płynęli na dystansie 25 m. Wśród najmłodszych pływaczek wygrała Natalia Podgórska z Bukowna, a w grupie chłopców na podium stanęli olkuszanie: Jakub Kluczewski i Adam Szymanek. Trzy olkuszanki zajęły wysokie miejsca w kategorii uczennic klas I-III: Emilia Kowal była druga, Wiktoria Szymanek czwarta, a  Anna Maria Kluczewska piąta. W tej samej grupie wiekowej chłopców zwyciężył Mikołaj Synowiec przed Adrianem Mielczarkiem, Olaf Szyncel uplasował się na czwartej lokacie, a Wawrzyniec Sioła na siódmej. Wszyscy chłopcy są z Olkusza. Dominika Barczyk z Olkusza zajęła drugie miejsce w gronie uczennic klas III-IV, w tej kategorii startowały jeszcze dwie olkuszanki: Sonia Skokoń (11. miejsce) i Julia Szczepanek (18. miejsce) oraz Magdalena Cieślik z Troksa (19. miejsce). Chłopcy z Olkusza licznie startowali w kategorii uczniów klas III-IV. Najlepsze miejsce, trzecie, zajął Piotr Borkiewicz. Siódmy był Jakub Stano, ósmy Olgierd Sikorski, dziewiąty Maciej Front (Bukowno), a dziesiąty Mikołaj Królewicz. Tutaj płynęli również Kacper Żurek (14. miejsce), Klaudiusz Bień (16. miejsce), Mikołaj Urbański (18. miejsce) i Michał Zadora (19. miejsce, Bukowno).
Pięć olkuszanek popłynęło w kategorii najstarszych uczennic podstawówek. Anna Wąs zajęła 7. lokatę, Agata Juszczyk 13., Kinga Łebek 14., Kamila Osmęda 16., a 22. Weronika Curyło. 22. miejsce zajęła też Wiktoria Banyś z Wolbromia.  W grupie ich rówieśników trzecia pozycja przypadła Oskarowi Kocjanowi, czwarta Mateuszowi Różanowskiemu, piąta Pawłowi Roszakowi, a szósta Radosławowi Wadowskiemu. Pozostali olkuszanie uplasowali się następująco: Jakub Kuś (10.), Dominik Krygula (14.), Rafał Przechowski (15.), Marcin Ciosek (22.), Adrian Domagała (17.) i Wojciech Kucharski (22.).
W kategorii gimnazjalistek najwyższe noty z Olkuskiego zajęły dziewczyny z Klucz: Joanna Stawiarska (4. miejsce) i Patrycja Łowas (7. miejsce). Olkuszanki: Marta Barczyk, Aleksandra Różanowska i Natalia Szczepanek zajęły odpowiednio: 7, 8, 10 i 13 miejsce, a Paulina Kulawik z Chechła była 14. Filip Sibielak z Żurady zajął drugie miejsce w grupie gimnazjalistów, Dawid Sierka z Klucz ósme, Kamil Badura z Jaroszowca trzynaste, a Jakub Macek z Jaroszowca piętnaste.
Katarzyna Ćwik z Bukowna wygrała w kategorii licealistek, a Michał Czart z Olkusza wygrał w kategorii panów z rocznika 1981-90. Cztery olkuszanki wystartowały w kategorii wiekowej 1971-80: Agnieszka Kocjan (2. miejsce), Magdalena Barczyk (3. miejsce), Aleksandra Szymanek (4. miejsce) i Joanna Szczepanek (7. miejsce). Spośród panów z Olkusza najlepiej wypadł Jakub Kocjan (2. miejsce), a na kolejnych miejscach uplasowali się: Michał Różanowski (3. miejsce), Witold Synowiec (9. miejsce), Arkadiusz Królewicz (10. miejsce) i Krzysztof Kluczewski (11. miejsce). Wśród panów z rocznika 1960 i starszych kolejno na podium stanęli: Eugeniusz Podlaszewski (Olkusz), Stanisław Gryciuk (Klucze) i Andrzej Kuś (Olkusz).

Ostatnią konkurencją była sztafeta rodzinna. Na starcie stawiło się 14 rodzin. Trzecie miejsce wywalczyli Różanowscy, a czwarte Kocjanowie. Na siódmym miejscu znalazła się rodzina Barczyków, a na dziewiątym Szymanków. Pozostałe olkuskie rodziny, Szczepanków i Kluczewskich, zajęły odpowiednio 13. i 14. miejsce.
Sędzią głównym był Aleksander Bielecki. Nad całością zawodów czuwali: Andrzej Banyś, Jerzy Borzęcki, Damian Bigaj, Patryk Krzykawski, Krzysztof Lis, Damian Łaskawiec, Piotr Stawarz oraz Przemysław Wójcikowski.
Najlepszym uczestnikom dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik i dyrektor olkuskiego MOSiR-u Dariusz Murawski wręczyli pamiątkowe dyplomy i puchary. Wśród wszystkich uczestników rozlosowali atrakcyjne nagrody rzeczowe.