weekend2013-tv

aaa weekend250% naszego zdrowia zależy tylko i wyłącznie od nas. Od służby zdrowia, o której tak dużo się mówi tylko 10% , więc tak naprawdę sami mamy wpływ na formę i poniekąd długość życia. Dlatego coraz bardziej popularne stają się happeningi promujące zdrowy i aktywny styl życia, bowiem bez profilaktyki nigdzie na świecie, żaden system ochrony zdrowia nie poradzi sobie z leczeniem. Zresztą po co leczyć? Tak naprawdę mamy być zdrowi, a nie dobrze leczeni. A gdy już trzeba sięgnąć po antidotum, najlepiej sięgnąć po ruch. To on zdaniem wielu specjalistów jest lekiem na największą ilość chorób.

– Dbamy głównie o medycynę naprawczą, która stoi na naprawdę wysokim poziomie. Jednak ciągle zbyt mało mówimy o profilaktyce, o potrzebie odpowiedniego stylu życia. A to właśnie styl życia decyduje o tym, jakie będziemy mieli zdrowie fizyczne, psychiczne i jak będziemy się czuli – mówi posłanka Lidia Gądek, z wykształcenia lekarz, która już po raz drugi wzięła czynny udział w olkuskim „Weekendzie ze zdrowiem”, a więc w imprezie organizowanej przez Starostwo Powiatowe współpracujące z Inspekcją Sanitarną w Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Nowym Szpitalem w Olkuszu oraz Wojewódzkim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.aaa weekend1

– Organizacja tego przedsięwzięcia jest naszym obowiązkiem, bo to do zadań właśnie powiatu należy promocja i ochrona zdrowia. Propagujemy profilaktykę niezbędną do skutecznej walki o zdrowy organizm – przyznaje Ewa Barzycka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu. I właśnie ta profilaktyka, o której tak dużo w niedzielę mówiło się na Czarnej Górze, towarzyszyła przez cały dzień wszystkim odwiedzającym miasteczko zdrowia. – Ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu – mówiła Agata Knapik, dyrektor olkuskiego Sanepidu. Żeby dać dobry przykład, urzędniczka wsiadła na rower, a wzór z niej wzięło jeszcze przynajmniej kilka innych ważnych osobistości, na czele z posłanką Gądek i burmistrzem Dariuszem Rzepką. Wszyscy, czyli przeszło 400. miłośników wycieczek rowerowych pokonało trasę Olkusz – Bukowno – Olkusz. Rajd nie był wyścigiem, był raczej rekreacyjną wycieczką promującą aktywny tryb życia. W skład zwartej grupy przemieszczającej się na jednośladach weszły całe rodziny, od seniorów aż po najmłodszych. Jeśli ktoś nie zdecydował się na wyprawę i pozostał na terenie basenu, mógł skorzystać z innych propozycji, jak chociażby z zajęć nordic walking, czy innych konkurencji sportowych prowadzonych przez pracowników MOSiR-u. Gdy już cały kolarski peleton zawinął z powrotem na Czarną Górę, przyszedł czas na zajęcia zumby i turniej piłki siatkowej o puchar dyrektora Sanepidu. Po zaciętej walce, tytuł wywalczyła drużyna Stowarzyszenia Omega, stworzona głównie z nauczycieli wychowania fizycznego, trenujących młodych olkuskich pływaków.

Przez cały dzień mieszkańcy mogli korzystać z bezpłatnych porad lekarskich. Zainteresowanie było tak duże, że przy niektórych boksach utworzyły się kolejki, jak choćby do badania USG tarczycy, czy USG Dopplera, a więc badania nóg oraz konsultacji fizjoterapeuty. Możliwość wykonania tych badań wynikała z uprzejmości Instytutu Zdrowych Nóg, od maja do sierpnia odwiedzającego łącznie 23 polskie miasta i badającego u pacjentów stan naczyń żylnych. Obok specjalistów z ww. dziedzin, mieszkańcy Olkusza mieli okazję skorzystać z porad choćby pulmonologa, ortopedy, kardiologa, okulisty czy stomatologa. Dużym wzięciem cieszyły się też badania mammograficzne w ruchomym gabinecie krakowskiego Centrum Medycznego „Maszachaba” i pomiary poziomu cukru we krwi przeprowadzane przez lekarzy z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Choroba zazwyczaj nie pojawia się nagle, dlatego już w młodym wieku trzeba zadbać o swój organizm i stale go kontrolować. Ja z żoną leczymy się w poradni kardiologicznej, wiemy, jak długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty, dlatego wykorzystujemy każdą taką szansę, aby móc się zbadać i spać spokojnie – mówił Bogusław Nawara, który jak do tej pory uczestniczył we wszystkich trzech edycjach „Weekendu ze zdrowiem”. Jeśli tylko zdrowie pozwoli, a i Starostwo Powiatowe zdobędzie się na kolejną tego typu akcję, to za rok Pan Bogusław też przewiduje swoją obecność.

aaa weekend3My taką jednodniową akcją nie usprawnimy systemu ochrony zdrowia w Polce. Przepraszamy naszych mieszkańców i przybyłych gości, którzy nie skorzystali ze wszystkich zaplanowanych przez siebie badań, no bo kolejka, no bo zabrakło numerków… Według umów mamy zapewnionych po kilkadziesiąt badań, a zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe. Nie uzdrowimy całego świata, ale swoim działaniem chcemy zaszczepić wśród społeczeństwa odpowiedzialność za swoje zdrowie, a na to składa się profilaktyka. Badajmy się, ale i sami dbajmy o siebie mając na uwadze zdrowy styl życia – przekonywała Ewa Barzycka.

Niedzielną imprezę prozdrowotną zakończył mecz piłkarski, na który czekał niemal cały Olkusz. Duchowieństwo 8:4 pokonało Policję, a spotkanie z trybun oglądało kilkuset widzów.

Fot. Starostwo Powiatowe w Olkuszu

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Europejs,ki
Europejs,ki
9 lat temu

Na miłość do wałęsy z MB w klapie nabrano poprzednie pokolenie,obecne zaś,na nienawiść do Kaczyńskiego.I jesteśmy w szponach oszustów.

Pacjentolkuski
Pacjentolkuski
9 lat temu

Szczaw i mirabelki oto lek na wszystko , wszak to zdrowie naszym bezpieczeństwem jest jak mawiala jedna z kandydatek do sejmu z naszego regionu .gdy pani poseł Lidia głosuje za ustawami antyprozdrowotnymi to my wszyscy mamy ogromne poczucie bezpieczeństwa inaczej , i PO co tak sie wysilać , opowiadać niestworzone historie tym biednym ludziom , czas dziwnych opowieści juz sie kończy , 76 % ludzi przestało wam juz wierzyć , co jeszcze wymyslicie , w co jeszcze mamy uwierzyć ? Jakimi sloganami będziecie nas oklamywac ? Może i ruch jest lekiem na całe zło , ale dzisiaj rządzący nie pozostawiają nam wyboru , mamy sie ruszać zrywajac mirabelki i szczaw , recepta na długowieczność i bezpieczeństwo zdrowotne zafundowane nam przez PO, brzmi to dość dziwnie w dobie XXIw. Żałuje bardzo ze tak poczytne pismo jak Przeglad daje sie wciągnąć w taki prymitywny PR naszych zarządzających , koniec kropka