medyczni 1

W miniony weekend w centrum Olkusza odbyły się XXV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Powiatu Olkuskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Przez dwa dni uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, walczyli o prymat w powiecie, a najstarsi o jednoczesny awans do zawodów okręgowych. Umiejętności młodzieży oceniali wykwalifikowani ratownicy medyczni. To była udana wielka lekcja ratowania ludzkiego życia.

Tegoroczne zmagania rozpoczęły się już w piątek, gdzie do pomocy fikcyjnym ofiarom ruszyli najmłodsi uczniowie, a więc ci z podstawówek. Najlepiej podczas zaaranżowanych scenek poradzili sobie przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 5, którzy wyprzedzili SP 4 i SP Zederman. Młodzież musiała się sprawdzić w ratowaniu poszkodowanych w wypadku drogowym, dławiących się cukierkiem i tracących przytomność. To była jednak tylko rozgrzewka przed głównym turniejem wiedzy teoretycznej i praktycznej w udzielaniu pierwszej pomocy.

Zmagania nie tylko o jak najbardziej poprawną interwencję przedmedyczną, ale także o kwalifikację do zawodów wyższego szczebla odbyły się w sobotę. W kategorii szkół gimnazjalnych wystąpiło sześć zespołów z pięciu różnych placówek. Wygrała reprezentacja Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, a kolejne miejsca na podium przypadły Gimnazjum w Przegini oraz Gimnazjum nr 2 (druga drużyna).

Najważniejsza w kontekście dalszych startów młodych ratowników amatorów w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK była rywalizacja w grupie szkół ponadgimnazjalnych. W tej kategorii wiekowej udział w scenkach ratowniczych udział wzięło sześć zespołów. Licealiści, podobnie jak ich młodsi koledzy, zaczęli od sprawdzenia wiedzy teoretycznej, a później ruszyli w miasto, by ratować ludzkie życie – oczywiście na fantomach i w oparciu o wyreżyserowane zajścia. Byli jednak tacy, którzy zanim zaczęli podziwiać umiejętności młodzieży, zdążyli poczuć nagły przypływ adrenaliny. – W pierwszym momencie myślałem, że to dzieje się naprawdę. Nie ukrywam, że nieco spanikowałem, bo mimo iż znam obowiązujące procedury przy udzielaniu pomocy poszkodowanym, to jednak w praktyce jeszcze nie miałem okazji się sprawdzić. Ogromny szacunek dla tych młodych ludzi. Co prawda wszystko jest upozorowane, ale ich wiedza jest zdumiewająca – przyznaje Marian Kluczewski, który przyglądał się poczynaniom zespołów w okolicach rynku.

medyczni 2

Rzeczywiście, weekendowe mistrzostwa były nie tylko sprawdzianem dla uczestników zawodów, ale także świetną lekcją poglądową dla zwykłych przechodniów, którzy raz po raz zatrzymywali się zbierając cenne doświadczenie. Wystarczy przecież chwila i podstawowa wiedza, aby uratować czyjeś życie. – Każdy z nas może pomóc. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie ten moment, kiedy trzeba będzie przełamać lęk i wykorzystać posiadaną wiedzę. Strach nigdy nie jest dobrym doradcą, dlatego stąd takie akcje i promocja pierwszej pomocy – zaznacza ratownik medyczny Aleksander Smuga, od lat pracujący w służbie zdrowia. Razem ze swoimi kolegami ani przez moment nie mieli wątpliwości. Przyjęli zaproszenie, oceniali młodzież i służyli radami.

Umiejętności wszystkich najstarszych drużyn były duże, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Wzorem ubiegłego roku najlepiej z testem wiedzy i w plenerze przy ratowaniu życia poradzili sobie uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. To oni będą reprezentowali powiat olkuski w tych samych Mistrzostwach PCK, tyle tylko, że na etapie okręgowym w Krakowie. Dalsze miejsca dla Liceum Mundurowego, Zespołu Szkół nr 1 oraz I LO – wszyscy z Olkusza.

Podsumowanie dwudniowych zmagań w ratowaniu ludzkiego życia i nagrodzenie najlepszych zespołów wcale nie oznaczało końca imprezy. Wręcz przeciwnie, po turniejowej rywalizacji przyszedł czas na integrację. Były występy artystyczne, sportowe, musztra wojskowa, plenerowa zajęcia fitness i efektowny pokaz Fire Show. Na zakończenie na rynku zagrał DJ Sosen.

– Z roku na rok jest coraz więcej dzieciaków. I o to własnie chodzi, aby przez tę rywalizację uczyć pierwszej pomocy. Szczególnie cieszy postawa tych najmłodszych, które radzą sobie coraz lepiej. Warto też podkreślić, że nasze mistrzostwa są wyjątkowe, bowiem tradycyjnie biorą w nich udział szkoły na trzech poziomach edukacyjnych. Gratulacje dla wszystkich uczestników – podkreśla Michał Masłowski, jeden z głównych koordynatorów akcji.

Organizatorzy XXV Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olkuszu: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Fundacja Bezpieczny Powiat, Młodzieżowa Rada Miejska, Nowy Szpital w Olkuszu, IV LO w Olkuszu, Gimnazjum nr 2 w Olkuszu oraz PCK Olkusz.

{joomplu:67506}{joomplu:67529}{joomplu:67532}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze