krasińskiego

Zmodernizowane drogi i chodniki, nowoczesne boiska, ponad sto nowych miejsc postojowych – to dotychczasowy bilans tegorocznych olkuskich inwestycji. W ciągu najbliższych tygodni zostanie ukończonych jeszcze kilka kolejnych przedsięwzięć.

Burmistrz Roman Piaśnik twierdzi, że stawia na zrównoważony rozwój całej gminy. – Planuję inwestycje w taki sposób, aby realizować zadania zarówno w mieście, jak również w sołectwach. Pomimo tego, że regularnie spłacamy długi zaciągnięte w poprzednich kadencjach, jesteśmy w stanie realizować zadania inwestycyjne, często odkładane w czasie latami. W dużej mierze udaje nam się to dzięki znacznym oszczędnościom na wielu polach działalności samorządu. Potrzeby zgłaszane przez mieszkańców są bardzo duże, ale jeśli będziemy działać takim tempem jak dotychczas, jestem pewien, że w perspektywie uda nam się im sprostać – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

drogi do pól

Przede wszystkim drogi i parkingi
Drogowa infrastruktura żywo interesuje zarówno kierowców, jak i pieszych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilka traktów poddano gruntownej modernizacji, powstało też ponad sto miejsc postojowych.
Dobiegł końca szereg tego typu inwestycji na terenie miasta: przebudowa ul. Polnej wraz z miejscami postojowymi (103 069,31 zł), przebudowa ul. Reja (179 288,96 zł), przebudowa ciągu jezdnego oraz wykonanie miejsc postojowych przy ulicy Żuradzkiej od strony południowej i północnej budynku nr 18 i nr 20 – etap III (99 870,58 zł), modernizacja ul. Górniczej – przy blokach mieszkalnych (137 222,67 zł), utwardzenie terenu przy ul. Miłej w Olkuszu koło kościoła pw. Dobrego Pasterza (75 922,84 zł), przebudowa parkingu przy ul. Konopnickiej w Olkuszu (99 482,33 zł), modernizacja chodnika na ul. Hardego (40 301,38 zł), modernizacja wjazdu na ul. Krasińskiego z tzw. drogi chrzanowskiej na skrzyżowaniu z ul. Krucza Góra z wykonaniem chodników, miejsc parkingowych i oświetlenia ( 80 948,90 zł), remont drogi łączącej Olewin z obwodnicą Olkusza (105 743,78 zł).

parkingi słowiki

Drogowe przedsięwzięcia realizowano również w sołectwach. Za łączną kwotę 103 560,77 zł w Braciejówce, Osieku i Zawadzie zbudowano drogi dojazdowe do pól. Inwestycje te zostały dofinansowane z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych kwotą 51 780,38 zł. Gotowa jest już droga dojazdowa na „Michałówkę” w Zawadzie (14 212,85 zł). Ze środków własnych gminy w Gorenicach wyremontowano drogę dojazdową do pól (18 346,99 zł).

Dla młodych sportowców
Długo wyczekiwane przede wszystkim przez dzieci i młodzież z osiedla Pakuska boiska są już gotowe. Przy Szkole Podstawowej nr 3 wkrótce będzie można zagrać w piłkę nożną na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Miłośnicy koszykówki i siatkówki mają do dyspozycji wielofunkcyjny obiekt z nawierzchnią poliuretanową. Dla lekkoatletów przygotowano 72-metrową bieżnię trzytorową, z zeskocznią do skoków w dal. Całości dopełnia monitoring, oświetlenie, zieleń i ciągi komunikacyjne. Inwestycja kosztowała 1 549 881,00 zł (w tym 505 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki).

boiskosp3a

W ramach sportowych przedsięwzięć na boisku przy Szkole Podstawowej nr 9 na osiedlu Słowiki położono nową nawierzchnię poliuretanową (42 016,80 zł). Ostatnim tego typu zadaniem na ten rok jest remont boiska przy Szkole Podstawowej w Żuradzie, który wkrótce się rozpocznie.

nullo

A remonty jeszcze trwają…
W ciągu najbliższych kilku tygodni do użytku oddanych zostanie kilka traktów. Roboty trwają jeszcze na ul. Nullo, ul. Przemysłowej czy ul. Rataja. W sołectwach powstaną jeszcze drogi dojazdowe do pól, na co gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł.
– Na tę chwilę wszystko idzie zgodnie z planem. Większość prac albo już zakończyliśmy, albo zakończymy wkrótce, czyli w porze roku sprzyjającej remontom. Czuwamy nad realizacją wszystkich zadań, co pozwala nam unikać kłopotów podczas odbiorów technicznych – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

traugutta

Tegoroczne przedsięwzięcia , które zostały już zakończone, kosztowały 2 649 869,16 zł. Z kwoty tej 556 780,38 zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Zrealizowanych inwestycji jest więcej niż zakładano w grudniu ubiegłego roku, gdy uchwalano budżet na 2017 rok. Kilka miesięcy później, w kwietniu tego roku miejscy radni przyjęli zmiany w uchwale budżetowej. Dzięki środkom z ubiegłorocznych rozliczeń oraz oszczędnościom przetargowym udało się zwiększyć wydatki m. in. właśnie na inwestycje.

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adamZ
adamZ
5 lat temu

Trochę śmiech mnie zbiera na te wielkie „inwestycje”, na które to niby „Olkusz stawia”. 😆 😆 😆
Rzadko która droga przekracza wartość 100 tys. zł , a te drogi w Zawadzie za 14 tys. i w Gorenicach za 18 tys. to chyba po kilka metrów asfaltu na krzyż? 😳 Nie nazywajmy łatania dziur inwestycją. I jeszcze coś,
Rozumiem, że pan burmistrz chce sam się pochwalić tymi tzw. „inwestycjami”, bo widać nikt inny nie bardzo chwalić chce.
Ale gdy widziałem napis „artykuł sponsorowany” to wiedziałem, że wtedy to po prostu Emilka chce ze mnie zrobić idiotę , a teraz tu takiego napisu nie widzę.

poprzyj akcję
poprzyj akcję
5 lat temu

Zagłosujcie na Planete Plus niech zrobią Olkusz z lotu ptaka. twoje-miasto.planeteplus.pl/#formularz

Ewa
Ewa
5 lat temu

Byłoby dobrze, aby przynajmniej piszący rozróżniali pojęcia: inwestycja, bieżące utrzymanie, remonty. Ale po tego typu tytułach widać, że kampania wyborcza powoli się rozkręca.

Olkuszek
Olkuszek
5 lat temu

Przestańcie narzekać na Burmistrza. Nigdy nie jest tak, aby wszystkim dogodzić. To może zacznijcie dzwonić do inwestycji i domagać się zakończenia. Wszędzie pracują tylko ludzie!!!

Europejczykolkuski
Europejczykolkuski
5 lat temu

[quote name=”tomek 9″]czytam te komentarze i nie wierzę w to co czytam. ludzie wy jesteście chyba bardzo nieszczęśliwi bo nic was w zyciu nie cieszy. tylko narzekacie, nie ma znaczenia czy cos sie robi czy nie kazdy pretekst jest dobry do narzekania[/quote]
Prosze mi wymienić choćby jedna inwestycje która to pozwoliłaby na rozwoj Olkusza , ta propaganda która tu nam zafundowaliscie , to leży w obowiązku każdego włodarza miasta , pytanie – czy burmistrz dobrze wywiązuje sie ze swoich obowiązków pozostawiam mieszkańcom ,bo co do iwestycji rozwojowych , to jasno widać ze obecny burmistrz nie rozumie co to jest obowiązek a inwestycja

tomek 9
tomek 9
5 lat temu

czytam te komentarze i nie wierzę w to co czytam. ludzie wy jesteście chyba bardzo nieszczęśliwi bo nic was w zyciu nie cieszy. tylko narzekacie, nie ma znaczenia czy cos sie robi czy nie kazdy pretekst jest dobry do narzekania

Juhas
Juhas
5 lat temu

a jak nawet by domknął obwodnice od zachodu to będzie mniejszy ruch w Olkuszu? Osiedle Młodych to już nie Olkusz? Trzeba myśleć nad konkretnymi rozwiązaniami, czyli obwodnica która byłaby obwodnicą, poza obszarem zabudowanym, bezkolizyjną, szeroką na 2 pasy w każdym kierunku a nie takie coś jak teraz, po co to dobudowywać? bez sensu.

Sprostowanie
Sprostowanie
5 lat temu

[quote name=”stagnacja”]Gdzie tu jakie inwestycje ?
Gmina Olkusz, która ma budżet prawie 170 mln zł na drobne remonty , które zostały już zakończone, przeznaczyła śladową kwotę bo zaledwie 2 649 869,16 zł. Jeżeli gmina nie przeznacza chociaż 15% rocznego budżetu na inwestycje to się nie rozwija i to jest faktem.[/quote]

W tytule wdarł się mały lapsus. Przypomnijmy: „Olkusz stawia na inwestycje”.

Nie „Olkusz” stawia a „Burmistrz”. Nie „na inwestycje” a „na drobne remonty”.

Inwestycja to przykładowo: obwodnica Olkusza. Dlaczego Burmistrz nie czyni starań aby domknąć obwodnicę od strony zachodniej? Dzięki temu będzie przecież mniejszy ruch w Olkuszu.

Mając na uwadze takie zabawy jak lodowisko – wydatek około 500k PLN/3 miesiące to artykuł powinien brzmieć: „Burmistrz realizuje drobne remonty a resztę kasy wydaje na rozrywki” :).

stagnacja
stagnacja
5 lat temu

Gdzie tu jakie inwestycje ?
Gmina Olkusz, która ma budżet prawie 170 mln zł na drobne remonty , które zostały już zakończone, przeznaczyła śladową kwotę bo zaledwie 2 649 869,16 zł. Jeżeli gmina nie przeznacza chociaż 15% rocznego budżetu na inwestycje to się nie rozwija i to jest faktem.

Polskie drogi
Polskie drogi
5 lat temu

Ulica Gen. S. Buchowieckiego została w ubiegłym roku uroczyście oddana do użytkowania a tymczasem wciąż nie ukończono budowy chodników ( są tylko krawężniki wypełnione resztkami żwiru) nie wspominając o tym, że środek ulicy na 1/4 odcinka pokrywa klepisko złożone ze zmieszanego piachu i kamieni. W lato tumany kurzu, zimą zaspy a na wiosnę i jesień błoto.