P1170290

W miniony piątek, jak co roku, w Olkuszu odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa uchwalona w 1791 r. regulowała ustrój prawny dotychczasowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która od tej chwili stała się oficjalnie Rzeczpospolitą Polską.

Oficjalne obchody Narodowego Święta 3 Maja rozpoczęły się w Olkuszu o godz. 10:00 mszą świętą za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy, przy akompaniamencie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tutaj miało miejsce wystąpienie olkuskiego starosty, który przypomniał historyczne aspekty wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. Nie zabrakło też odniesień do dzisiejszej rzeczywistości. – Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj również powinny być one dla nas wzorem do naśladowania. Powinniśmy dać temu wyraz chociażby przez oddanie swojego głosu w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówił Paweł Piasny.

Następnie delegacje władz samorządowych, parlamentarzystów, ugrupowań politycznych oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji złożyły okolicznościowe wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Uchwalenie konstytucji 3 maja 1791 r. stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem tego typu. Obowiązywała zaledwie przez kilkanaście miesięcy, na przestrzeni których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień.

{joomplu:84947}{joomplu:84900}{joomplu:84895}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
lulek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lulek
lulek

Brawo!!
Piękna uroczystość.
Jedno mnie niepokoi.
[b]KTO/CO jest PODMIOTEM foto relacji?[/b]
Pan Józef P. jako Symbol odrodzonej Ojczyzny,czy
Państwo celebranci?
Nie ma żadnej foto Marszałka