Olkusz

W sobotę, 22 lipca, w bazylice pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu, rozpoczął się Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2023” pod patronatem honorowym Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz bazylika pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.

I sobotni, i niedzielny koncert poprzedziła interesująca prelekcja dr hab. Krzysztofa Urbaniaka Organowe podróże. Dr Urbaniak jest także Dyrektorem Artystycznym festiwalu.

Uroczyste rozpoczęcie zaczęło się powitaniem gości przez proboszcza Mieczysława Miarkę. Głos zabrała również Lidia Kalecińska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, a oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Pierwszego dnia licznie zgromadzeni wielbiciele muzyki organowej wysłuchali znakomitego koncertu „LOS AUSTRIAS, organiści Habsburgów w XVI wieku” austriackiego organisty Mariana Polina. Studiował on muzykę kościelną i organową w Wiedniu i Linzu. W latach 2016-2022 był muzykiem kościelnym i organistą w Zurychu oraz Innsbrucku. Od 2023 roku kieruje katedrą muzyki kościelnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium im. Claudio Monteverdiego w Bolzano. Jest też dyrektorem artystycznym międzynarodowego cyklu koncertów muzyki dawnej „Innsbrucker Hofmusik”.

W niedzielę koncertował włoski organista Manuel Tomadin. Specjalizuje się w muzyce renesansu i baroku, należy do grupy muzyki dawnej Terg Antiqua. Jest nauczycielem kursów muzyki na oryginalne instrumenty, klawesyn i organy historyczne na Letnich Kursach Muzycznych w Sappadzie (Belluno, Włochy), Staatliche Hochschule fur musik und Darstellende kuns w Mannheim (Niemcy), Sv Stanislava of Lubijana i w Beograd Academy.

Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Udine i Festiwalu Antonio Vivaldiego w Trieście.

Na kolejne koncerty zapraszamy 19 i 20 sierpnia.

MOK Olkusz
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze