To zapewne jedyny pomnik na świecie, którego centralnym napisem jest nazwa naszego miasta. Znajduje się Izraelu, w mieście Holon, tuż koło Tel Awiwu. Pomnik upamiętnia ponad 3 tysiące mieszkańców Olkusza, który zostali zgładzeni w czasie II wojny światowej. Od kilkudziesięciu lat, każdego roku, przy tym monumencie, na uroczystości upamiętniającej pomordowanych spotykają się mieszkający w Izraelu Żydzi pochodzący z Olkusza. Spotkania mają miejsce zwykle w czerwcu, w rocznicę (obchodzoną zgodnie z kalendarzem żydowskim) likwidacji przez hitlerowców olkuskiego getta.
O ile w dawniejszych latach na spotkania przybywały głównie osoby, które dzieciństwo spędziły w Olkuszu, teraz są to najczęściej ich dzieci i wnuki znające Olkusz z opowiadań rodziców i dziadków.
Spotkanie nie ma jakiegoś sztywnego programu. Zwykle jest czytanie Biblii i modlitwa za zmarłych oraz dużo wspomnień o Olkuszu i opowiadania różnych rodzinnych historii. Nie tylko zresztą z przeszłości, ale także tych współczesnych. A wszystko to w bardzo ciepłej, wręcz familijnej atmosferze. Stąd nie dziwi, że spotkanie w Holon jest czasem początkiem długiej serdecznej przyjaźni.
Na tegoroczne spotkanie, które odbyło się 30 czerwca, przybyło kilkanaście osób. Był wśród nich urodzony w Olkuszu, 92-letni obecnie Mosze Berger, któremu w maju tego roku Rada Miasta przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Olkusza. Na spotkaniu, niezwykle wzruszony odczytał zebranym informujące go o tym fakcie pismo olkuskich władz miasta.
Mnie też cieszy gest przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza dla Pana Mosze Bergera. To, moim zdaniem, właściwy krok we właściwym kierunku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w 70. rocznicę likwidacji olkuskiego getta , władze miasta wreszcie wezmą udział w marszu pamięci organizowanym od 2006 r.
Uważam że nie powinniśmy sie odcinać od Żydowskiej przeszłości Olkusza. gest władz miasta jest bardzo wymowny i cieszy mnie jako mieszkańca. Historia Olkusza nie była usłana różami a naród Żydowski odegrał w niej swoją rolę i nie możemy o nim zapominać. Dlatego tym bardziej cieszy mnie gest władz miasta o honorowym obywatelstwie dla Pana Bergera.
Tak, nazywa się Mamona. 😀 😀 😀
Czy Olkusz ma w Izraelu miasto partnerskie?
„likwidacji przez hitlerowców olkuskiego getta”.
A ci hitlerowcy to po jakiemu mówili? 😮