holon_1

To zapewne jedyny pomnik na świecie, którego centralnym napisem jest nazwa naszego miasta. Znajduje się Izraelu, w mieście Holon, tuż koło Tel Awiwu. Pomnik upamiętnia ponad 3 tysiące mieszkańców Olkusza, który zostali zgładzeni w czasie II wojny światowej. Od kilkudziesięciu lat, każdego roku, przy tym monumencie, na uroczystości upamiętniającej pomordowanych spotykają się mieszkający w Izraelu Żydzi pochodzący z Olkusza. Spotkania mają miejsce zwykle w czerwcu, w rocznicę (obchodzoną zgodnie z kalendarzem żydowskim) likwidacji przez hitlerowców olkuskiego getta. 

holon_2

O ile w dawniejszych latach na spotkania przybywały głównie osoby, które dzieciństwo spędziły w Olkuszu, teraz są to najczęściej ich dzieci i wnuki znające Olkusz z opowiadań rodziców i dziadków.

Spotkanie nie ma jakiegoś sztywnego programu. Zwykle jest czytanie Biblii i modlitwa za zmarłych oraz dużo wspomnień o Olkuszu i opowiadania różnych rodzinnych historii. Nie tylko zresztą z przeszłości, ale także tych współczesnych. A wszystko to w bardzo ciepłej, wręcz familijnej atmosferze. Stąd nie dziwi, że spotkanie w Holon jest czasem początkiem długiej serdecznej przyjaźni.

Na tegoroczne spotkanie, które odbyło się 30 czerwca, przybyło kilkanaście osób. Był wśród nich urodzony w Olkuszu, 92-letni obecnie Mosze Berger, któremu w maju tego roku Rada Miasta przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Olkusza. Na spotkaniu, niezwykle wzruszony odczytał zebranym informujące go o tym fakcie pismo olkuskich władz miasta.

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Chłodny+MieszkaniecSSbliźniOranGooThan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chłodny+
Chłodny+

Mnie też cieszy gest przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza dla Pana Mosze Bergera. To, moim zdaniem, właściwy krok we właściwym kierunku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w 70. rocznicę likwidacji olkuskiego getta , władze miasta wreszcie wezmą udział w marszu pamięci organizowanym od 2006 r.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Uważam że nie powinniśmy sie odcinać od Żydowskiej przeszłości Olkusza. gest władz miasta jest bardzo wymowny i cieszy mnie jako mieszkańca. Historia Olkusza nie była usłana różami a naród Żydowski odegrał w niej swoją rolę i nie możemy o nim zapominać. Dlatego tym bardziej cieszy mnie gest władz miasta o honorowym obywatelstwie dla Pana Bergera.

SS
SS

Tak, nazywa się Mamona. 😀 😀 😀

bliźni
bliźni

Czy Olkusz ma w Izraelu miasto partnerskie?

OranGooThan
OranGooThan

„likwidacji przez hitlerowców olkuskiego getta”.
A ci hitlerowcy to po jakiemu mówili? 😮