Jangrot

Tradycyjnie, jak co roku, przedstawiciele samorządu gminy Trzyciąż, do których przyłączyli się uczniowie SP w Jangrocie z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyli hołd pochowanemu na lokalnym cmentarzu Adamowi Tarnowskiemu vel. Michał Piechowiak, ps. Olek, szefowi siatki WiN w powiecie olkuskim. Ten, pochodzący z Warszawy bohater walk o wolność i niepodległość Ojczyzny, przeżywszy wojnę, zginął wkrótce po jej zakończeniu – w 1946 r. z rąk polskich komunistów w Trzyciążu.

O Adamie Antonim Tarnowskim wiadomo stosunkowo niewiele. Urodził się 27 listopada 1911 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej służył w II Korpusie po rozkazami gen. Władysława Andersa. Po wojnie wrócił do Polski, w stopniu porucznika, potem kapitana. Przyjechał do Krakowa, a potem trafił na Ziemię Olkuską, gdzie dla niepoznaki został nauczycielem języka polskiego i historii w Powiatowym Gimnazjum Rolniczym w Trzyciążu. Mało kto wtedy wiedział, że jest aktywnym twórcą olkuskich struktur WiN. Zginął, zastrzelony za swoją antykomunistyczną działalność w swoim służbowym mieszkaniu w szkole przez tajniaków z UB.

W starej kronice szkolnej pod datą 17 października 1946 roku został po tej tragicznej historii lakoniczny zapis: „Do dyrektora szkoły zgłosiło się dwóch młodych mężczyzn w czapkach akademickich oraz kobieta i poprosili o widzenie się z Michałem Piechowiakiem. Zastąpiłem go na lekcji i skierowałem ich do jego pokoju. Po chwili z pokoju rozległ się jeden wystrzał, a potem trzy, które zabiły Piechowiaka, nauczyciela i przyjaciela młodzieży, którego bardzo lubili uczniowie”. Autorem wpisu prawdopodobnie był ówczesny dyrektor szkoły, nieżyjący już Jerzy Grabowski.

Adam Tarnowski został zabity 10 października 1946 r. i pochowano go na nowym cmentarzu parafialnym w Jangrocie, wsi sąsiadującej z Trzyciążem. O grób bohatera, początkowo w wielkiej tajemnicy, przez lata dbali jak mogli pamiętający tragiczny los patrioty mieszkańcy gminy Trzyciąż, wśród nich wnuk również prześladowanego za swoją antykomunistyczną działalność Ryszarda Czapnika – Przemysław Czapnik, sołtys i radny z Trzyciąża.

W roku ubiegłym stary, mocno już podupadły nagrobek Niezłomnego na jangrockim cmentarzu, dzięki zabiegom lokalnych samorządowców z przewodniczącym Rady Gminy Lucjanem Gajdą na czele, zastąpił ufundowany przez IPN nowy pomnik z czarnego granitu. Podczas uroczystości poświęcenia nowego nagrobka przedstawiciele IPN poprosili o opiekę nad grobem i pamięć o spoczywającym tu bohaterze uczniów Szkoły Podstawowej w Jangrocie. Społeczność szkolna, pomna złożonej wtedy obietnicy, przyłączyła się w tym roku do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu 1 marca również młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci na grobie Adama Tarnowskiego.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze