tour 2015

Tegoroczny 73. Tour de Pologne, a więc jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie, potrwa tydzień i będzie składał się siedmiu etapów. Od 12 do 18 lipca przez Polskę przejedzie barwny peleton, w którym nie zabraknie najlepszych ulicznych cyklistów. Po roku przerwy Olkusz wrócił na mapę imprezy.

Potwierdziły się zeszłoroczne zapewnienia Lang Teamu i głosy płynące z olkuskiego MOSiR-u. W ubiegłym roku, po dwóch kolejnych przejazdach kolarzy przez centrum naszego miasta i rynek, Olkusz nie został uwzględniony na trasie wyścigu z prostej przyczyny. – Inne miasta również czekały na swoją szansę. Od razu pragnę podkreślić, że nasze relacje z Lang Teamem nadal są wzorowe. Organizatorzy wyścigu byli pod ogromnym wrażeniem poprzednich przygotowań do przyjęcia kolarzy. Tym razem postanowili znowu nieco zmienić trasę i poprowadzić peleton innym szlakiem, który ponownie prowadzi przez Olkusz – mówi Dariusz Murawski, dyrektor MOSiR-u.

To już pewne, że kolarze biorący udział w 73. edycji TdP przejadą przez Olkusz 14 lipca w ramach III etapu wyścigu (najdłuższego w całej imprezie), prowadzącego z Zawiercia do Nowego Sącza. Peletonu w naszym mieście należy się spodziewać kilka minut po godz. 13.00, w zależności od prędkości z jaką kolarze pokonywać będą kolejne kilometry. Start w Zawierciu zaplanowano na godz. 12.35, lecz prawdziwe ściganie zacznie się od Ogrodzieńca.

Wzorem poprzednich przejazdów przez Olkusz i tym razem kolarze przemkną głównymi ulicami, a także pojawią się na rynku. Na starówce zabraknie jednak premii specjalnej. – Odległość dzieląca Zawiercie od Olkusza jest niewielka, dlatego organizacja premii po kilkunastu kilometrach nie ma większego sensu – przekonuje Michał Latos, rzecznik prasowy magistratu. Wiadomo już także, że kolarze o dodatkowe punkty do klasyfikacji w ramach rzeczonych premii, powalczą dopiero w Wadowicach i na ostatnich kilometrach w Nowym Sączu.

Po przejeździe przez Olkusz, następnymi punktami peletonu będą: Trzebinia, Zator, wspomniane już Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Myślenice, Zegartowice, Tymbark, Wysokie, Mystków oraz Kunów. Po kilku godzinach od momentu startu, kolarze dotrą do mety zlokalizowanej w Nowym Sączu. Łącznie cykliści trzeciego dnia pokonają 240 km.

tdp2016 wysokosciowka

73. Tour de Pologne potrwa tydzień i złoży się na niego siedem etapów o łącznej długości prawie 1200 km. Wyścig zainaugurowany zostanie 12 lipca w Radzyminie, a zakończy się 18 lipca czasówką na ulicach Krakowa. W imprezie wystąpią trzy krajowe zespoły: Reprezentacja Polski, Verva Activejet Pro Cycling Team oraz CCC Sprandi Polkowice. Udział w tourze potwierdziło już blisko dwustu kolarzy z całego świata. W ramach wyścigu pojadą także kobiety oraz amatorzy.

tdp2016 trasa

Fot. własne i tourdepologne.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
helmut
helmut
5 lat temu

Podobno na ul.Gęsiej ma być lotna premia 😀 😀 😀

Bolesław
Bolesław
5 lat temu

A jakimi to ulicami przemknie peleton?

Zapiekanka
Zapiekanka
6 lat temu

Czy Piaśnik też pojedzie w tym wyścigu???