tdp2013

To już pewne – 6 sierpnia tego roku przez Olkusz przejedzie peleton 71. Tour de Pologne. Najlepszych na świecie kolarzy gościliśmy rok temu, a impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych. W tym roku Olkusz znajdzie się na trasie IV etapu – z Tarnowa, przez Szczurową, Ojców, Olkusz, Bukowno, Jaworzno, Mysłowice, aż do Katowic. Kolarze będą mieli do pokonania tego dnia 236 kilometrów. W Srebrnym Mieście zlokalizowana zostanie premia specjalna. W ubiegłym roku kolarze zbierali dodatkowe punkty do klasyfikacji w premii lotnej na olkuskim, zrewitalizowanym rynku.

 

Organizatorom Wyścigu Dookoła Polski bardzo zależało na tym, żeby trasa przebiegała przez Srebrne Miasto, koniecznie przez rynek, i to oni zabiegali o to, aby imprezę w naszym mieście powtórzyć. Zdaniem przedstawicieli Lang Teamu, na uznanie zasługiwała wysoka frekwencja kibiców na trasie i życzliwy doping, a także sama trasa przez rynek i organizacja imprez towarzyszących. – Bardzo nas cieszy, że zostaliśmy tak dobrze ocenieni i z wielką chęcią zgodziliśmy się na ponowną współpracę. W tym roku trasa będzie nieco zmodyfikowana, co oznacza, że kolarze zagoszczą w Oluszu dłużej – mówi Dariusz Murawski, dyrektor olkuskiego MOSiR-u.

Według wstępnych założeń, kolarze zjadą z drogi krajowej nr 94 w ulicę Kościuszki, z której skręcą w ulicę Górniczą, a następnie w ulice: Mickiewicza, Szpitalną i Basztową. Rynek okrążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zjadą w Żuradzką, a później Szpitalną wjadą na wiadukt, skręcą w Parkową i Mazańcem skierują się do Bukowna. Alternatywnie zaplanowano, że zamiast wiaduktem peleton przejedzie do końca Żuradzką, przez tory kolejowe. Ruch pociągów zostanie wówczas zatrzymany. Telewizja Polska wstępnie zapewniła organizatora TdP, że w tym roku fragmenty z olkuskiej trasy zostaną pokazane na żywo.

Jak nam się udało dowiedzieć, również w tym roku na rynku zaplanowano szereg imprez towarzyszących dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Nad bezpieczeństwem czuwać będą olkuscy policjanci, strażacy, strażnicy i wolontariusze.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 3 sierpnia i wyruszy spod Stoczni Gdańskiej, a honorowym patronem wyścigu jest Lech Wałęsa. Trasa została zaplanowana tak, że w pierwszej części imprezy 200 najlepszych kolarzy na świecie przejedzie przez Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń i Warszawę, by później rywalizować na południu Polski, gdzie peleton przejedzie między innymi przez Rzeszów, Katowice, Zakopane czy Bukowinę. Koniec zmagań będzie można oglądać w Krakowie. –  Po kilku latach przerwy wracamy na północ kraju. Wystartujemy z położonego nad morzem, pięknego Gdańska, miasta, które jest niezwykle ważne ze względu na swoją historię, a także polityczne tło. Nie chodzi nam jedynie o kolarstwo. Tour de Pologne zawsze był czymś więcej, dlatego staramy się pokazywać dzięki niemu także naszą polską historię i tradycję – powiedział podczas prezentacji trasy Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Patronat medialny nad przejazdem kolarzy Tour de Pologne przez Olkusz i imprezami towarzyszącymi objął „Przegląd Olkuski”.

Prezentację trasy znajdziecie tutaj: http://sport.tvp.pl/14650685/lang-budujemy-dobry-wizerunek-polski (Olkusz w minucie: 7:41)

Relację „Przeglądu Olkuskiego” z poprzedniego przejazdu peletonu przez Olkusz można obejrzeć pod tym linkiem: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/sport/wszystkie-sport/pozostale/8339-olkuszanie-kibicowali-kolarzom-tour-de-pologne

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
8 lat temu

Wspaniała informacja, znów Stare Miasto choć jeden dzień będzie tętniło życiem! Typuję podium premii specjalnej dla chłopaków z CCC Polsat Polkowice, niech będzie: 1. Bartek Matysiak, 2. Jacek Morajko 3. Mateusz Taciak 🙂 Fajnie Was będzie zobaczyć znów w Olkuszu, no i jeszcze Rutka.

Praktyk
Praktyk
8 lat temu

Tylko te „głupawe” stojaki na rowery.A Świnoujście
może mieć „mądre”,stylowe,praktyczne ,mądrze ustawione.
Tylko te „głupawe „stojaki na rowery…..p.Urzędniku.

roki
roki
8 lat temu

Młody, ty wyjedź lepiej na Wyspy. Po twoich wpisach pod artykułami widać, że się nie nadajesz do życia w Olkuszu i na pewno w całym kraju. Ty człowieku jesteś jak s z k o d n i k.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”ddaalleejjj”]I co nie warto było budować rynku i okolic ( starówki ) ?. Który by się odważył, gdyby nie pan burmistrz Rzepka ?. Panie burmistrzu warto było. Rynek jest bardzo ładny, być może trzeba jeszcze jakiejś dodatkowej kosmetyki ale to jest wszystko do zrobienia.[/quote]

Prymitywne lizusostwo – czy w każdym mieście przez który przejeżdża wyścig „budowano rynek i okolice”. A jeżeli zrobiono to tylko po to aby w niektórych latach wyścig po nim przejechał to uważam że nie było to warte wydania kilkudziesięciu milionów …

PXT
PXT
8 lat temu

Więcej zieleni i będzie git. Błagam więcej zieleni! Niech ten rynek oddycha.

4kółka
4kółka
8 lat temu
Odpowiedz do  PXT

Za zielenią jak najbardziej jestem i rynek jest ok ale jeszcze fajniej jak Olkusz był by bardziej dostosowany dla niepełnosprawnych i wózków z dziećmi.

ddaalleejjj
ddaalleejjj
8 lat temu

I co nie warto było budować rynku i okolic ( starówki ) ?. Który by się odważył, gdyby nie pan burmistrz Rzepka ?. Panie burmistrzu warto było. Rynek jest bardzo ładny, być może trzeba jeszcze jakiejś dodatkowej kosmetyki ale to jest wszystko do zrobienia.

felik100
felik100
8 lat temu

Super fajnie

brawo
brawo
8 lat temu

Bardzo dobra informacja! Niech się dzieje. w zeszłym roku było superowo i w tym roku też się musimy sprężyć jako mieszkańcy i pokazać z dobrej strony. Niech takich wydarzeń będzie jak najwięcej!!! Sa tez rzeczy, z których możemy być dumni jako miasto.