odsłonięcie tablicy na starym cmentarzu 2018

Odzyskana przed stu laty niepodległość to nie tylko zasługa żołnierzy, z bronią w ręku walczących o wolną Polskę. To również dzieło tych, którzy budowali niepodległość i samorządność w swych małych ojczyznach. Członkom i działaczom organizacji wojskowych, politycznych i społecznych z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku, zostanie poświęcona tablica, której odsłonięcie odbędzie się w niedzielę 9 grudnia na olkuskim Starym Cmentarzu.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców z terenu ówczesnej ziemi olkuskiej do wspólnego oddania czci naszym lokalnym działaczom, dzięki którym możemy cieszyć się z niepodległej ojczyzny. Osobom walczącym przed stu laty o lepsze życie dla nas, nie stawiano pomników. Dlatego w ten symboliczny sposób, jakim jest wspólna tablica w szczególnym miejscu, chcemy oddać cześć – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji członków organizacji z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku. Następnie uczestnicy uroczystości w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej przejdą ulicami miasta na Stary Cmentarz, gdzie około godziny 11.30 odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej wmurowanej w Ścianę Pamięci. Warto dodać, że wśród kilkudziesięciu organizacji, jakie działały w latach 1914-18 na ziemi olkuskiej były m.in. straże pożarne, organizacje pomocy społecznej, jak Komitet Ratunkowy Powiatu Olkuskiego, stowarzyszenia spożywcze, kulturalne i sportowe, samorządy, szkoły i skauting.

Organizatorem uroczystości, nad którymi patronat honorowy objął Instytut Pamięci Narodowej jest Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz dr hab. Filip Musiał, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Partnerzy: Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Krakowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze