turniej gwiazdkowy14

149 młodych zawodników zagrało w XXI Gwiazdkowym Turnieju Szachowym Dzieci i Młodzieży w Olkuszu. W salach Miejskiego Domu Kultury adepci królewskiej gry rywalizowali w szachach szybkich. 

Olkuski turniej na stałe wpisał się w sportowy kalendarz imprez zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. W tym roku impreza odbywała się tylko przez jeden dzień, co spowodowało nieco mniejszą frekwencję niż we wcześniejszych latach. Niemniej jednak poziom, jak co roku, był wysoki.  Zanim młodzi zawodnicy zasiedli przy szachownicach, zawody uroczyście otwarli organizatorzy, patroni i miłośnicy tej gry: główny organizator Waldemar Czarnota, dyrektor MOK – u Grażyna Praszelik – Kocjan, starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Henryk Gamrat, sędzia zawodów Michał Wejsig.

turniej gwiazdkowy

Zawodników podzielono na cztery grupy wiekowe. Grano systemem szwajcarskim, w dziewięciu rundach. Nad zmaganiami młodych graczy czuwali: Dorota Czarnota, Paweł Czarnota oraz Michał Wejsig.

Jak na gwiazdkowe zawody przystało, nie mogło zabraknąć wizyty świętego Mikołaja. Po zakończonych grach wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty. Turniejową tradycją są również specjalne upominki dla najmłodszych szachistów. W tym roku ogromne pluszowe maskotki wręczono czteroletniemu Marcinowi Zabrzańskiemu z Przedszkola w Młoszowej oraz dwóm pięciolatkom: Nadii Kudelskiej z Przedszkola Jarzębinka w Krakowie i Alicji Pilch z UKS – u Czarny Koń Olkusz.

turniej gwiazdkowy15

W gronie laureatów silną reprezentację stanowili zawodnicy Czarnego Konia. Na najwyższym stopniu na podium w swoich kategoriach wiekowych stanęli: Jakub Ochowicz i Bartłomiej Turski. Mateusz Lis i Barbara Goraj uplasowali się na drugich miejscach. Wśród najlepszych zawodników są także: Tomasz Bąchór (IV miejsce), Maksymilian Januszek (V miejsce), Dominik Kurek (V miejsce), Bartłomiej Goraj (VI miejsce). Widać zatem efekty pracy olkuskiej Akademii Karpowa, która szkoli zawodników znanych w całej Polsce.

Zadowolenia z wysokich lokat olkuskich szachistów nie kryje główny organizator imprezy. – Uważam turniej za udany pod każdym względem. Rosną nam kolejni szachowi mistrzowie. Cieszę się, że nasi zawodnicy sięgają po coraz wyższe laury. Mamy również satysfakcję, że udało nam się zorganizować turniej na bardzo dobrym poziomie. Zawody w całości zostały sfinansowane z pieniędzy sponsorów. Pula nagród wyniosła ponad 10 tys. złotych  – mówi Waldemar Czarnota.

turniej gwiazdkowy17

Puchary i dyplomy dla najlepszych szachistów wręczali: olkuski burmistrz Roman Piaśnik oraz dyrektor olkuskiego oddziału Alior Banku (głównego sponsora) Iwona Sobalska. Nagrodę specjalną – worek cukierków – odebrali szachiści z Chrzanowa, jako najliczniej reprezentowanego miasta. Komplet wyników dostępny jest na stronie www.chessarbiter.com w zakładce „Turnieje szachowe”.

XXI Gwiazdkowy Turniej Szachowy Dzieci i Młodzieży Olkusz 2014 wsparło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Sponsorem głównym był Alior Bank, a sponsorami posiłkowymi: PZU, ZGH „Bolesław”, Boltech, RM-Instal Grzegorz Januszek, Bolesław Recykling oraz Capri. Patronat medialny sprawowali: Przegląd Olkuski i Olkuszanin.pl.

turniej gwiazdkowy1

turniej gwiazdkowy2

turniej gwiazdkowy3

turniej gwiazdkowy4

turniej gwiazdkowy5

turniej gwiazdkowy6

turniej gwiazdkowy7

turniej gwiazdkowy8

turniej gwiazdkowy9

turniej gwiazdkowy10

turniej gwiazdkowy11

turniej gwiazdkowy12

turniej gwiazdkowy13

turniej gwiazdkowy16

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mak 2
mak 2
7 lat temu

Polonistów u nas cala masa tylko szkoda ze pracy nie mają.

mak 1
mak 1
7 lat temu

Ty mnie nie cytuj tylko działaj.

zadekowany
zadekowany
7 lat temu

Ośrodek Kultury to instytucja, ktora zatrzymała sie w latach 80-tych. Brak ludzi kompetentnych. Jak zmaścicie Dni Olkusza to wam się dopiero dostanie.

.
.
7 lat temu

[quote name=”mak”]Panie moc komentarz jak najbardziej prawidlowy tylko skierowany do nie tych osob co trzeba. Najpierw trzeba miec zeby morzna bylo zrobic cos wiecej.[/quote]
słowo – można, pisze się przez „ż”.

mak
mak
7 lat temu

Panie moc komentarz jak najbardziej prawidlowy tylko skierowany do nie tych osob co trzeba. Najpierw trzeba miec zeby morzna bylo zrobic cos wiecej.

moc
moc
7 lat temu

MOK musi się zreformować i zacząć działać efektywniej prężniej. Nie tylko Uniwersytet III wieku a le coś więcej dla reszty społeczeństwa. Uniwersytet to przecież kilkadziesiąt osób w porywach. Do roboty Pani Praszelik i Panie Czarnota.

karol
karol
7 lat temu

Super impreza. Byłem, widziałem i wiem co piszę.