4lo malopolska

Takiego sukcesu w sporcie szkolnym nie pamiętają nawet najstarsi nauczyciele. Drużyna dziewcząt IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu zdobyła złoty medal Małopolskiej Licealiady Młodzieży w Piłce Ręcznej i jednocześnie awansowała do zawodów ogólnopolskich.

W ostatnich latach dominacja żeńskiej ekipy IV LO w szczypiorniaku była niepodważalna. Co roku podopieczne Katarzyny Polak i Marcina Bujasa w przekonującym stylu wygrywały zmagania zarówno w powiecie jak i w Małopolsce Zachodniej, jednak nigdy wcześniej nie było im dane sięgnąć po tytuł Mistrzyń Województwa. Udało się to po kilku latach usilnych starań. Szczęśliwym miejscem okazał się Nowy Sącz.

– Po losowaniu dowiedzieliśmy się, że trafiliśmy do tzw. „grupy śmierci” z gospodyniami i mocnym zespołem Tarnowa. Wiedzieliśmy, że przy dobrym występie w fazie wstępnej, nasze szanse na podium mocno wzrosną – wspomina Katarzyna Polak.

Pierwszym rywalem olkuszanek była drużyna I LO Tarnów. Zgodnie z przypuszczeniami spotkanie miało wyrównany przebieg, a o zwycięstwie zadecydowały detale. Wyszło także doświadczenie uczennic „Czwórki”, z których większość na co dzień reprezentuje barwy SPR-u. Ostatecznie dziewczyny z Olkusza wygrały 12:10 i przed pojedynkiem z gospodyniami miały jasną sytuację. Wszystko zależało od nich.

Podopieczne trenerskiego duetu Polak – Bujas do arcyważnego starcia z ZS nr 1 Nowy Sącz przystąpiły maksymalnie skoncentrowane. Olkuszanki świetnie zagrały w obronie, w całym meczu dając sobie rzucić tylko cztery bramki, a że po stronie zysków miały aż jedenaście trafień, to tym sposobem sięgnęły po pewny triumf i awans do najlepszej czwórki w Małopolsce.

Dziewczyn z IV LO perspektywa podium jednak nie zadowalała. Chciały jego najwyższego stopnia i zarazem jednego z największych w historii szkolnej rywalizacji sportowego sukcesu. Chcieć to móc. W rundzie finałowej na olkuszanki nie było mocnych. Grę o złoto rozpoczęły od wysokiego zwycięstwa 13:3 nad MSG Myślenice. Formalnością okazało się także starcie z krakowskim XI LO. Wygrana 11:4 zapewniła drużynie IV LO prymat w Małopolsce, o jakim w szkole przy ul. Korczaka marzono od dawna.

– Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Na ten sukces pracowaliśmy bardzo ciężko przez kilka ostatnich lat. Zawsze czegoś brakowało. Teraz dziewczyny udowodniły, że nie bez przyczyny zaliczają się do najlepszych zawodniczek w kraju. Przed nami kolejne wyzwanie, turniej ogólnopolski. Tutaj będzie jeszcze trudniej, ale jako debiutant na tym poziomie nie mamy nic do stracenia – przekonuje Katarzyna Polak, nauczyciel wychowania fizycznego w IV LO i zarazem wiceprezes olkuskiego SPR-u. 

Skład mistrzowskiego zespołu IV LO: Klaudia Zub, Julia Mrozowska, Aleksandra Petlic, Sandra Bocheńska, Laura Nawara, Marta Zub, Wiktoria Piotrowska, Emilia Minor, Wiktoria Banyś, Aleksandra Fajnkuchen, Alicja Pietruszka, Magdalena Sroka, Małgorzata Kurzewska, Angelika Kuźma, Magdalena Durańska, Wiktoria Sioła.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Kibic1 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kibic1
Kibic1

Brawo!!!