– Gratuluję wyników siatkarek – powiedział ktoś do działaczy SPR-u, czyli Stowarzyszenia Piłki Ręcznej. Coś dzwoni…, ale gdzie? Bo co to właściwie za dyscyplina ta piłka ręczna? I skąd nagle w Olkuszu wyrósł nam ekstraklasowy kobiecy zespół? Olkuszanie wciąż jeszcze mało wiedzą o drużynie, która rywalizuje z najlepszymi zespołami w kraju. Jeszcze mniej wiedzą o jej przeszłości. A piłka ręczna w Olkuszu nie wyrosła nagle spod ziemi. To już u nas leciwa czterdziestolatka.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia szczypiorniak był najpopularniejszą grą zespołową w olkuskich szkołach. W 1969 roku wyselekcjonowano przy olkuskim liceum zespół chłopców, do którego pomocną dłoń wyciągnął przewodniczący Powiatowej Rady LZS, wybitny działacz sportowy Henryk Swędzioł. W barwach Orła Olkusz, bo tak nazywał się nowo powołany zespół, szczypiorniści grali w latach: 1969 – 1973. W roku 1972 wywalczyli awans do III Ligi (odpowiednik dzisiejszej II), ale w niej nie wystąpili, ponieważ większość zawodników zdała maturę i rozjechała się po całej Polsce na studia. Drużynę prowadzili grający trenerzy – najpierw Zdzisław Rosół, a później Roman Nowosad. Grali w niej tak znani dziś olkuszanie, jak Leszek Konarski, Jerzy Niewiara, Marek Trzcionkowski czy Bogdan Polak. Kapitanem drużyny był Julian Kazibut – legenda olkuskiego handballu, przedwcześnie zmarły i dotąd nieodżałowany przez olkuskich miłośników piłki ręcznej.
W latach 1973–1984 chłopcy grali w barwach Harcerskiego Szkolnego Klubu Sportowego „Czuwaj” przy Komendzie Hufca ZHP i zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Olkuszu. Kierowali nim: hm. Wojciech Boczkowski i wicedyrektor „Mechanika” Roman  Nowosad. Treningi prowadzili: Wojciech Bloch, a później Ryszard Wasilewski. W 1982 roku juniorzy zdobyli mistrzostwo Śląska. Od 1984 roku olkuska męska piłka ręczna przestała, niestety, istnieć. W Olkuszu wychowano trzech wybitnych zawodników. Są to: Jan Kozioł, Krzysztof Adamuszek i Andrzej Piechowicz.
Dziewczyny z Olkusza przygodę z piłką ręczną zaczęły w 1971 roku i w barwach Orła grały 2 lata, w kategorii młodziczek i juniorek młodszych. W 1973 roku zdobyły wicemistrzostwo Małopolski szkół podstawowych. Zespół trenowali Wiesław Kuciel i Roman Nowosad. W latach 1973–1981 grały w barwach LKS Kłos Olkusz. W 1977 roku zdobyły IV miejsce w Lidze Śląska i V miejsce w Polsce, w zrzeszeniu LZS. Do 1977 roku drużynę trenował Roman Nowosad, a później, przez 4 lata, Urszula Majcher. W 1980 roku młodziczki zdobyły wicemistrzostwo Śląska szkół podstawowych. Od 1981 roku do 1984 roku dziewczyny grały w barwach HSKS „Czuwaj”, a w latach 1984 – 1989 w MKS-ie Olkusz. Zdobyły w 1986 roku mistrzostwo Śląska juniorek, przez 2 lata grały z powodzeniem w Strefie VII Mistrzostw Polski Juniorek. Reprezentowały także 2 razy województwo katowickie w Mistrzostwach Polski MKS-ów, dochodząc do ćwierćfinału.
W 1989 roku w MKS-ie zlikwidowano piłkę ręczną, gdyż postawiono tam wyłącznie na siatkówkę. Pomocną dłoń wyciągnął do handballu po raz drugi Henryk Swędzioł. W latach 1989–1996 dziewczyny grały w barwach Orła Olkusz. W roku 1994 mogły wejść do II ligi (odpowiednik dzisiejszej I), ale ze względów finansowych zrezygnowały z barażu z Ruchem Zdzieszowice. W 1996 roku zawieszono działalność sekcji. W latach 1981–1996 olkuskie szczypiornistki trenował Roman Nowosad.
W olkuskich drużynach wychowało się wiele doskonałych zawodniczek, które zasiliły czołowe polskie i zagraniczne kluby. Są to: Jolanta Chwast-Suchorabska, Krystyna Stach-Szostek, Danuta Sośnierz-Głąb (GZKS Sośnica Gliwice), Katarzyna Chmiest (AZS-AWF Kraków), Dorota Ciułek (AZS Warszawa), Aleksandra Grela (Cracovia) i Sylwia Usowska (HC Nion Genewa – ekstraklasa szwajcarska).
W latach 1996–2003 dziewczyny z Olkusza i okolic walczyły tylko w rozgrywkach szkolnych. Najlepiej wypadły w nich szczypiornistki z Bydlina, zdobywając III miejsce w Małopolsce w 2000 roku pod wodzą śp. Wiesława Kuciela.
Przysłowiowe „światełko w tunelu” zapaliło się na początku nowego stulecia za sprawą Katarzyny Polak – byłej zawodniczki Orła Olkusz. Reanimowała ona piłkę ręczną dziewcząt – najpierw w III Gimnazjum, a potem w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. 12 listopada 2003 roku pomocną rękę do młodziutkich szczypiornistek wyciągnął prezes LKS Kłos w Olkuszu Janusz Mentlewicz. Reaktywowano w tym klubie piłkę ręczną kobiet. Kierownikiem sekcji został Roman Nowosad. W sierpniu 2004 roku szczypiornistkom spadła przysłowiowa gwiazdka z nieba. Prezes firmy ARKOP w Bukownie Julian Kazibut i jego zastępca Marcin Kubiczek zdecydowali się wspierać finansowo olkuskie piłkarki. Dzięki temu zgłoszono drużynę LKS Kłos-Kasia Olkusz do rozgrywek II ligi. Przydomek „Kasia” pochodził od imienia grającej trenerki drużyny Katarzyny Polak. Drużyna grała 3 lata w II lidze. W sezonie 2006/2007 kolejna grająca trenerka, Monika Twarowska, wprowadziła zespół w imponującym stylu do I Ligi. Bez straty punktu! Olkuskie szczypiornistki pozyskały dodatkowych, oprócz ARKOP-u, sponsorów – Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, ZGH Bolesław, a przede wszystkim Starostwo Powiatowe w Olkuszu. Stąd późniejsza zmiana nazwy sekcji szczypiorniaka na LKS Kłos Powiat Olkuski.
Pozyskano także wybitnego trenera Marka Płatka. Pod jego kierownictwem zespół w sezonie 2007/2008 zajął 7. miejsce w ogólnokrajowej I Lidze. W sezonie 2008/2009 podzielono I ligę na grupę północną i południową. Olkusz znalazł się w silniejszej grupie południowej. Jednak po ciężko przepracowanym obozie przygotowawczym w Skale zawodniczki były świadome swych możliwości. Oficjalnie mówiło się o miejscu I – IV w grupie południowej, ale w drużynie nikogo by to nie satysfakcjonowało. Liczył się tylko awans. I olkuszanki, pod wodzą trenera Płatka, osiągnęły go w imponującym stylu. LKS Kłos Powiat Olkuski uzyskał bezpośredni awans, zdobywając 30 punktów za 14 zwycięstw i 2 remisy. Tylko czterokrotnie olkuszanki schodziły z parkietu pokonane.
Teraz nasze dziewczyny znalazły się w elicie 12 najlepszych drużyn polskich: Lublin, Lubin, Piotrków, Gdynia, Koszalin, Elbląg, Wrocław, Jelenia Góra, Ruda Śląska, Chorzów, Kielce… i Olkusz! Aż wierzyć się nie chce.
Potrzebą chwili stało się powołanie w Olkuszu silnego jednosekcyjnego klubu piłki ręcznej. I taki klub powstał. Nazywa się: Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz, jego prezesem jest Marcin Kubiczek – dyrektor ARKOP-u, a w skład zarządu wchodzą również: Roman Nowosad (dyrektor biura), Katarzyna Polak (kierownik drużyny), Marcin Bujas (kierownik ds. orgnizacyjnych) oraz Marek Płatek (trener I drużyny, szef Szkolenia Klubu). SPR może się też poszczycić bodaj najlepszym Klubem Kibica, który prowadzą Tomasz Dzierżawski i Paweł Kompała. Dzięki niemu nie ma meczu bez wsparcia dla dziewczyn na trybunach.
Nie można jednak zapominać o kluczowej roli w rozwoju olkuskiej piłki ręcznej Kłosa Olkusz i jego prezesa Janusza Mentlewicza. Przez ponad 5 lat piłkarki grały w zielono-czerwonych barwach Kłosa i w nich zdobyły najwyższy awans. I pewnie jeszcze długo kibice handballu w Polsce będą mówili o drużynie „Kłos”, tak jak mówi się o lubelskim mistrzu Polski: „Montex”, chociaż klub już dawno się tak nie nazywa.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
janko muzykant
janko muzykant
14 lat temu

No mnie też Bloch gonił po boisku w „czwórce” wtedy może dziwne było czemu nie w nogę – ale fajnie było