Bieg Uliczny Srebrnego Grodu o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zorganizowano po raz drugi. Tym razem impreza odbyła się w ramach obchodów Dni Olkusza. Dopisała pogoda, dobre humory zawodników i spora liczba chętnych. Uczestnicy startowali z terenu Ośrodka na Czarnej Górze. Pobliskimi ulicami pokonali cztery okrążenia, na dystansie około 7,5 kilometra.

Jako pierwsi pobiegli najmłodsi zawodnicy, czyli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na starcie staneło 84 biegaczy. W pierwszej z kategorii w gronie dziewcząt najszybsza była Patrycja Skręt z Gim. nr 1 w Bukownie, a kolejne miejsca przypadły Jaśminie Wolczyńskiej z Gim. nr 3 w Olkuszu i Kindze Byczek z ZS nr 1 w Bukownie. Na co dzień zawodniczki te biegają w barwach IKS-u Olkusz. Z grona gimnazjalistów wygrał Kacper Bielat, przed Krystianem Czaplą i Mateuszem Klichem. Cała trójka uczy się w Gim. nr 3 w Olkuszu i startuje w IKS-ie Olkusz. Spośród starszych uczniów wygrały olkuszanki: Karolina Ślęzak z II LO i Wioletta Nowak z IV LO (obie z IKS Olkusz) oraz Paula Adamczyk z II LO (LKS „Kłos” Olkusz). Najwyżej na podium stanął Wojciech Pasich z I LO w Olkuszu (IKS Olkusz), a obok niego Kamil Gurgul z ZS nr 3 w Olkuszu (IKS Olkusz) i Aleksander Jurecki z LO w Częstochowie.

Olkuskich biegaczy odwiedziła kilkunastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Transplantacji Serca z koła w Zabrzu. Organizacja skupia osoby po transplantacji serca i płuc. Numerki z tyłu na koszulkach oznaczały, ile lat żyją po przeszczepie.  – Naszą misją jest ratowanie życia. Najstarszy z nas „ma” już 18 lat, czyli tyle czasu żyje z drugim sercem – mówił prezes Stowarzyszenia Jan Stanuch.
W biegu głównym najszybciej na mecie pojawił się Aleh Hutnik z Białorusi (24:29,06 s). Kolejne dwa miejsca przypadły krakowianom: Andrzejowi Lachowskiemu oraz Kamilowi Murzynowi. W gronie kobiet najszybsza okazała się białorusinka Maryla Bułakowa, wyprzedzając Janinę Malską z Bolesławia i Monikę Kawę z Rzeszowa.  
Nagrody wręczono rownież w kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych zawodniczek w wieku 16-19 lat wygrała Ewa Kłosińska z Mykanowa (34:56,80 s). Kolejne dwa miejsca przypadły mieszkankom Bukowna: Aleksandrze Wilk (MOSiR Bukowno) oraz Marcie Łaskawiec ( IKS Olkusz).  W gronie pań w wieku 20-35 lat pierwsza była Justyna Chłosta z Bukowna ( Ilkus Olkusz), a druga Anna Posmysz ze Skały. W kategorii 36-49 lat wygrała Bogdana Ciepłak z Rybnika, a na drugiej pozycji znalazła się Bozena Cichopęk z Katowic. Spośród najstarszych zawodniczek najlepsza była Alicja Banasiak z Bielska-Białej, przed Zofią Leśkiewicz z Bielska-Białej i Ireną Ćwiklińską z Czeladzi.
W gronie chłopców w wieku 16-19 lat wygrał zawodnik IKS-u Olkusz Bartosz Karoń, pzred Dominikiem Krawczykiem z UKS Kusy Bukowno i Grzegorzem Majcherkiewiczem z LKS-u „Kłos” Olkusz. W grupie zawodników 20 – 29 lat pierwsze miejsce wybiegał Miłosz Jarczok z Ligoty, drugi był Paweł Raczyński z Annopola, a trzeci Paweł Mędrek z Olkusza. Maciej Cyran z Krakowa, Dariusz Starzyński z Sędziszowa i Andrzej Nowak z Sosnowca to najlepsi panowie biegający w kategorii 30-39 lat. W gronie zawodników w wieku 40-49 lat wygrał Jacek Kasprzyk z Krakowa, wyprzedzając Rafała Krzemienia z Wieliczki i Mirosława Połecia z Rudy Śląskiej. Kolejną kategorię w przedziale wiekowym 50-59 lat zdominował Andrzej Macioł z Krakowa, a kolejne dwie lokaty przypadły Andrzejowi Guzemu z Gliwic i Januszowi Pytlowi z Sosnowca. Wśród najstarszych zawodników prym wiedli biegacze z Żor: Karol Kałus i Jan Bednarek, a trzeci był Stefan Sikora z Bielska-Białej.  
Najlepsze olkuszanki i olkuszan docenili nasi parlamentarzyści: Andrzej Ryszka i Jacek Osuch, którzy dla sześciorga zawodników ufundowali nagrody rzeczowe. Były to: Karolina Ślęzak z II LO, Wioletta Nowak z IV LO i Paula Adamczyk z II LO. Najszybsi olkuszanie to Bartosz Karoń, Grzegorz Majcherkiewicz  oraz Paweł Mędrek.
Dyrektorem biegu był Kazimierz Chechelski, sedziĄ głównym Janusz Mentlewicz, a spikerem Jerzy Sibielak. Nagrody finansowe, puchary, dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe dla zwycięzców biegu młodzieżowego ufundował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.
Słodki poczęstunek dla młodzieży zapewniła piekarnia „Złoty Róg”  Anny i Pawła Jochymków, a wodę mineralną dla zawodników ufundował „Carrefour”. Na wszystkich biegaczy czekał ciepły posiłek. Na trasie biegu czuwali policjanci, strażnicy miejscy i strażacy z OSP.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:9114}{joomplu:9115}{joomplu:9116}{joomplu:9117}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze