1

24 stycznia na zajęciach kreatywnych „Gdzie mieszka sztuka” dzieci wybrały się w podróż pociągiem. Po drodze zwiedziły kilka krajów Europy poznając ich zwyczaje i charakterystyczne cechy. Przewodnikiem tej wycieczki była Beata Nowak, instruktor MOK.

 

4

Pierwszy przystanek to Czechy. Kto wie, że polka, ten szybki, żywy i radosny taniec wcale nie powstał w Polsce, choć jest z nią kojarzony? A gdzie? W Czechach właśnie!

2

Następna jest Grecja, królestwo zabytków. Co można zatańczyć pod Akropolem? Tylko sirtaki! Ten taniec nazywany jest również zorbą, ponieważ powstał specjalnie do filmu Grek Zorba.

3

Jeśli Hiszpania, to tylko corrida! Tradycyjna walka z groźnym bykiem na arenie. Torreador, machając muletą, zachęca byka do ataku i zręcznie unika jego przerażających rogów.

5

Szkoci, jak wiadomo, chodzą w kraciastych spódnicach, kiltach, mających różne barwy w zależności od przynależności do określonego klanu. Współcześnie gołe nogi Szkotów można podziwiać tylko podczas uroczystości. A na czym grają? Na dudach, oczywiście. I przy dudach tańczą szkockie tańce.

6

W austriackim Tyrolu, sercu Alp, też spotkamy interesujący strój. Dla mężczyzn krótkie skórzane spodnie na szelkach, podkolanówki i koniecznie tyrolski kapelusz z piórkiem. Charakterystyczne dla Tyrolu jest jodłowanie, szczególny rodzaj śpiewu.

Żeby odpocząć po skocznych tańcach i śpiewie, dzieci układały puzzle z poznanych krajów, utrwalając wiadomości.

MOK Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o