Pilotażowy program Tele – Anioł wsparcia dla osób wymagających opieki potrwa jeszcze przez rok. Jak skorzystać z pomocy, na czym ona polega, kto może zostać opiekunem – o tym wszystkim rozmawiano podczas spotkania środowisk senioralnych Olkusza w Klubie „Przyjaźń”.

Tele – Anioł to projekt, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w partnerstwie z Caritasem Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem „Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego”. Na ten cel Urząd Marszałkowski pozyskał unijne dofinansowanie w kwocie prawie 32,5 mln złotych. Wartość całego programu to 38,2 mln złotych.

–  To największy tego typu projekt w Polsce. Zmieniliśmy zasady rekrutacji, teraz jest ona ciągła. Warto skorzystać z takiej formy wsparcia. Pilotażowa edycja zakończy się 31 stycznia 2021 roku – opowiadał podczas wtorkowego spotkania kierownik Zespołu ds. Teleopieki w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim Dawid Konina.

Kim zajmuje się Tele – Anioł?

Aby wziąć udział w programie, należy spełnić dwa warunki: być mieszkańcem Małopolski oraz osobą niesamodzielną. Osoba niesamodzielna to taka, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku ma problem z wykonywaniem co najmniej jednej czynności dnia codziennego, czyli np. ze zrobieniem zakupów.

Jak działa opaska?

Osoby zakwalifikowane do programu dostaną specjalne opaski z kartą sim, umożliwiające szybki kontakt z Centrum Teleopieki i otrzymanie fachowej pomocy. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk SOS. Opaska ma również lokalizator GPS, czujnik tętna oraz detektor upadku.

Ratownicy medyczni po odebraniu zgłoszenia ocenią stopień zagrożenia i udzielą odpowiedniej pomocy lub wsparcia adekwatnego do wezwania. Co ważne, dyżurują oni codziennie, przez całą dobę. – Możemy szacować, że około 120 osób żyje dzięki Tele – Aniołowi, ponieważ nie było innej możliwości wezwania pomocy – opowiadał Dawid Konina.

W Centrum Teleopieki uczestnicy projektu telefonicznie uzyskają pomoc wykwalifikowanej kadry specjalistów w sprawach życia codziennego oraz informacje np. o przysługujących świadczeniach socjalnych, możliwych formach pomocy społecznej czy dostępnych formach aktywizacji społeczno-ruchowej i kulturalnej w najbliższej okolicy. Uczestnicy korzystają także ze wsparcia asystentów teleopieki i psychologa dzwoniąc do telecentrum, żeby się poradzić, zwierzyć z problemów lub po prostu porozmawiać.

Pomóc mogą też sąsiedzi

Osoby niesamodzielne mogą również uzyskać wsparcie w swoich domach w formie zabiegów higienicznych, pomocy w codziennych obowiązkach czy załatwieniu urzędowych formalności.

Sąsiedzkie usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania to wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach, m. in.: zakupach, przygotowywaniu posiłków, sprzątaniu, praniu, pomoc w uiszczaniu opłat, dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów. Z opiekunem wskazanym przez uczestnika projektu podpisywana jest umowa cywilnoprawna, a  za świadczenie usług przewidziano wynagrodzenie. Musi to być osoba mieszkająca w pobliżu.  Zainteresowani muszą przejść stosowne szkolenie.

Jak się zgłosić?

Na początek należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (bez żadnych załączników typu zaświadczenia lekarskie) i złożyć go na Dzienniku Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (Kraków, ul. Racławicka 56) lub w olkuskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Można też wysłać pocztą na adres krakowskiego Urzędu Marszałkowskiego. Formularze dostępne są w wymienionych wyżej miejscach oraz na www.malopolska.pl/teleaniol. Po weryfikacji zgłaszające się osoby otrzymają informację, czy wsparcie zostało przyznane. Jeśli tak, wówczas uczestnika czeka tzw. ocena sytuacji materialno-życiowej. Ostatnim etapem jest podpisanie umowy.

Uczestnicy spotkania w Klubie „Przyjaźń” mogli odebrać formularze zgłoszeniowe oraz ulotki z najważniejszymi informacjami na temat projektu. Zainteresowani Tele – Aniołem wszystkie informacje uzyskają w olkuskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz na stronie www.malopolska.pl/teleaniol

Spotkanie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika z inicjatywy olkuskiej Rady Seniorów I kadencji. Organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich”, a partnerami: Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu, Stowarzyszenie Flika oraz Uniwersytet Trzeciego Wielu działający przy olkuskim MOK – u.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze