Ludzi, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny, nie brakuje. Sporo osób dokarmia bezpańskie koty czy psy. Jedna z naszych Czytelniczek opowiedziała, że czasem pomoc może przerodzić się w problem. – Czy najlepiej jest ograniczyć się do poinformowania odpowiednich instytucji o porzuconym zwierzęciu, zostawiając go samemu sobie? – pyta nasza Czytelniczka.
Do redakcji „Przeglądu Olkuskiego” zadzwoniła pani, która na przystanku w Bukownie znalazła kotka. – Był mały i przestraszony. Zadzwoniłam na policję, ale odesłano mnie do urzędu miasta. Tam uzyskałam telefon do schroniska, w którym przebywają bezdomne zwierzęta z terenu Bukowna. W schronisku dowiedziałam się, że zwierzęta odbierane są na podstawie zlecenia z urzędu miasta lub policji. Ponownie skontaktowałam się z magistratem. Z rozmowy wyniknęło, że to kot wolnożyjący i mogę go dokarmiać, a skoro wzięłam go do domu, został on przeze mnie przygarnięty. W końcu znalazłam fundację, która zajęła się kotkiem, bo nie mogłam zatrzymać go w domu. Czy w takim razie miałam zostawić go na tym przystanku, by trafił do schroniska? Nie dziwię się, że ludzie nie interesują się porzuconymi zwierzętami, bo nikt nie chce przez przypadek stać się właścicielem z „przymusu” – opowiada nasza Czytelniczka.
Jak w Bukownie można zatem pomóc bezdomnym zwierzętom, by trafiły one do schroniska? – Zgodnie z art. 9a ustawy o ochronie zwierząt: „Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.” Na terenie miasta Bukowno fakt znalezienia bezdomnego zwierzęcia należy zgłosić na Policję, dodatkowo w godzinach pracy Urzędu Miejskiego (pn: 8-16; wt-pt: 7-15) można powiadomić również Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Bukownie. Gminy w ramach swoich zadań zapewniają opiekę bezdomnym zwierzętom, tj. zwierzętom domowym lub gospodarskim, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. W razie zgłoszenia takiego przypadku pies lub kot jest zabierany do schroniska dla bezdomnych zwierząt. W schronisku umieszczane są bezdomne zwierzęta domowe. Na terenie Bukowna jest wiele kotów wolnożyjących (dzikich), żyjących w warunkach niezależnych od człowieka. Gmina zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt zapewnia opiekę nad wolnożyjącymi kotami – w szczególności ich dokarmianie – odpowiada sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz. Do końca sierpnia tego roku do schroniska dla bezdomnych zwierząt z terenu Bukowna zabranych zostało 17 psów i 13 kotów.
Zapytaliśmy w bukowieńskim magistracie, czy jeśli ktoś weźmie bezdomnego psa lub kota do domu (np. z powodu złych warunków atmosferycznych) i dopiero wtedy zadzwoni do gminy bądź na policję, to czy zwierzę zostanie odebrane i zawiezione do schroniska? – Przepisy ustawowe nakładają na gminę obowiązki związane z opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Koniecznym staje się zatem ustalenie, czy zwierzę rzeczywiście jest „bezdomne”, tzn. nie można ustalić właściciela bądź opiekuna zwierzęcia pod opieką którego zwierzę dotychczas trwale pozostawało. Gmina może wydawać środki publiczne wyłącznie na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi, czyli na zadanie określone przepisami ustawowymi. Nie może natomiast wyręczać dotychczasowych właścicieli i opiekunów czworonogów w realizacji ciążących na nich obowiązków. W każdym przypadku – również w opisywanej powyżej hipotetycznej sytuacji – sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i uzależniona od ustalonego stanu faktycznego – twierdzi Marcin Cockiewicz.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja ze zgłaszaniem bezdomnych czworonogów wygląda w Olkuszu. – Zgłoszeń w sprawie błąkających się bezpańskich psów dokonywać należy w Straży Miejskiej w Olkuszu (tel. 32 647 89 00 lub alarmowy z telefonów komórkowych 986). Można odmówić zlecenia odłowienia i przewiezienia zwierzęcia do schroniska w przypadku stwierdzenia, po czynnościach przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, że pies ma właściciela – informuje rzecznik prasowy Michał Latos. W ciągu ośmiu miesięcy od początku roku z terenu Miasta i Gminy Olkusz do schroniska dla bezdomnych zwierząt trafiło 69 psów i 1 kot.
Gminy zwracają uwagę na koszty przekazania czworonogów do schroniska. Ludzie chcący pomóc zwracają uwagę na los porzuconych zwierząt. Jak powinna wyglądać współpraca mieszkańców z samorządami w tej kwestii, by uniknąć opisanej powyżej sytuacji? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!
Pozbyć się władzy olkuskiej to dobry uczynek czy problem? Oczywiscie dobry uczynek!
Wie ktoś z was jak na tym portalu na forum można się zarejestrować ? widzę tylko że można się zalogować
Oczywiście, że jest zasadne nie wyręczanie właścicieli zwierząt w realizacji ciążących na nich obowiązkach. Współpraca obywatela z samorządem wygląda w rzeczywistości tak, że obywatel pozostaje bez pomocy, cytuję ” To Pani problem”
Na szczęście w Bukownie jest Pani Kasia o wielkim sercu i chęci pomocy i popieram przedmówczynię na Fundację Skrzydlaty Pies zawsze można liczyć :)))
na fundacje skrzydlaty pies zawsze można liczyć!