Powiat

Kino pod gwiazdami, odnowienie sal lekcyjnych, zagospodarowanie przyszkolnych ogrodów, dyskoteka w stylu lat 80-tych – to tylko niektóre pomysły zaprezentowane przez kreatywnych uczniów podczas maratonów pisania zadań. To kolejny etap projektu „Współdecydujemy – zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkół powiatu olkuskiego”, realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”.

Podczas konferencji inaugurującej projekt, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku na „Skałce” w Bukownie, zaprezentowano założenia projektu. Chodzi o wdrożenie w kilku szkołach uczniowskiego budżetu partycypacyjnego. Uczniowie i ich opiekunowie dyskutowali wówczas, jak taki budżet wdrożyć, jak przeprowadzić akcję informacyjną w szkole i przekonać jak najwięcej osób do zgłaszania pomysłów.

W projekcie uczestniczą uczniowie z sześciu placówek: SP nr 1 w Bukownie, SP w Bolesławiu, SP nr 1 w Olkuszu, ZSP w Osieku, IV LO w Olkuszu i ZS nr 4 w Olkuszu. W każdej placówce powstały zespoły ds. budżetu obywatelskiego, koordynujące dalsze działania.

Jak mówiła wówczas prezes zarządu Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i koordynatorka merytoryczna projektu Anna Dela, do udziału w projekcie zaproszono szkoły, które stawiają na promowanie aktywności społecznej, z istniejącymi Klubami Wolontariusza czy kołami debat. Ważna była też różnorodność – w gronie uczestników znalazły się szkoły podstawowe i średnie, z terenów miejskich i wiejskich. W jednych budżet partycypacyjny był już znany, a w innych to nowość.

Pierwsze efekty już są. W każdej szkole odbyły się maratony pisania zadań. Stowarzyszenie pomaga w promocji pomysłów, m. in. drukując ulotki reklamujące zgłaszane koncepcje.

– Pomysłowość nie ma granic, angażują się i młodsi, i starsi uczniowie. Ideą projektu jest wprowadzenie tego typu rozwiązań w większej liczbie szkół. Koszty nie są duże. Poza tym to świetny pomysł na aktywizację uczniów w trudnym okresie pandemii – opowiada Anna Dela, prezes zarządu Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i koordynatorka merytoryczna projektu.

W kwietniu w większości szkół odbędzie się głosowanie nad zgłoszonymi zadaniami. Na czerwcowej konferencji kończącej projekt zostaną zaprezentowane efekty – czyli zrealizowane zwycięskie pomysły

Końcowym etapem projektu będzie wydanie „Podręcznika dobrych praktyk”, zawierającego doświadczenia, regulaminy, procedury potrzebne do wdrożenia budżetów obywatelskich w szkołach.

Na realizację tego pilotażowego projektu w powiecie olkuskim Stowarzyszenie uzyskało wsparcie finansowe w wysokości 82 439,34 euro na realizację działań merytorycznych oraz 15 542,87 euro na rozwój instytucjonalny. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

fot. Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
10 miesięcy temu

W szmacie na twarzy… bez szmaty na twarzy… w szmacie na twarzy… bez szmaty na twarzy. Co wy tym dzieciom robicie? Spójrzcie na Ukraińców na dworcach. Prawie nikt szmaty na twarzy nie ma.