Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu jest kolejną placówką oświatową, która przystąpiła do projektu Zintegrowanej polityki bezpieczeństwa.
– Idea powstała w policji małopolskiej. Pomysłodawcami tego projektu w naszym województwie byli Nico van Ooik – pułkownik holenderskiej policji i Paul Broersen – doradca ds. bezpieczeństwa burmistrza miasta Kattwijk. Jest to kompleksowy system oparty na wzajemnej współpracy szkoły, samorządu lokalnego, policji, straży miejskiej, organizacji społecznych, stowarzyszeń itp. Wspólnym celem może być zmniejszenie lub wyeliminowanie jakiegoś niekorzystnego zjawiska, np. przemocy w szkole, zagrożeń w ruchu drogowym, czy budowanie bezpiecznej przestrzeni na osiedlach mieszkaniowych – wyjaśnia starszy aspirant Łukasz Czyż, rzecznik prasowy olkuskiej policji.

To niekorzystne zjawisko diagnozuje się zwykle na podstawie badań ankieterskich. ZPB nie jest projektem policyjnym. Policja jest tu koordynatorem i to tylko na początku. Zyskując doświadczenie i umiejętności, pozostali partnerzy samodzielnie realizują projekt, który staje się codziennym sposobem patrzenia na sprawy bezpieczeństwa. W powiecie olkuskim w latach ubiegłych do tego projektu przystąpiły trzy szkoły (SP nr 10, 1, 4 z Olkusza), które podjąwszy szereg przedsięwzięć profilaktycznych i organizacyjnych, otrzymały “Certyfikat Bezpieczeństwa“. Certyfikat jest dokumentem prestiżowym, przyznawanym na dwa lata. Jednym z kryteriów, które trzeba spełnić, aby go otrzymać, jest skuteczność działań podejmowanych przez szkołę w celu zapewnienia ogólnie pojętego bezpieczeństwa.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze