Krakowski prokurator okręgowy wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu z września 2009 roku w sprawie przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej. Jest to jeden z efektów śledztwa, jakie toczy się w krakowskiej prokuraturze. Zdaniem prokuratora, uchwała olkuskich radnych naruszyła przynajmniej kilka paragrafów. Czy to oznacza, że prywatyzacja została przeprowadzona niezgodnie z prawem?
Uchwała sprzeczna z prawem?
Prokurator w swojej skardze na olkuską Radę Powiatu wytyka dwie fundamentalne kwestie. W opinii Barbary Kapery, krakowskiego prokuratora okręgowego, mogło dojść do naruszenia prawa, kiedy powiat olkuski, poprzez podjęcie wspomnianej uchwały, wyzbył się realizacji zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia i przekazał je spółce kapitałowej Nowy Szpital Sp. z o.o., pomimo ustawowego obowiązku zapewnienia tych zadań przez jednostki samorządu terytorialnego. Po drugie – błędnie przyjęto, że przekazanie zadań olkuskiego ZOZ-u nieistniejącemu jeszcze wtedy Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej zapewni dalsze nieprzerwane udzielanie świadczeń zdrowotnych bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości, podczas gdy, zdaniem prokuratora, prowadzi do działania sprzecznego z z przepisami i nie spełnia wymogów prawnych. Mówiąc prościej – formalnie Rada Powiatu przekazała leczenie pacjentów podmiotowi, który jeszcze wtedy nie istniał (uchwałę podjęto 9 września 2009 roku, a NZOZ zaczął działać od 1 stycznia 2010r.). W opinii prokuratora, zapisy w uchwale naruszyły Ustawę o zakładach opieki zdrowotnej oraz Ustawę o samorządzie powiatowym. Prokurator wydaje się nie mieć wątpliwości co do tego, że powiat nie miał prawa pozbyć się szpitala w formie, w jakiej to zrobił.
– Zgodnie z Konstytucją RP, władze publiczne mają obowiązek zapewnić obywatelom, niezależnie od ich sytuacji finansowej, równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. W Ustawie o zakładach opieki zdrowotnej określono, że publiczny ZOZ utworzyć może jednostka samorządu terytorialnego. Wskazane jest również, jakie podmioty mogą utworzyć niepubliczny ZOZ. To rozróżnienie na publiczne i niepubliczne ma ogromne znaczenie. Określono bowiem, że publiczne zakłady są tworzone przez organy administracji publicznej, co „stwarza gwarancję i zabezpieczenie, że zakłady te będą mogły realizować cele, dla których je utworzono” – uzasadnia prokurator okręgowy. Jego zdaniem gwarancji takiej nie stwarza NZOZ, który funkcjonuje w formie spółki prawa handlowego i jest nastawiony przede wszystkim na zysk. Należy zaznaczyć, że samorządy mogą udzielać zamówień na świadczenia podmiotom prywatnym i mogą likwidować publiczne ZOZ-y, ale nie mogą likwidować jedynego istniejącego w powiecie publicznego szpitala i całkowicie pozbyć się powierzonego im zadania z zakresu ochrony zdrowia.
Przekazali opiekę nad mieszkańcami podmiotowi, który nie istniał
Co do drugiego z zarzutów prokurator uważa, że poprzez podjęcie uchwały nie zapewnił nieprzerwanego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za realizację tego wymogu z pewnością nie można uznać powierzenia wykonywania świadczeń zdrowotnych podmiotowi, który w momencie podejmowania uchwały nie istniał – konkluduje prokurator Barbara Kapera. 9 września istniała spółka Nowy Szpital Sp. z o.o., ale miała ona dopiero utworzyć NZOZ. Uchwała była dosyć ryzykowna, bo nie wzięto pod uwagę tego, że nowy podmiot może nie zawrzeć umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia od nowego roku. Co prawda kontrakt został zawarty i mieszkańcy mieli dostęp do usług, ale w momencie podjęcia uchwały, takiej pewności nie było.
W związku z wszystkimi wspomnianymi wyżej przyczynami prokurator chce, żeby zaskarżona przez niego uchwała została unieważniona. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do obecnej starosty Barbary Rzońcy, bo niewątpliwie to nowy zarząd będzie musiał teraz uporać się z możliwymi błędami poprzedników, którzy szpital sprywatyzowali. Powiat w sądzie reprezentowała będzie najpewniej prawniczka Małgorzata Grzbowska, której kandydaturę zaproponował zarząd powiatu, a na najbliższej sesji radni będą głosować nad udzieleniem jej pełnomocnictwa. Z opinią powiatowych prawników, co do ewentualnych konsekwencji unieważnienia uchwały z 2009 roku, zapoznamy naszych Czytelników wkrótce.
To dopiero początek
Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Bogusława Marcinkowska, postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko osobie. Czynności prokuratora w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala toczą się dalej, ale dla dobra sprawy szczegóły nie są podawane do publicznej wiadomości. Przypomnijmy, że śledztwo w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej rozpoczęło się w momencie, kiedy Najwyższa Izba Kontroli skierowała do olkuskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa podczas prywatyzacji szpitala. Śledztwo, które przejęła krakowska prokuratura, było przedłużane już kilkukrotnie. Kontrolujący ten proces wytknęli wiele błędów, w tym między innymi niczym nieuzasadnioną, zbyt niską wysokość czynszu. Wniosek o unieważnienie uchwały jest kolejną konsekwencją, czy ostatnią? Raczej wątpliwe. – Jest to początek długiej drogi, która nas czeka – powiedziała „Przeglądowi” Bogusława Marcionkowska. Kilka tygodni temu policja zabezpieczyła w olkuskim Starostwie Powiatowym dokumenty i komputery osób, które w okresie przekształcania szpitala były osobami decyzyjnymi. Dalsze postępowanie z całą pewnością będzie uzależnione od tego, co w nich biegli znajdą.
Czy skarga prokuratora powinna niepokoić? Wygląda na to, że tak, bo opinie prawne uzyskane w momencie prywatyzowania szpitala były raczej jednoznaczne – wskazywały na to, że planowane kroki względem szpitala są zgodne z prawem. Prokurator okręgowy wydaje się mieć poważne wątpliwości.
Wejdźcie na stronę Najwyższej Izby Kontroli – Delegatura w Krakowie, dalej w wyniki kontroli i w kategorii „Zdrowie” wpiszcie frazę Nowy Szpital Olkusz. Pojawi się ” Wystąpienie Pokontrolne” Nr LKR-4112-02-01/2011. Włosy dęba stają jak się widzi ten obraz niekompetencji i lekceważenia przez urzędników Starostwa ich obowiązków w zakresie nadzoru. Odpowiedzialna za nadzór Pani Dyrektor nic nie wie i o niczym nie ma pojęcia. Jednak, jak widzimy, pracuje nadal na swoim stanowisku i cieszy się nadal uznaniem za swoją doskonale wykonywaną pracę. ŻENADA !!!!!!
Thiery la Fronde i Kibic mają rację.Wszystko powinno być prywatne i tyle. Dobrze, że teraz przyspieszyły prace nad prywatyzacją lasów,które już dawno powinny być sprywatyzowane.Przynajmniej właściciele lasów będą o nie dbać i tworzyć w nich nowe miejsca pracy, tak jak w szpitalu.Kto to widział,by byle żule mogli wchodzić bezkarnie do lasu i kraść grzyby i jagody albo wygniatać trawę na leśnych polanach,leniwie wylegując się na kocach i pić alkohol, albo żeby czeredy rozwydrzonych bachorów zamiast siedzieć w domach dewastują runo leśne. W cywilizowanych krajach wiedzą,że tylko piękne rezydencje należące do ludzi zdolnych i przedsiębiorczych wokół których z państwowych zaniedbanych lasów stworzy się piękne prywatne założenia parkowe mogą zachować polskie lasy w należytym stanie.Na świecie nie ma nic za darmo i wejście do lasu też powinno być płatne i to odpowiednio drogo, by nie wchodzili do nich nieudacznicy życiowi i lenie unikający pracy, która wszędzie jest, tylko wystarczy chcieć.
Czyj jest ” śmietnik „u zbiegu ul Kazimierza i Polnej, pas ziemi miedzy płotem a chodnikiem.Miasta czy Państwa F.?Bo nie wiem…
administratorze
cenzura? 2 komentarze nie zamieściłeś
[quote name=”Kibic”][quote name=”mieszkaniec”]
a zdrówko ok? jeszcze specyficzny oddział przyjmuje potrzebujących pomocy.[/quote]
Komunisto, tam czekają właśnie na ciebie :). Masz blisko, zaledwie o rzut statutem pzpr :)[/quote]
Jestem za młody aby być komunistą (a nota bene chyba nawet nie znasz znaczenia tego słowa, ale cóż). Oczywiście przemawia przez Ciecie chrześcijańskie miłosierdzie. Wyrazy współczucia i do lekarza marsz.
[quote name=”Kibic”][quote name=”mieszkaniec”]
a zdrówko ok? jeszcze specyficzny oddział przyjmuje potrzebujących pomocy.[/quote]
Komunisto, tam czekają właśnie na ciebie :). Masz blisko, zaledwie o rzut statutem pzpr :)[/quote]
jestem za młody by być komunistą, a przez Ciebie przemawia chrześcijańskie miłosierdzie, oj kibic gdybyś umiał fruwać to stratosfera
[quote name=”mieszkaniec”]
a zdrówko ok? jeszcze specyficzny oddział przyjmuje potrzebujących pomocy.[/quote]
Komunisto, tam czekają właśnie na ciebie :). Masz blisko, zaledwie o rzut statutem pzpr 🙂
a zdrówko ok? jeszcze specyficzny oddział przyjmuje potrzebujących pomocy.[/quote]
Komunisto, tam czekają właśnie na ciebie :). Masz blisko, zaledwie o rzut statutem pzpr 🙂
[quote name=”Kibic”]Tiri, śledzę poczynania orkisza od samego początku, to jeswt lawirant który manipuluje faktami, cwanie dopasowuje historię do swoich potrzeb, tylko naiwny idiota nie dostrzeże w jego poczynaniach komunistycznego cwaniactwa i obłudy. W powiecie olkuskim dzieje się źle, ale napewno powody nie są tam gdzie wskazuje je orkisz, Orkisz to cwaniak i karierowicz.[/quote]
a zdrówko ok? jeszcze specyficzny oddział przyjmuje potrzebujących pomocy.
Tiri, śledzę poczynania orkisza od samego początku, to jeswt lawirant który manipuluje faktami, cwanie dopasowuje historię do swoich potrzeb, tylko naiwny idiota nie dostrzeże w jego poczynaniach komunistycznego cwaniactwa i obłudy. W powiecie olkuskim dzieje się źle, ale napewno powody nie są tam gdzie wskazuje je orkisz, Orkisz to cwaniak i karierowicz.
Jeżeli jest tak jak Orkisz pisze, prokurator rzekomo lubiący Olkuszan podobnie jak Orkisz też jest komunistą. Pozostaje tylko liczyć na niezawisły i sprawiedliwy sąd który wybije komunistyczne harce obu komunistom z głowy 😆
Przestrzegam olkuszan przed Orkiszami, Piaśnikami, Żakami, i każdym kto miał cokolwiek wspólnego z komunistycznym reżimem. Już raz komunizm przerabialiśmy, to był zbrodniczy system który zniszczył Polskę, a piewcy i członkowie tego reżimu nadal tkwią w nim po uszy i są wśród nas. Niech rządzi Olkuszem każdy, byle żaden komuch i socjalista. Olkuszanie ja przestrzegam, a wy róbta co chceta.
Ani widu ani słychu, że będzie lepiej. Dalej głosujcie na tuska a okaże się, że Olkusz to własność prywatna, a olkuszanie to poddani. Już niedługo.
Za Gierka nie mordowano dzieci tak jak za tuska. Dla każdego był darmowy szpital, żłobek, przedszkole. W szkołach tanie obiady. Za wszystko odpowiedzialne było państwo. Więc musiało być jak należy. Dzisiaj, żeby np. dziecko było leczone, rodziny tracą bezpowrotnie wszystko, czego dorobili się za czasów „komuny”. Tusk nie pozwoli dorobić się Polakowi. Jego polityka to zabrać wszystko i na bruk.
[quote name=”theon”]Starostwo podpisalo, starostwo sprzedało…. to robili konkretni żywi ludzie i warto o nich pamiętać[/quote]
PAMIĘTAMY: ORKISZ, PIASNY itd itd
[quote name=”Takie rządy tuska”]Jestem za unieważnieniem uchwały a jeszcze bardziej za wyrzuceniem ze stanowisk całego starostwa.[/quote]
Za gierka było super, ocet i przeterminowany dżem na półkach. Starostwo nie ma nic wspólnego z Tuskiem, najwięcej ma wspólnego z powszechną w Olkuszu i powiecie wsiową ciemnotą 😆 .
Jestem za unieważnieniem uchwały a jeszcze bardziej za wyrzuceniem ze stanowisk całego starostwa.
[quote name=”historyk”]
„Za” głosowali”: Norbert Bień, Andrzej Fabjański, Andrzej Feliksik, Lidia Gądek, Henryk Kieca, Leszek Konarski, Jerzy Kwaśniewski, Barbara Rzońca, Zygmunt Solecki,
Zdzisław Słomski, Józef Stach, Leszek Stencel, Kazimierz Ściążko.
„Przeciw” byli: Marek Dąbek, Grażyna Gaj, Robert Herzyk, Elżbieta Kuś, Jan Orkisz.
Wstrzymali się od głosu: Małgorzata Kozieł, Edmund Pęgiel, Andrzej Wójcik.[/quote]
… i wszyscy komuniści którzy byli przeciw powinni już dawno siedzieć.
[quote name=”DD”]Komuno wróć! A tusk pod trybunał![/quote]
a ty się lecz! 😀
[quote name=”radny”]i jak wróble ćwierkaja wybierają sie w nowych wyborach do rady powiatu i juz dziela stanowiskami ha ha[/quote]
Z protokołu sesji rady :
Oto jak głosowali radni na sesji Rady Powiatu w Olkuszu w dniu 09.09.2009 r. nad uchwałą w sprawie przekształcenia ZOZ w Olkuszu :
„Za” głosowali”: Norbert Bień, Andrzej Fabjański, Andrzej Feliksik, Lidia Gądek, Henryk Kieca, Leszek Konarski, Jerzy Kwaśniewski, Barbara Rzońca, Zygmunt Solecki,
Zdzisław Słomski, Józef Stach, Leszek Stencel, Kazimierz Ściążko.
„Przeciw” byli: Marek Dąbek, Grażyna Gaj, Robert Herzyk, Elżbieta Kuś, Jan Orkisz.
Wstrzymali się od głosu: Małgorzata Kozieł, Edmund Pęgiel, Andrzej Wójcik.
Komuno wróć! A tusk pod trybunał!
i jak wróble ćwierkaja wybierają sie w nowych wyborach do rady powiatu i juz dziela stanowiskami ha ha
Starostwo podpisalo, starostwo sprzedało…. to robili konkretni żywi ludzie i warto o nich pamiętać
Starostwo ma bardzo słabych prawników i jezeli oni będą reprezentować Powiat, to na bank sprawa w sądzie przegrana.
[quote name=”.”]”Zdaniem prokuratora, uchwała olkuskich radnych naruszyła przynajmniej kilka paragrafów. „
Kogoś to dziwi? Czy kiedykolwiek w starostwie udało się wyprodukować dokument, który nie byłby prawnym bublem? Uchwała absolutoryjna autorstwa aktualnych radnych okazała się knotem, przy którego lekturze RIO musiała mieć niezłą zlewkę. Z wykonawcą „zedermanki” poszli na noże i dzięki swoim „bystrym” prawnikom wywalczyli wjazd komornika na własne konta. Przy realizacji projektu CKU nie popłynęli do końca wyłącznie dzięki przyzwoitości wykonawcy, który wziął winę na siebie i uratował im unijne dofinansowanie. Nie ma więc takiej możliwości, żeby prawna strona prywatyzacji szpitala także nie „naruszała kilku paragrafów”. Radcy starostwa to prawo skończyli czy tylko kursy kwalifikacyjne?[/quote]
Starostwo Powiatowe – towarzystwo wzajemnej adoracji
[quote name=”ale jaja……”]Ci co glosowali za prywatyzacja, to obecni radni Norbert B., Henryk K., Leszek K.i, Jerzy Antoni K., Zygmunt S.i i Barbara R.. Pozostali się rozpierzchli ale niektórzy z nich będą chcieli wrócić po jesiennych wyborach. I tu się zdziwią bo dla nich i tych obecnych miejsca w Radzie Powiatu już nie ma.[/quote]
ale jaja – zapomniałeś o Stenclu
Uważam, że Janowi Orkiszowi należą się słowa uznania za upór i determinację w dążeniu do wyjaśnienia tej bulwersującej decyzji olkuskich władz powiatowych. Nie znajduję uzasadnienia dla takich opinii jakie formułuje internauta ZNAWCA. Nie znam Orkisza osobiście, ale widać, że działa dla dobra Olkuszan. Nie oceniam innych jego działań, ale za ten przypadek należą Mu się słowa uznania.
[i]Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu.[/i]
Trzeba Orkisza zrobić derektorem szpitala, będzie leczył psy i koty 😆
A CO DWA LATA TEMU PISAŁA PANI MINISTER JULIA PITERA – Brak jakichkolwiek przesłanek do stwierdzenia nieprawidłowości w procesie przekształcenia szpitala w Olkuszu rodzi podejrzenie do intencji leżących u podstaw licznie składanych przez Pana wniosków i aktywności w internecie. Budzenie niepotwierdzonych przez żaden organ podejrzeń przynosi jedynie negatywny skutek, jakim jest podważenie zaufania do olkuskiej służby zdrowia.http://przeglad.olkuski.pl/…/olkuski-szpital/6132-szpital
Ci co glosowali za prywatyzacja, to obecni radni Norbert B., Henryk K., Leszek K.i, Jerzy Antoni K., Zygmunt S.i i Barbara R.. Pozostali się rozpierzchli ale niektórzy z nich będą chcieli wrócić po jesiennych wyborach. I tu się zdziwią bo dla nich i tych obecnych miejsca w Radzie Powiatu już nie ma.
Opinie prawne dotyczące prywatyzacji szpitala wskazywały, że wszystko jest zgodne z prawem………….., takie same opinie prawne formułowano na okoliczność powołania Centrum Administracyjnego pn. ZPOW w Olkuszu. Ciekawe, czy ci sami prawnicy formułowali opinie na temat możliwości, a raczej niemożliwości odwołania sekretarza Powiatu ?
„Zdaniem prokuratora, uchwała olkuskich radnych naruszyła przynajmniej kilka paragrafów. „
Kogoś to dziwi? Czy kiedykolwiek w starostwie udało się wyprodukować dokument, który nie byłby prawnym bublem? Uchwała absolutoryjna autorstwa aktualnych radnych okazała się knotem, przy którego lekturze RIO musiała mieć niezłą zlewkę. Z wykonawcą „zedermanki” poszli na noże i dzięki swoim „bystrym” prawnikom wywalczyli wjazd komornika na własne konta. Przy realizacji projektu CKU nie popłynęli do końca wyłącznie dzięki przyzwoitości wykonawcy, który wziął winę na siebie i uratował im unijne dofinansowanie. Nie ma więc takiej możliwości, żeby prawna strona prywatyzacji szpitala także nie „naruszała kilku paragrafów”. Radcy starostwa to prawo skończyli czy tylko kursy kwalifikacyjne?