logo_pimbp

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” realizuje projekt „Pisarze Dzieciom”. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania najmłodszych czytelników utworami literatów często już zapomnianych, a także zainspirowanie nimi młodych ludzi. W tym roku olkuska Biblioteka postanowiła przybliżyć młodzieży twórczość Małgorzaty Musierowicz – znakomitej autorki książek dla dzieci i młodzieży oraz cyklu humorystycznych powieści Jeżycjada, zwanego tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie.

Małgorzata Musierowicz nazywana „Polską L. M. Montgomery”, „Kornelem Makuszyńskim w spódnicy”, a także „Homerem Jeżyc”. Niezwykle popularne, pełne humoru książki Małgorzaty Musierowicz zdobyły wiele prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. w 1982 r. na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena wpisano Kwiat kalafiora, w 1994 r. na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu, w 2008 r. oznaczono ją Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, a w 2010 r. również za całokształt twórczości, została wyróżniona najwyższą nagrodą, statuetką Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

Jako pierwsi w zajęciach, 19 kwietnia 2012 r. wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu. Na spotkaniu młodzież obejrzała prezentację multimedialną o życiu i twórczości Małgorzaty Musierowicz, a także m.in. dowiedziała się jakie są ulubione zajęcia, przedmioty i pasje autorki Jeżycjady, obejrzała poznańskie zakątki ukazane w jej powieściach oraz  rozwiązywała „Jeżycjadowe” łamigłówki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze