rajd 1

17 października, w sobotni poranek, uczniowie i nauczyciele ze szkół z terenu gminy Bolesław – Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Bolesławiu, Zespołu Szkół im. płk. Fr. Nullo w Krzykawie, Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Podlipiu oraz Publicznego Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Bolesławiu – spotkali się na szlaku rajdu pieszego „Na szlaku historii”.

Gościem honorowym, który rozpoczął wrześniowy rajd, był Wójt Gminy Bolesław, pan Krzysztof Dudziński. Wśród uczestników był również obecny pan Przemysław Reinfus, przedstawiciel młodego pokolenia znawców historii naszej „małej ojczyzny”.
Trasa liczyła ok. 5 km (Kirkut – Polana i Pomnik Nullo – Dworek staropolski w Krzykawce). Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pana Tomasza Sawickiego na temat tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które upamiętnia cmentarz żydowski, znajdujący się na obrzeżach gminy, historii o roku 1863, opowieści o bohaterskiej walce powstańców styczniowych i śmierci płk. Francesco Nullo, a także poznali zabytki architektury dworkowej i przyrodnicze ciekawostki parku w Krzykawce.

 

rajd 2

Zorganizowany rajd był I etapem innowacyjnego programu „Szlakiem zabytków, miejsc pamięci i pomników przyrody na terenie gminy Bolesław”, opracowanego przez Grupę Nieformalną Nauczycieli „TURYSTYCZNIE O(D)ZNACZAMY” działającą przy Publicznym Gimnazjum im. KEN w Bolesławiu. Projekt został dofinansowany w ramach IX edycji konkursu „Działaj Lokalnie 2016” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL w Kluczach, przy wsparciu finansowanym Gminy Klucze i Gminy Bolesław.

rajd 3

Wyznaczona trasa turystyczna była pierwszą z trzech „żywych lekcji” historii, przyrody i geografii regionu. Po pokonaniu trasy każdy o(d)znaczony uczestnik rajdu otrzymał folder promujący Gminę Bolesław, opracowany przez nauczycieli Publicznego Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Bolesławiu.
Kolejny rajd „Na szlaku pomników przyrody” odbędzie się 08 października.
Do zobaczenia na trasie!

Agata Borkiewicz Publiczne Gimnazjum im. KEN w Bolesławiu

rajd 4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze