stolowka

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu od lat korzystają ze stołówki na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolno-Integracyjnego Nr 1 przy ul. Kochanowskiego. Do niedawna rodzice mieli możliwość kupowania obiadów dla swoich dzieci. Teraz jest to niemożliwe.

Nie oznacza to jednak, że uczniowie stracili możliwość zjedzenia w ciągu dnia ciepłego posiłku. Zapewnia o tym sam starosta Bogumił Sobczyk. U szefa powiatu interweniowali nie tylko zatroskani rodzice, ale także radni na czele z Tomaszem Bargiełem, który w sprawie przywrócenia uczniom ZSS możliwości kupowania obiadów w szkolnej stołówce wystosował interpelację, w której pisze, że: – w efekcie wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, czyli tzw. ustawy mającej na celu rzekome uszczelnienie systemu VAT, uczniowie utracili możliwość kupowania obiadów na stołówce. Przyczyną opisanego stanu rzeczy jest brak wymaganych porozumień pomiędzy szkołami, których organami prowadzącymi jest z jednej strony Miasto i Gmina Olkusz, a z drugiej strony Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz brak kasy fiskalnej w Zespole Szkół Specjalnych.

– Wszyscy uczniowie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu mogą zjeść ciepły posiłek w stołówce ZSPI Nr 1 w Olkuszu, na co jest zgoda Gminy Olkusz, właściciela kompleksu szkolnego przy ul. Kochanowskiego – uspokaja Bogumił Sobczyk. Starosta odnosi się jednak również do kwestii kupowania dodatkowych obiadów. – Zupełnie odmiennym zagadnieniem jest możliwość kupowania obiadów. ZSPI Nr 1, którego organem prowadzącym jest Gmina Olkusz, jest jednostką budżetową, która nie może prowadzić działalności gospodarczej, a tym samym nie ma możliwości sprzedawania obiadów na zewnątrz. Szkoła nie posiada kasy fiskalnej – zaznacza szef powiatu olkuskiego.

Jednocześnie, jak wynika z informacji płynących z gabinetu starosty, Powiat Olkuski nie jest w stanie przywrócić możliwości kupowania obiadów na stołówce gminnej, gdyż tego typu działanie nie leży w jego kompetencji. – Aktualnie rodzice uczniów szkół Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu mają możliwość zakupienia obiadów np. w firmie kateringowej, która dostarczy je na stołówkę Zespołu Szkolno-Przedszkolno-Integracyjnego Nr 1, gdzie mogą ten obiad spożyć. Na obecną chwilę, jest to jedyne rozwiązanie dopuszczalne przepisami prawa – przekonuje starosta Sobczyk.

Gospodarz powiatu odnosi się również do pytania postawionego przez radnego Bargieła, co do podjętych działań do przedmiotowego porozumienia pomiędzy szkołami zlokalizowanymi w budynku przy ul. Kochanowskiego na osiedlu Młodych.

– Obecnie brak jest podstaw prawnych dofinansowania przez Powiat Olkuski kosztów wyżywienia dzieci uczęszczających do szkół Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu, a co za tym idzie do zawarcia porozumienia w tym zakresie pomiędzy ZSS, a ZSPI Nr 1. Mimo tych obiektywnych przeszkód Zarząd Powiatu w Olkuszu cały czas poszukuje rozwiązania, które w granicach prawa byłoby w stanie przyczynić się do zmiany zaistniałej sytuacji całkowicie niezależnej od Powiatu Olkuskiego – kończy Bogumił Sobczyk.

Fot. Pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze