Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał Gminie Bukowno dofinansowanie na realizację projektu o nazwie „Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego”. Wartość projektu jest szacowana na około 3,35 mln zł, w tym prawie 1,4 mln wkładu własnego Bukowna. Projekt zakłada, że cały obszar południowej części miasta będzie elementem kompleksowej oferty turystyki o charakterze rekreacyjnym.
W ramach projektu zostanie przebudowana i wyposażona w nowy sprzęt część gastronomiczna Domu Turysty TRAMP w celu zapewnienia dogodnych warunków odwiedzających Bukowno gości. Przy nowym kompleksie basenu, od strony ulicy Reymonta, powstanie duży parking na około 100 miejsc oraz dodatkowo 25 nowych miejsc postojowych. Natomiast dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek zostaną wyznaczone specjalne szlaki o długości ponad 30 km, na których zostaną umieszczone tablice informacyjne, mapy oraz miejsca postojowe.
Szlak pieszy, czyli trasa nordic walking o długości ponad 3 km, będzie się zaczynała na ul. Leśnej, a kończyła na terenie Nadleśnictwa Olkusz w kierunku Olkusza. Drugi szlak, spacerowo-edukacyjny w dolinie Sztoły o długości 10 km, będzie przebiegał od źródeł rzeki do zalewu Leśny Dwór. Trasa ta znajduje się na terenach przyrodniczo i historycznie cennych przysiółków Polis i Podpolis. Kolejną trasą spacerową będzie ponad 8-kilometrowy szlak wiodący po znanym z legend wzniesieniu Diabla Góra, które osiąga wysokość 383 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym. Wnętrze Diablej Góry jest zbudowane z triasowych wapieni i znajduje się tam najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przygotowano także szlak „Kordonów granicznych”, biegnący po byłej granicy Galicji i Kongresówki. Trasa długości ok. 15 km przeznaczona będzie do uprawiania turystyki konnej, pieszej oraz rowerowej.
W planach jest także organizacja spływu kajakowego po rzece Sztole. Prawie czterokilometrowy spływ będzie się rozpoczynał w miejscu, gdzie rzeka styka się z kanałem Baba, a kończył przy drugim z mostów na ulicy Borowskiej. Jednym z ciekawszych miejsc postojowych przy tej trasie jest polana zwana leśnym biwakiem, przystosowana specjalnie do odpoczynku. Przy zakolu rzeki znajduje się miejsce potocznie nazwane pierwszą plażą z wydzielonym miejscem na ognisko i ławkami, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bukownie. W ramach organizacji spływu planuje się zakup: 5 szt. kajaków z polietylenu lub z poliestru, wiosła i kapoki, stojak drewniany na kajaki oraz lawetę przeznaczoną do transportu kajaków.
Dzięki projektowi „Letnisko Bukowno” miasto znów może się stać atrakcją turystyczną, albowiem przed budową kopalni ZGH „Bolesław”, Bukowno było miasteczkiem uzdrowiskowym.
Fot. UM Bukowno
fajowsko!!! wreszcie popływam kajaczkiem z moją laseczką 😆
fajowsko!!! wreszcie popływam kajaczkiem z moją laseczką 🙂
najwyższy czas!
mozna u nas wykorzystać nurt rzeki Sztoły (zrobiono to juz przed wojną),, można pokusic się o spływ tratwami, tak, jak w Bałtowie, stworzyć wielki krąg na ognisko … itd. nie mozna tylko marudzić, ale trzeba działać
Woda w Sztole nie zachęca nawet do podejścia bliżej brzegu ,a gdzie dopiero plaża i kąpielisko.
[quote name=”Ciekawa”]A czy będzie plaza i woda do kąpieli oczyszczona? Jesli tak to super bo brakuje miejsc do kąpania sie w lecie. Basen w Olkuszu to szklanka wody na potrzeby. Moze i Olkusz zrobi jakiś AQUAPARK[/quote]
Olkusz jest stać co najwyżej tylko na liturpark z wodą święconą :).
A czy będzie plaza i woda do kąpieli oczyszczona? Jesli tak to super bo brakuje miejsc do kąpania sie w lecie. Basen w Olkuszu to szklanka wody na potrzeby. Moze i Olkusz zrobi jakiś AQUAPARK
vivat Bukowno !!!!