Mieszkańcy Olkusza, Bukowna, Klucz i Bolesławia od 1 stycznia będą płacić więcej za wodę i ścieki.  Na ostatniej sesji radni miejscy zaprotestowali przeciw nowej taryfie, głosując przeciw stosownej uchwale. Poza dwoma wstrzymującymi się, reszta była wyjątkowo zgodna, ale ich zdanie i tak nie ma znaczenia – nowa taryfa powita mieszkańców w Nowy Rok. Projekt przedstawiony władzom miasta przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu zakładał, że stawki pójdą w górę o kilkanaście procent. – W odniesieniu do wartości jednostkowych woda podrożeje o 14 procent, a ścieki o 10,4 procent.

Burmistrz wykorzystał prawo do weryfikacji i wystąpił do PWiK o ponowną analizę projektu i proponowane stawki uległy obniżeniu, odpowiednio do 9,7 procent oraz 9,3 procent. Zgodnie z tym ich wartości bezwzględne wyniosą 4,64 złote z m3 wody i 5,05 złotych za m3 ścieków – uzasadniał projekt uchwały wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń.
Podane stawki są stawkami netto i na razie nie wiadomo, jaka będzie kwota brutto. Trwają prace nad zmianą podatku VAT, dlatego nie jest podawana kwota brutto. Nie wiadomo, czy VAT będzie siedmio- czy ośmioprocentowy. Członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska  jednogłośnie negatywnie zaopiniowali taki projekt uchwały. Przed podjęciem decyzji przez wszystkich radnych na sali rozgorzała dyskusja. Dość gorąca. Na sesji zabrakło szefostwa PWiK-u, do którego radni mieli kilka pytań. – W materiale, jaki otrzymaliśmy przed sesją, jest zapis o planowanych
podwyżkach dla pracowników PWiK–u, 140 złotych na etat. Czy to jest jednakowa podwyżka dla wszystkich i kiedy ostatnio były podwyżki? Jeśli podwyżki dotyczą także prezesów, to dziwię się, że ich tu nie ma, skoro do tej pory bywali na sesjach, gdy uchwalaliśmy nowe taryfy – dopytał radny Łukasz Kmita.
Jak wyjaśnił burmistrz Dariusz Rzepka, wynagrodzenie zarządu spółki ustala zgromadzenie wspólników. Ostatnie ustalenia w tej kwestii zapadły cztery lata temu i od tamtej pory nie uległy zmianie. Przedstawicielka PWiK-u dodała, że ostatnie podwyżki dla pracowników były od 1 lipca tego roku, a kwota widniejąca w uzasadnieniu uchwały została zweryfikowana, zgodnie z nakazem burmistrza. Zarząd spółki przesunął ją o kwartał, do 1 października 2011. 140 złotych to średnia kwota, a zasady podziału leżą w gestii zarządu.  Padły także pytania o planowany wzrost zatrudnienia w PWiK – u. Okazało się, że jest on związany wyłącznie z realizacją projektu  „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze”. Nowe etaty w całości mają być finansowane z unijnego Funduszu Spójności.

Wraz ze zmianą stawek zmieniono też wysokość opłat abonamentowych. I tak z tytułu dostawy wody osoby rozliczane według wodomierza głównego zapłacą miesięcznie 9,23 zł, osoby rozliczane ryczałtem 5,67 zł, odbiorcy rozliczani według wodomierza głównego i dodatkowego 14,58 zł, a odbiorcy rozliczani według wodomierza lokalowego 5,35 zł. W przypadku odprowadzania ścieków dla odbiorców rozliczanych według wodomierza głównego, urządzenia pomiarowego i dodatkowego wodomierza kwota ta wyniesie 3,77 zł, a dla osób odprowadzających ścieki z własnych ujęć wody 9,12 zł.

Niektórzy radni zarzucali swoim dociekliwym kolegom, że pytania przez nich zadawane powinny pojawić się na etapie prac w komisjach, a na sesji stanowią element kampanii wyborczej. Ci odpierali zarzuty, twierdząc, że nie mieli wcześniej okazji na dowiedzenie się interesujących ich aspektów, a sprawy związane z podwyżkami dla pracowników „Wodociągów” są związane ze wzrostem taryf. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że czysto politycznym posunięciem było ostateczne głosowanie wszystkich radnych, którzy wiedzieli, że nie podejmując uchwały, nie są w stanie zablokować wyższych stawek za wodę.

PWiK wiosną zrezygnował z podwyżek od czerwca, proponując utrzymanie stawek do końca tego roku. Wówczas uzasadniał swój wniosek dobrymi warunkami ekonomicznymi, które pozwalają na „pełne pokrycie uzasadnionych kosztów funkcjonowania Przedsiębiorstwa w przedmiocie działania obejmującym dostawę wody i odbiór ścieków – przychodami z ich sprzedaży”.

Co dalej? Zdania w tej kwestii sa podzielone. Wątpliwości mają urzędowi prawnicy. Jak dowiedzielismy sie w Biurze Prawnym olkuskiego magistratu, najpierw należy zinterpretować, co radni zrobili – czy w ogóle nie podjęli uchwały czy też odmówili zatwierdzenia taryf widniejących w projekcie uchwały.
Przepisy zawarte w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę sa dość precyzyjne. Art. 24 pkt 5 a stanowi, że „Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku (…) albo o odmowie taryf (…) pod względem celowości ich podnoszenia”. Według art. 24 pkt 8 „Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5 (czyli 45 dni), taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf”. Żadna z tych uchwał nie została podjęta.
Zatem jeśli Rada odrzuca uchwałę, czyli wcale jej nie podejmuje, nowe taryfy zweryfikowane przez burmistrza i tak wchodzą w życie. Gdy zaś rada odmawia wprowadzenia taryf, musi wykazać, że wniosek PWiK-u nie był zgodny z przepisami. Wtedy dotychczasowe taryfy obowiązują jeszcze przez 90 dni, a PWiK musi w tym czasie złożyć poprawiony wniosek.
W odróżnieniu od urzędowych prawników, konktretne zdanie w tej kwestii mają burmistrzowie. Zarówno Dariusz Rzepka jak i Włodzimierz Łysoń zgodnie stwierdzili, że w takiej sytuacji w życie wejdzie projekt zweryfikowany przez burmistrza. Nowa taryfa będzie obowiązywać przez cały przyszły rok.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
G....t
G....t
11 lat temu

W gminie nikt nie widzi takiej potrzeby, a w powiecie radni mają parcie na szkło a to nie jest dobry argument.

kopernik
kopernik
11 lat temu

Dlaczego niema nadal transmisji z obrad w internecie????.

waldi
waldi
13 lat temu

Tak! Zasługuje na podwyżke bo wykonuje swoją prace dobrze ! Dlaczego woda drożeje aż 9,3 % ? Przecież płace nie wzrosną o 9,3% ! Teraz to już napewno nie podłącze sie do kanalizacji !
Dziś płace za wode 100 zł …a gdybym sie podłączył do kanalizacji po podwyżce bym płacił 109 zł za wode + 109 zł za ścieki = 218 zł czyli o 118 zł miesiecznie wiecej czyli rocznie o 1400 zł wiecej + 3 tysiące złotych koszt podłączenia do kanalizacji ! Żeby Wodociągi zwracały koszty podłączenia to może bym sie podłączył…

a tak 4400 zł mam w kieszeni…musiałbym na to pracować aż 3 miesiące ! Szkoda kasy !

silvox
silvox
13 lat temu

[quote name=”waldi”]” Szkoda że płace w budżetówce nie wzrosną o 9,7 procent !!! :D[/quote]
… pracujesz w ,,budżetówce” ???? czy twoja wydajność wzrosła o 10 %, że domagasz sie podwyżki ??? weź sie za robotę a nie wyciągaj łapę po kasę …
… a burmistrz z prezesem wodociągów to chyba spowinowaceni są … z jakich powodów jest podwyżka cen wody ???? gdzie konkurencja ???? monopole są zakazane w naszym kraju …

lancet555
lancet555
13 lat temu

[b]”Poza dwoma wstrzymującymi się, reszta była wyjątkowo zgodna, ale ich zdanie i tak nie ma znaczenia „[/b]
po pierwsze:
-kto wstrzymał się od głosu?
po drugie:
– jaja sobie z nas, mieszkańców robicie, głosujecie ustawę na którą nie macie wpływu.
„…Niektórzy radni zarzucali swoim dociekliwym kolegom, że pytania przez nich zadawane powinny pojawić się na etapie prac w komisjach, a na sesji stanowią element kampanii wyborczej. Ci odpierali zarzuty, twierdząc, że nie mieli wcześniej okazji na dowiedzenie się interesujących ich aspektów,… …Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że czysto politycznym posunięciem było ostateczne głosowanie wszystkich radnych, którzy wiedzieli, że nie podejmując uchwały, nie są w stanie zablokować wyższych stawek za wodę…”
Wielcy Panowie Radni!!!!!
NIE MIELI CZASU SIĘ ZAPOZNAĆ!!!!
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
A wynocha z tego budynku nie psujcie nam nerwów a starych nasiąkniętych krwią murów
nie obrażajcie.

waldi
waldi
13 lat temu

„Burmistrz wykorzystał prawo do weryfikacji i wystąpił do PWiK o ponowną analizę projektu i proponowane stawki uległy obniżeniu, odpowiednio do 9,7 procent oraz 9,3 procent.”

Panie burmistrzu Szkoda że płace w budżetówce nie wzrosną o 9,7 procent !!! 😀

waldi
waldi
13 lat temu

„4,64 złote z m3 wody i 5,05 złotych za m3 ścieków”

Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego czysta woda jest droższa niż brudne ścieki ? Gdzie tu logika ? Teraz to już napewno ludzie sie ni podłączą dop kanalizacji….taniej jest wynająć beczkowóz raz na kwartał za 50 zł niż co miesiąc płacić za odprowadzanie ścieków 100 zł czyli kwartalnie 300 zł…+ koszty podłączenia do kanalizacji kilka tysiecy złotych…ja sie nie podłącze nigdy…mogą mnie posmyrać w ptaszka 😆