Podobnie jak w ubiegłym, tak i w tym roku akademickim grupa studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w warsztatach fotograficzno-filmowych. Ze zdjęciami wykonanymi przez nich podczas jesiennego pleneru na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej można było zapoznać się na wystawie otwartej 27 listopada 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu. Warsztaty trwały nadal, a ich uczestnicy nie ograniczali się wyłącznie do fotografowania.
W czwartek 5 marca, w sali widowiskowej MDK przedstawili kolejne owoce swych poszukiwań twórczych, tym razem utrwalone w formie multimedialnych prezentacji oraz filmu.
O projekcie, w wyniku którego przez kilka miesięcy olkuscy seniorzy rozwijali swe artystyczne pasje, mówiła na wstępie dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Grażyna Praszelik-Kocjan. Warto przypomnieć, że działania te możliwe były dzięki współpracy olkuskiego MOK i Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser oraz dotacji uzyskanej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Dalszą część spotkania podsumowującego warsztaty poprowadziła Barbara Szumowska, reżyser filmów dokumentalnych, a także przewodnik olkuskich studentów – seniorów po zawiłych ścieżkach sztuki fotografii, filmu oraz multimediów. Kolejno przedstawiała członków grupy uczestniczących w zajęciach i opowiadała o wyświetlanych na ekranie kinowym, przygotowanych przez nich multimedialnych prezentacjach.
Oczom widzów ukazywały się bardzo zróżnicowane projekcje, ukazujące rozmaite wrażliwości twórców. Łączył je wspólny temat – portret. Łączyło też poszukiwanie wspomnianej przez Barbarę Szumowską na początku spotkania wartości – wyrażenia portretem nie tylko wyglądu twarzy, ale też osobowości, charakteru, niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka cech portretowanego człowieka. Zdjęciom postaci i twarzy w prezentacjach tych towarzyszyły, dźwięki, muzyka, komentarze autorów, a także wiersze. Osiągnięcie zamierzonego efektu wymagało umiejętnego dobrania wszystkich tych „składników”, dopasowania ich do siebie tak, by stworzyły spójną i wymowną całość, by jak najwierniej przedstawiły coś więcej niż tylko powierzchowność portretowanych osób.
Wyświetlone w ubiegły czwartek prezentacje wykonali: Irena Włodarczyk, Anna Pieczyrak, Anna Sokół-Grela, Anna Kostulska, Aleksandra Kotuła, Małgorzata Winiarczyk, Jadwiga Karoń, Anna Sułek i Tadeusz Barczyk. Za pomocą zdjęć, słów i melodii sportretowali swych najbliższych, znajomych, przyjaciół. We wszystkich tych prezentacjach obecne były wątki osobiste, z różną intensywnością akcentowane, lecz czytelne związki autorów z utrwalonymi osobami. Zapisane zostały też fragmenty życia. Pojawiające się na ekranie obrazy i dźwięki ujawniały nastroje twórców i ich modeli, czasem radosne, innym razem pełne nostalgii, aż po wyrażające głęboki smutek związany ze śmiercią.
Na koniec widzowie obejrzeli reportaż Jadwigi Karoń z olkuskich obchodów Święta Niepodległości oraz film nakręcony przez Małgorzatę Winiarczyk podczas ubiegłorocznego pleneru fotograficznego w urokliwych zakątkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Po projekcjach były wzruszające podziękowania studentów dla prowadzących zajęcia, autorzy prezentacji obdarowani zostali różami przez dyrektor MOK Grażynę Praszlik-Kocjan i opiekującą się Olkuskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku kierownik Zdzisławę Gardełę, a przed opuszczeniem sceny sali widowiskowej MDK wszyscy uczestniczący w warsztatach stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
MOK Olkusz
[quote name=”chwała im za to”][quote name=”////…..”]Kilka osób a kasa leci. Panie burmistrzu coś tu nie gra.[/quote]
przynajmniej tyle nie wysiaduje w przychodni do lekarza czy na plotach pod blokiem.[/quote]
Wysiadują, wysiadują do 15:00 a po tej godzinie są w MOK.
[quote name=”////…..”]Kilka osób a kasa leci. Panie burmistrzu coś tu nie gra.[/quote]
przynajmniej tyle nie wysiaduje w przychodni do lekarza czy na plotach pod blokiem.
Kilka osób a kasa leci. Panie burmistrzu coś tu nie gra.